YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şok İDDİA! Albay Özden'i JİTEM'in timi öldürdü
Özden'in JİTEM'in 'Bıçak Timi' tarafından öldürüldüğü iddia edildi
Şok İDDİA! Albay Özden'i JİTEM'in timi öldürdü
01 Temmuz 2009 / 19:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Albay Rıdvan Özden'in PKK'nın en azılı itirafçılarından oluşturulan 'bıçak' timi tarafından bir çatışma sırasında ensesine sıkılan kurşunla öldürüldüğü iddia edildi. Olay, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılğı'na yapılan ihbar mektubuyla ortaya çıktı.


Özel yetkili savcı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan ihbar üzerine bir araştırma başlattı. Soruşturma kapsamında, 1990'lı yıllarda bölgede bazı faili meçhul cinayetler işledikleri ileri sürülen, terör örgütü PKK itirafçılarından oluşan 10 kişilik 'Bıçak' timinin araştırıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunan bir kişi, aralarında terör örgütü PKK itirafçılarının da bulunduğu 10 kişilik 'Bıçak' timinin 1990'lı yıllarda işlediği ileri sürülen cinayetleri anlattı. Savcılığa yapılan ve soruşturma dosyasına konulan ihbar mektubunda, 'Bıçak' timinin, 'en tehlikeli PKK itirafçılarından oluştuğu' iddia edildi.ALBAYA KÜFÜR ETMİŞLER


Mektupta, 5 Kasım 1994 günü, Mardin'in Savur ilçesi Pınardere köyü yolu kesilerek araçta bulunan 4 öğretmenin katledilmesi olayının da 'Bıçak' timi tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü. 'O dönemde Mardin Jandarma Alay Komutanı olan Albay Rıdvan Özden'in, 'Bıçak' timine karşı çıktığı ve öğretmenlerin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak onlarla bir toplantı yaptığı' ileri sürülen ihbar mektubunda, 'Toplantıda, 'Neden öğretmenleri vurdunuz?' diye çıkışan Albay Özden'e, itirafçıların sert bir şekilde çıkıştığı, ağza alınmayacak küfürler ve tehditler savurduğu' öne sürüldü.


ENSESİNE TEK KURŞUN


Mektupta, Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in 14 Ağustos 1995 tarihinde, Mardin'in Savur ilçesine bağlı Ormancık köyü kırsal kesiminde açılan ateş sonucu iki korumasıyla şehit edilmesi olayına da yer verildi. 'Bıçak' timinin bir grup terör örgütü PKK üyesiyle çatışmaya girdiği ileri sürülen mektupta, şu iddialar yer aldı: 'Bu tim, aldığı iyi bir istihbaratla teröristlerle çatışmaya girdi. 6'sı ölü 11'i sağ olmak üzere 17 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. 'Bıçak' timi, sağ ele geçirilen 11 kişiyi de kurşuna dizerek öldürdü. Olay yerine korumalarıyla gelen Albay Rıdvan Özden de ensesine tek kurşun sıkılarak öldürüldü. Rahmetli bu time hep karşı çıkardı ve sürekli kavga ederdi.' Soruşturma dosyasına konulan ihbar mektubunda, 'Bıçak timinin Kızıltepe'de 5 köylüyü sorguladıktan sonra öldürdüğü' iddiasına da yer verildi.Ön saflarda çarpıştı


Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğ. Metin Gürak, Albay Rıdvan Özden'in şehit edilmesi olayıyla ilgili olarak, 'Şehit Jandarma Albay Rıdvan Özden 14 Ağustos 1995'te Mardin'de güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada takviye olarak bölgeye sevk edilen bir komando timi ve bölük komutanı ile birlikte en ön saflarda çarpışmıştır' demişti.


aaGÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler