YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şok iddia: O kişinin katili Zekeriya Öz!
Ergenekon davası sanığı Erol Ölmez, "Okkır, Zekeriya Öz'e yazdığı mektuplarda hastaneye yatırılması için adeta yalvarmış. Onun katili Öz'dür. Ölmeden dört gün önce bir battaniyeye bırakılarak hastaneye kaldırıldı, cezaevinde ölmemesi için" dedi.
Şok iddia: O kişinin katili Zekeriya Öz!
09 Ağustos 2014 / 09:06 Güncelleme: 09 Ağustos 2014 / 09:12

Akşam'ın haberine göre; Kuddusi Okkır'ın yargılandığı davada herkes tahliye oldu. Ama o sağlam girdiği cezaevinde hastalandı ve kaldırıldığı hastanede öldü. Koğuş arkadaşı Erol Ölmez’e göre Kuddusi Okkır savcı Zekeriya Öz tarafından ölüme terk edildi. 

Bir dönemin kudretli savcılarından olan, yürüdüğü yeri gölgesiyle titreten, TSK içerisinde görev yapan komutanları cezaevine koyan dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz hakkındaki iddialara bir yenisi daha eklendi.

Tekirdağ F Tipi Cezaevinde kalan Kuddusi Okkır’ın koğuş arkadaşı Ölmez, Öz’ün kendisine yaptığı çirkin teklifi şöyle anlattı: 

"Yalan beyanda bulun, gizli tanık ol"

Savcı Öz’le görüşmenin yollarını arıyordum. Onu cezbedecek bir ifadeyle mektup yazdım. Savcı Öz beni Beşiktaş’taki makamına çağırttı. Hiç unutmam, 10 Nisan 2008’di. Makamına girince, ‘Okkır’ın durumu iyi değil, acilen onu tahliye edip tedavisine başlanmasını sağlamalısınız’ dedim. Savcı Öz bana, "Bırak Kuddusi’yi. Onun hastalığından, hastanesinden daha önemli işlerimiz var. Şu hazır ifadeleri kendi el yazınla yeniden yazıp imzala, ben de Kuddusi’yi bırakayım. Seni de hemen tahliye ederim, tanık korumaya alırım" dedi.

Bazı tutuklular hakkında hayali ifadelerin bulunduğu kağıtları bana uzattı. "Kimseye iftira atamam" dedim ve kabul etmedim. Ona, "Bu adam ölürse katili sizsiniz" dedim. Bana, "Sen adam olmazsın" diyerek geri gönderdi. "Bu konuştuklarımız aramızda kalsın" diye de sıkı sıkı tembihledi” 

Mektubunda yalvarmış

“Okkır'ın hem psikolojisi bozulmuştu hem de kanserdi. 2008’in ilk aylarıydı, Okkır hastaydı ve bakımı için yardımcı olmam istendi. Banyosundan traşına, altını temizlemekten yemeğini yedirmesine kadar bütün hizmetini seve seve yaptım.

Savcı Zekeriya Öz’e yazdığı mektupları gösterdi bana. Adeta yalvarmış, "Beni bırakın, çok hastayım, kaçacak değilim" demiş. Ama her defasında isteği Savcı Öz tarafından reddedilmiş. Daha iddianame bile hazırlanmamışken, Savcı Öz istese onu salıverme yetkisine sahipti ama yapmadı.”

"Suç duyurusunda bulundum"

Suç duyurusunun ardından hapishaneye Adalet Bakanlığı’ndan iki müfettiş geldiğini belirten Ölmez, şöyle devam etti:

"Müfettişler bu konuyla ilgili ifademi aldı. Olan biten her şeyi anlattım. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül aradı, Öz’ün yaptıklarını ona da anlattım. Bence Okkır’ın katili Zekeriya Öz’dür. Hatta bir dilekçe daha verip, Öz’ün Kuddusi Okkır üzerinden pazarlık yapmaya kalkıştığını kanıtlamam için Öz’ün odasındaki güvenlik kamerası görüntülerinin bulunup açıklanmasını istedim. Ancak bana gelen cevapta Öz’ün odasında böyle bir sistem bulunmadığı belirtildi. Tüm çabalarımız sonuçsuz kaldı, Öz hakkında Okkır’ın ölümüyle ilgili hiçbir şey yapılmadı. Savcı Öz, kanunen sağlığından sorumlu olduğu bir kişinin ölümüne göz göre göre yol açmıştır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler