YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Skandalı savcı da doğruladı
Hipnoz skandalıyla ilgili yasa dışı uygulamalar ortaya çıktı...
Skandalı savcı da doğruladı
20 Nisan 2011 / 07:38 Güncelleme: 20 Nisan 2011 / 07:39

Kayseri'de üç astsubayın sorgusuna Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'la birlikte katılan Askeri Savcı Yardımcısı Üsteğmen Özgür Tüfekçi'nin Genelkurmay Askeri Savcılı'na verdiği ifadede Üçok'un hipnoz skandalıyla ilgili yasa dışı uygulamaları ortaya çıktı

Hava Kuvvetleri eski Askeri Savcısı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok hakkında Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından açılan davanın iddianamesinde Kayseri'deki hipnoz skandalıyla ilgili şok itiraflar yer aldı. Kayseri'de görevli üç astsubayın sorgusuna Üçok'la birlikte katılan Askeri Savcı Yardımcısı Hakim Üsteğmen Özgür Tüfekçi'nin 21 Mayıs 2010'da Genelkurmay Askeri Savcılı'na verdiği ifadesinde Üçok'un yasa dışı uygulamaları bir bir anlatıldı.

Gözaltında yaşadıkları

O dönem tümgeneral rütbesinde Hava İkmal ve Bakım Merkezi'nin komutanlığını yapan Korgeneral Rıdvan Ulugüler'in Ergenekon sanığı Cengiz Köylü'ye yardım yapılmasına ilişkin sözlü talimatının Hava Kuvvetleri'nin bilgisayar sistemine girmekle suçlanan astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç'in gözaltında yaşadıkları gün yüzüne çıktı.

Hipnozcuya teslim etti

Üçok'la birlikte sorguladıkları Balta'nın ilk ifadesinde yöneltilen suçlamaları reddettiğini belirten Tüfekçi, gözaltı yazılarının yazıldığını ve jandarmanın Balta'yı iki gün sorguladığını ardından da Zeki Albay'a "'Komutanım bu bir şeyler biliyor, konuşsa her şey çözülecek' dediğini aktardı. Bunun üzerine Üçok'ün Gürol Doğan'ı çağırdığını belirten Tüfekçi, yaşananları şöyle anlattı:

'Ben onu konuştururum'

"Gürol Doğan, 'Tamam ben konuştururum' dedi. Doğan ile Ali Balta'yı Zeki Albayım soruşturma odasında konuşturdu. Bir saat içeride yalnız kaldılar. Doğan odadan çıktı. Bize kendisinin el yazısıyla yazmış olduğu bir not gösterdi. Ali Balta'nın anlattıklarını yazmış, bu kâğıtta da ikrara ilişkin herhangi bir husus yoktu. Ancak Ali Balta'nın özel hayatına ilişkin bazı notlar alınmıştı. Zeki Albay ile Doğan 'Doğru yoldayız bu konuşacak' dediler. Ali Balta tekrar Jandarmaya gönderildi. Zeki Albay, Doğan'a 'Sen artık gerekeni yaparsın' dedi.."

AVUKATIYLA GÖRÜŞTÜRMEDİLER

Sorgulama sırasında Ali Balta'nın babası ve avukatının geldiğini aktaran Hakim Üsteğmen Özgür Tüfekçi, Üçok'un "Bu adamı görüştürürsek bir daha konuşmaz" diyerek Balta'yı avukatı ve ailesiyle görüştürmediğini söyledi. Tüfekçi, şöyle devam etti:

 "İçeride Nail Karaaslan ve Şamil Yakut adlı avukatlar vardı. Ali Balta da getirtildi. Zeki Albayım bu avukatların huzurunda Balta'nın ifadesini almaya başladı. Ali Balta konuşmuyordu, hal ve vaziyeti de sağlıklı değildi. Kendinde değilmiş gibi bir görüntüsü vardı. Zeki Albay el yazısıyla yazılmış ifadeden yararlanarak ifade tutanağına yazdırıp bitirdi, hepimiz imzaladık. Ali Balta ifade tutanağını okumadan imzaladı. Avukatların da itirazı olmadı. Ali Balta'nın bu iki şahsı avukat olarak kabul ettiğine dair beyanı da yoktu. Balta ayrıldıktan sonra Zeki Albay ile Nail Karaaslan sohbet etti. Zeki Albay, Nail Karaaslan'a 'Siz olmasaydınız ifadeyi bu şekilde alamazdım' dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler