YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Skandalın itirafı
İsrail devlet firması IMI'a verilen 170 adet M-60 tanklarının modernizasyonu ihalesiyle ilgili skandalların ardı arkası kesilmiyor.
Skandalın itirafı
13 Mart 2010 / 07:54 Güncelleme: 13 Mart 2010 / 07:55

IMI firmasının M-60 tanklarının modernizasyonu ihalesini almasına rağmen bütün işlemleri alt firmalara ihale ettiği ortaya çıktı. M-60 tanklarının namlularının Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) modernize ederken ortaya çıkan teknik sorununun çözümü için IMI'den yardım istenmesine rağmen "Bizde teknoloji yok" cevabının alındığı ortaya çıktı.

YAZI İLE İTİRAF ETTİ

M-60 tanklarının modernizasyonu ihalesi 688 milyon dolara İsrail'in IMI firmasına verildi. MKEK'nin M-60 tanklarının modernizasyonunu yapabilecek kapasiteye sahip olduğuna dikkat çekiliyor. İhalenin IMI firmasına verilmesine rağmen bütün işi alt firmalar yaptı. M-60 tanklarının modernizasyonu ihalesinde atış kontrol sistemlerini Elbit ve Aselsan firmaları gerçekleştirdi. Motor ve transmisyon sistemleri ise Alman MTU ve RENK firmalarına verildi. Silah sistemleri için ise yabancı Arsenal firması ve yerli MKEK'nin alt yüklenici olarak belirlendiği ortaya çıktı. MKEK'nin M-60 tanklarının modernizasyonu sırasında ortaya çıkan sorun nedeniyle IMI firmasından teknik destek istedi. IMI firmasından ise 2 Mayıs 2004’te yazılan yazıda itirafta bulunuldu. MKEK, IMI'ye yazdığı yazıda "MKEK dövme ve dökme parçalarının imalı sırasında zaman ve makine bakımından sıkıntıya girdiği için IMI'den teknik destek istemektedir" dedi. IMI'den yazılan yazıda ise "Lütfen not edin. IMI'de tank namlularına ait dövme ve dökme parçalarının teknolojisine sahip olmadığı dolayısıyla MKEK'ye yardımcı olamayacağımızı bildiririz" denildiği ortaya çıktı.

PAŞA ÖDÜLLENDİRİLDİ

İsrail firması IMI ile MKEK arasında sözleşmenin imzalanmasında dönemin Genelkurmay Temsilcisi Tümgeneral Ünal Önsipahioğlu etkili oldu. IMI ile sözleşmesinin imzalanmasını sağlayan Önsipahioğlu emekli olduktan sonra 2005 yılında MKEK Genel Müdürü yapılarak ödüllendirildi. MKEK Genel Müdürü, Genelkurmay Başkanı'nın tavsiyesi ile atanıyor.

‘Basının ikazından çok memnunuz’

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında izmalanan Teknopark İstanbul'un Yönetici Şirketi'nin kurulması ortaklık sözleşmesi törenine katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, M-60 tarklarının ihalesiyle ilgili bir soru üzerine "7 Nisan'da son tankın modernize edilmiş olarak Kayseri'de teslimatını alacağız. Gecikmelerden dolayı yüzde 10 civarında IMI firmasına gerekli işlem yapılmıştır, mukavelenin öngördüğü işlem yapılmıştır" dedi. "Basına intikal eden aksaklıklar her modernizasyonda olan şeylerdir" diyen Gönül şöyle devam etti: "Basınımız bizi ikaz ediyor, bundan dolayı da memnunuz, teşekkür ederiz ama hem kabul heyetimiz hem kalite kontrol heyetimiz var. Bunlar gereken titizliği göstererek her tankı her fonksiyonunu ayrı ayrı denetleyerek gereken kabulleri yapmaktadırlar. Bu bakımdan bugün için çözüme yaklaştığımız, son tank ile çözüme ulaşacağımızı düşünüyorum.''

Bugün

ciğeri,kediye teslim edenler...
 // ibrahim çelikoğlu
Türkiye'nin kendisini koruması gerekli,hangi devletlerdir?Bize göre batıdır.Çünkü;İleri teknolojiye sahip devletler olduğundan.Tank savarlarını durdurabilmemiz imkansız.Teknolojimizi saklı,gizli tutmamız bu devletler.Herşeyi bilirlerse;İmha etmeleri daha kolaydır.Strateji uzmanları oturup yeniden düşünüp,kaşınmalıdırlar.
Bize silah neden lazım?Silahı kimlere karşı kullanacağız?Elimizdeki silahlar tesirlimi?vs.İçte kullanırız hesabı yapmışlarsa;Tamam.
M...
13 Mart 2010 10:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler