YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şok eden kan testi
Şok eden kan testi
04 Mart 2012 09:58
Çift kol ve çift bacak nakli yap›lan Şevket Çavdar’a ölümünden 15 saat sonra sıra dışı bir test yapıldı. Sonuç şok ediciydi.

Çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'a vefatından 15 saat sonra kan ve hormon testi yapıldı. Vücut ısısı 37 derece olan cansız bedenin değerleri normal bir insanınkiyle aynı çıktı. Uzmanlar, vefat eden bir hastaya kan testi yapılamayacağını vurgularken ameliyatı yapan Prof. Dr. Serdar Nasır, kanın 'bilimsel bir çalışma' için alındığını söyledi

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde Şevket Çavdar'a yapılan çift kol ve bacak nakli ile ilgili skandal bir gelişme yaşandı. Başarısız naklin ardından 27 Şubat saat 19.20'de Çavdar'ın yaşamını yitirmesi sonrası ölü bir insana yapılmaması gereken testlerin yapıldığı belirlendi.

TEST SONUCU KARIŞTI MI?

Çavdar'a, ölümünden bir gün sonra kan gazı ve hormon testleri yapılması kafa karışıklığına yol açtı. 28 Şubat saat 10.26'da Çavdar'a yapılan 2147350417 no'lu 'Kan Gazı' testi, Çavdar'ın yaşadığını gösteriyor. Test sonuçlarını yorumlayan uzmanlar, testin yaşayan birine ait olduğunu, vefat eden bir hastaya kan gazı testi yapılamayacağını ifade etti. Test sonuçlarına bakan uzmanlar, "Kan gazı test sonuçları geç çıkmaz. İşlem tarihi de vefatın ertesi gününü gösteriyor. Acaba sonuçlar karışmış olabilir mi" sorusunun da sorulması gerektiğini söyledi.

KRİTİK SORUYA CEVAP VERMEDİ

Ölümle sonuçlanan nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Serdar Nasır da uzmanları doğrulayarak şu ifadeleri kullandı: "Vefat eden bir hastanın kan gazından bahsediyorsunuz. Vefat eden bir hastada kan gazı olur mu canım? O kan gazı şüphelidir. Kan gazı çalışması bilimsel bir çalışma için olmuştur. Hasta vefat etmiştir. Bilimsel bir çalışma için kan gazı alınmıştır." Bilimsel çalışmanın ne olduğuna açıklık getirmeyen Nasır, kan gazı testinin işlem tarihinin neden Çavdar'ın vefatının ertesi gününü gösterdiği sorusuna da cevap vermedi.

HORMONLARI ÇOK YÜKSEKTİ

Çavdar için 28 Şubat'ta hormon ve tümör ile ilgili de bir test yapıldığı belirlendi. Test sonucunun normal olmadığını ifade eden uzmanlar, vücuttaki enfeksiyon değerlerini gösteren 'prokalsitonin' maddesi seviyesinin de aşırı yüksek olduğuna dikkat çekti. Öte yandan, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, konu ile ilgili resmi açıklamalar dışında herhangi bir soruya ya da iddiaya cevap vermeyeceklerini ifade etti.

Nakledilen kan miktarı aşırı bulundu

Güvenilir hastane kaynakları, Çavdar'ın nakil operasyonu sırasında kan bankasından 961 ünite kan alındığını aktardı. Bu kadar kanı aşırı bulan uzmanlar şu bilgileri verdi: "Hastane yönetimi, kol ve bacak nakliyle birlikte yüz nakli ameliyatı sırasında 851 ünite kan kullanıldığını açıklamışlardı. Bu miktarda kanı hastaya vermenin tek yolu göğsünü açıp kalbine direkt pompalamaktır. Ağır kanamalı bir hasta için 20 ünite yeterlidir" dedi. BUGÜN 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler