YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şok bir iddia daha!
Şok bir iddia daha!
02 Temmuz 2012 07:59
Genelkurmay, Türk uçağının Suriye karasularında düşürüldüğünü yazan Wall Street Journal'a haritayla yanıt verdi

GENELKURMAY'DAN WSJ'YE YALANLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, Wall Street Journal (WSJ)'da yer alan "Uçağın Suriye karasularında düşürüldüğüne" dair iddialara, internet sitesine koyduğu F-4 uçağının düşürülmeden önceki rotasını harita üzerinde gösteren açıklama ile şöyle yanıt verdi:

SURİYE KARASULARININ 1 MİL DIŞINDA
22 Haziran 2012'de Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir uçağımız (İddia edildiği gibi iki uçak değil), tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak bölgede mevcut radarımızın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düşmüştür.
Radar görüntüleri ve yapılan inceleme sonucunda; uçağımız saat 10.30'da Malatya/Erhaç Meydanı'ndan kalkış yapmış, Doğu Akdeniz'e çıkarak ilk test uçuşunda; 1 numaralı profil noktasına saat 11.06'da ulaşmış ve belirlenen rota üzerinde 21 bin 400 feet irtifada görev uçuşuna başlamıştır. Saat 11.14'de 2 numaralı profil noktasına 8 bin 600 feet irtifada, saat 11.23'de 3 numaralı profil noktasına 7 bin 500 feet irtifada, saat 11.37'de 4 numaralı profil noktasına 2 bin feet irtifada, saat 11.50'de, ikinci test uçuşu için dönüş noktasına 3 bin feet irtifada ulaşmıştır. Son profilde uçağımızın yaklaşık 5 dakikalık hava sahası ihlali yaptığı belirlenmiştir. Radar iz analizine ve telsiz konuşmalarına göre uçağımıza bu uçuşu esnasında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Uçağımız, 2'nci test uçuşunda 4 numaralı profile doğru 7 bin 400 feet irtifada seyir halinde iken saat 11.56'da uluslararası hava sahasında aniden irtifa kaybederek saat 11.57'de radarla irtibatı/teması kesilmiştir.
Elde mevcut radar görüntülerine ve yapılan idari araştırma sonucuna göre, uçağımız 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında, takriben 13 mil uzakta vurulmuş ve istikrarlı uçtuğu en son noktanın koordinatı 35 48.22 Kuzey, 35 33.21 Doğu olup, bu noktadan itibaren süratle irtifa ve hız kaybettiği ve Suriye kara kıtasına 16 kilometre (8.5 mil) uzaklıkta, Suriye karasularında muhtemelen 35 48.26 Kuzey, 35 37.59 Doğu koordinatına düştüğü belirlenmiştir.
Pilotlarımızın akıbeti bilinmiyor. Enkazının çıkarılması için Nautilus gemisi bu akşam saatlerinde bölgede olacak.

***


SUNDAY TİMES: RUSYA DÜŞÜRDÜ
Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi olayına ilişkin Sunday Times gazetesi diplomatik kaynaklara aften, Rus teknisyenlerinin, Türk uçağının yolunun kesilmesi ve vurulmasında "kilit" rol oynadıklarını iddia ederek, "Türk jetini imha eden düğmede Rus parmağı var" diye yazdı. Pazar günleri İngiltere'de yayımlanan gazeti, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde "Rus teknisyenler, Türk savaş uçağının Suriye'nin uçaksavar sistemlerince yolu kesilmesinde ve vurulmasında kilit bir rol oynadılar" iddiasında bulundu. Gazeteye konuşan Ortadoğulu diplomatik kaynaklar, Suriye'nin Türk uçağını düşürme kararının, "Suriye krizine müdahale etmemesi yönünde NATO'ya uyarı sinyali vermek" amacıyla alındığını söylediler. Sunday Times'in iddiasını yorumlayan İsrail gazetesi Haaretz de, Rusya'nın üç yıl önce Suriye'ye ileri uçaksavar sistemleri sağladığını ve bu sistemleri kullanma konusunda Rus uzmanlarının Suriye güçlerini eğittiğine inanıldığını belirtti. Haaretz, "Sunday Times'a konuşan diplomatlara göre, bazı Rus uzmanları, hala füze bataryası kontrol merkezlerinde görev yapıyor" diye yazdı. İsrailli bir hava savunma kaynağı da İngiliz gazetesine "Rus uzmanlar düğmeye basmamış iseler bile, bunu yapan Suriyeli subayların yanında olmaları bizi şaşırtmaz" dedi.

RUS UZMAN YORUMU

Rusya'nın Sesi'ne konuşan Rus savunma analisti Dr. Alexander Khramchikhin ise, "Suriye, Türk uçağını düşürerek kendisine karışılmasının güçlü bir askeri yanıt tetikleyeceğini dünyaya gösterdi. Talihsiz uçağı düşürürken bilerek hareket ettiğine inanıyorum. Askeri kırılganlık testinden başarıyla geçti" yorumunu yaptı. Ankara'nın, Türk uçağının Suriye hava savunması tarafından düşürülmesini "saldırgan bir eylem" olarak yorumladığını belirten radyo, Ankara'nın NATO Antlaşması'nın 4. maddesine başvurduğunu hatırlattı. Radyo, "(Ankara'nın) NATO'nun, Suriye üzerinde Libya türü bir uçuşa yasak bölge uygulamak için plan yapmasında ısrar ettiği belirtiliyor Ancak NATO'nun Esad rejimine karşı savaşma konusunda pek iştahı yok gibi" dedi. Rusya'nın Sesi'ne konuşan Rus savunma analisti Dr. Alexander Khramchikhin de, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in açıklamasının NATO'nun Suriye ile savaşma gibi bir planının olmadığını teyit ettiğini öne sürdü.
(Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler