YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Şölenlerden taviz vermeyeceğiz“
Dağdan inen 34 PKK'lının karşılaması sırasında oluşan görüntülere bir çok tepki geldi. Ancak DTP bu görüntülerden taviz vermeyeceğini bugün yaptığı başvuruyla bir kez daha gösterdi...
“Şölenlerden taviz vermeyeceğiz“
27 Ekim 2009 / 15:41 Güncelleme: 27 Ekim 2009 / 16:47

DTP, Avrupa'dan gelecek PKK'lı gruba Kazlıçeşme Meydanı'nda karşılama şöleni yapmak için İstanbul Valiliği'ne başvuruda bulundu.

DTP İl Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında Almanya'dan gelecek PKK’lıların karşılama şöleni için açık tarihli başvuru yapılacağı belirtildi. DTP İl Başkanlığı ile Avrupa'dan gelecek guruplar için İstanbul'da düzenlenecek karşılama şöleninde zerre kadar taviz vermeyeceklerini belirterek heyetin Valiliğe izin için başvurusunda bulunacağını belirtildi.

Barış ve Demokratik Çözüm Platformu adına DTP il Başkanlığında basın açıklaması yapan Volkan Akyıldırım “Cin artık şişeden çıktı. Yeniden tutup şişeye koymak olanaksızdır“ dedi. Volkan Akyıldırım “Son yaşananlar her yönüyle bizi güçlendirmiştir. Moral motivasyon kaynağı olmuştur. İnancımızda her şeye rağmen zerre kadar muğlaklık yaşanmamıştır. Avrupa'dan gelecek üçüncü barış gurubu coşkulu bir şekilde karşılanmak üzere her türlü hazırlığımızı yapmıştık. Ancak AKP hükümetinin talimatı üzerine yasal zorunluluk durumunda olana ‘Türkiye'ye giriş izin belgesi “ Almanya'daki TC Büyük elçiliği tarafından verilmeyince barış gurubunun uçuşu olanaklı olmadı. Belirsiz bir tarihe ertelemek zorunda kaldık. Elçilikle sorunlarını ne zaman çözer ve ne zaman hareket ederlerse biz de kararlılık ve coşkumuzdan zerre kadar taviz vermeden geldikleri gün programımızı uygulamaya koyacağız” dedi.

ŞÖLENİMİZİ YAPACAĞIZ

İstanbul DTP İl Başkanlığı Eş Başkanı Çiğdem Uçar basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken yapılacak şölenle ilgili ”Tarihte bir netliğimiz yok. Avrupa'daki gurubuz toplantı yapacak. Şölen diye nitelendirdik, ama miting alanı olduğu için miting diye nitelendiriliyor. Şölenimizin başvurusunu Zeytinburnu Kazlıçeşme için yapacağız. Bu gün heyetimiz başvuru yapacak. Tarih belli olmadığı için açık bırakacağız. Trafiği aksatmadan havaalanında karşılama yapacağız. Avrupa’dan gelecek gurubuz için bir heyetimiz var. Valilik izin vermese de kararlılığımızı göstermek için biz başvurumuzu yapacağız. Varsa ret eden valilik olsun. Bölgede yapılacak etkinliklere halk bütün olarak katılıyor. Barış gurupları geldiği için tüm halk orada olacaktır. Bizlerde güvenli olması için gereken başvurumuzu yapacağız” dedi.

Milliyet
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler