YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şok operasyona yargı freni
Şok operasyona yargı freni
06 Ekim 2010 08:14
Yüksek Askeri Şura kararlarının Askeri Yüksek İdare Mahkemesi yoluyla aşılmasına izin verilmedi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) yoluyla aşılmasına izin verilmedi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AYİM'in kararına itiraz edeceklerini açıkladı. Yürütmeyi durdurma kararı alan Balyoz sanığı üç komutan hakkındaki terfiler uygulanmayacak.

Tartışmalı karar

Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğ-lu'nun açtıkları dava üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi yürüt- meyi durdurma kara vermişti. AYİM, tarihinde ilk defa Yüksek Askeri Şura kararı aleyhine yürütmeyi durdurma yoluna gitmişti. YAŞ'ta terfileri istenen ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den dönen 3 generalin terfi ettirilmesi için üç aşamalı bir planın yapıldığı ortaya çıkmıştı. Birinci aşamada mahkeme için gerekçe hazırlandı. İkinci aşamada atama yoluyla emekli olmaları engellendi ve son olarak dava açtırılarak terfileri sağlandı. Davaya bakacak dairenin bile değiştirildiği kamuoyuna yansıdı.

Yargı kararı beklenecek

aykırıdır. 10 günlük itiraz süremiz var" diye konuştu. Milli Savunma Bakanlığı'nın AYİM kararına karşı itiraz dilekçesinin 10 gün içinde vermesi gerekiyor. Bakanlığın, komutanların terfisi ile ilgili işlemi ise mahkeme kararı kesinleşinceye kadar uygulamayacağı belirtiliyor. (Bugün)

hükümete gol
 // IŞIK
Hükümete atılan golün aslında temsil ettiği bütün ülkeye atıldığını iyi bilmek gerekir. Öyleyse burdaki yanlıştan dönülmelidir ve mahkeme kararına karşı YAŞ kararlarında hükümetin verdiği kararlar desteklenmelidir. Artık bu ülkede alınan bir kısım mahkeme kararları maalesef geçerlilik arz etmediğinden işlerlik kazanması da realitede pek mümkün olmamaktadır. Bu mahkeme kararı hakkında da hükümetin terfilerin olmıyacağına ve bu şahısların görevler...
06 Ekim 2010 12:13
asıl yapılması gereken
 // ışık
Asıl yapmaları gereken geçmişte ihraç edilen subayların görevlerine üst rütbelerle iadesi iken, kalkmış zanlı konumundaki hainlere terfi talebinde bulunuyorlar. Bundan daha vahim ve acınası bir durum olabilir mi? Bu hainlere acımak suçtur. Gerekn cezaları hukuk önünde acilen verilmeldir. Tabi ki tarafsız bir hukuk önünde. Bu sözde mahkeme kararı milletçe rededilmiş asla kabul edilmemiş bir karardır. Derhal görevlerinden ayrılmalıdırlar veya ihraç edilmelidirler....
06 Ekim 2010 11:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler