YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Siyonizm mahkum edilecek"
İran lideri Ahmedinejad, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nda "Siyonist rejim bu toplantıda mutlaka mahkum edilecek"dedi
"Siyonizm mahkum edilecek"
08 Haziran 2010 / 12:32 Güncelleme: 08 Haziran 2010 / 12:49

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinden bölgesel yardımlaşmalar ve fikir alışverişlerinin güçlendirilmesini, yeni düzene doğru ilerleme yolunda yeni koşul ve çözümler getirilmesini beklediklerini belirtti.

Zirve dolayısıyla İstanbul'da bulunan Ahmedinejad, Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Konferans ne kadar önemli ve toplantıda takip edilmesi gereken en önemli konular nelerdir'' sorusu üzerine Ahmedinejad, bir toplantıda, dünyanın bütün olaylarının değerlendirilmesini ve sorunların çözülmesini beklemediklerini ifade etti.

Tüm hükümet ve milletlerin süreklilik arz eden bir eylemi başlattıklarını ve tek taraflı dünyaya hakim düzenin karşısına geçtiklerini belirten Ahmedinejad, şöyle konuştu:

''Bugünkü toplantı, varolan koşullara yeni bir uygulama yapmadan önce bir ciddi itiraz gösterecektir. Tüm bölgesel eylemler, şekillenmekte olan yeni düzenlerin hepsi bu zalimane var olan sürece itiraz ediyor ve sürekli yeni eylemler yapıyorlar. Toplantıdan beklentimiz şudur; bölgesel yardımlaşmalar, fikir alışverişleri güçlendirilsin ve yeni düzene doğru ilerleme yolunda yeni koşul ve çözümler getirilsin. Önümüzdeki yeni düzen küçük, basit öneriler ve çalışmalarla oluşacaktır. Siyonist rejim mutlaka bu toplantıda mahkum edilecektir. Kültür, güvenlik ve ekonomi alanlarındaki işbirliğinde yeni kararlar alınmasını bekliyoruz. Dünyadaki önemli olaylara ilişkin ortak görüş bildirmeyi umuyoruz.''

Ahmedinejad, ''Yeni düzenden söz ettiniz. Türkiye, Brezilya ve İran arasındaki işbirliği yeni düzene örnek mi? Bunun, yaşama ve ileri gitme şansı var mı'' sorusuna da ''Hem bir örnektir, hem bir başlangıçtır. Tahran deklarasyonundan sonra onlarca hükümet bizimle temasa geçti ve bu anlaşmaya destek verdiklerini gösterdi. Uluslararası arenalarda büyük bir destek gördük. Bu, herkesin kalbinin sesidir. Bu deklarasyon gerçekte tüm milletlerin hakkını gösteriyor. Her ülke barışçıl atom enerjisine sahip olabilir ve dünyanın silahsızlandırılması, adalet, barış ve uluslararası çapta duyarlılığı gösteriyor. Gelecekte dünyaya hakim olacak düzen için önemli bir adımdır'' yanıtını verdi.


''İLİŞKİLERİN ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL GÖRMÜYORUZ''


''Viyana Grubu'ndan beklediğiniz yanıt elinize geçti mi'' sorusuna Ahmedinejad, Viyana Grubu'nun yanıtını beklediklerini, ne zaman yanıt verirlerse o zaman değerlendireceklerini söyledi.

Ahmedinejad, ''Nükleer program konusunda Çin'e dek bir ziyaretiniz olacak. Bu toplantıda destek bekliyor musunuz'' sorusu üzerine, İran Milli Günü için Şanghay'da düzenlenecek fuara katılmak için Çin'e gideceğini belirterek, ''İran'ın atom enerjisi programı bellidir. Biz yasalar çerçevesinde, hak ve adalet yolunda ilerliyoruz. Buna karşı çıkanların hepsi mahkumdur. Zorla bir şeyi halklara yaptırmak istiyorlarsa bunlar zaten yenilgiye uğramış kişilerdir'' diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bir başka soruyu yanıtlarken, Türkiye ile İran halkının derin dostluk ve iman temelinde ilişkilere sahip olduğunu ifade ederek, ''Ekonomi, kültür, enerji, yatırım, turizm alanlarında ve siyasi arenada ilişkilerimiz hızla gelişiyor. Biz ilişkilerin gelişmesinin önünde hiçbir kısıtlama ve engel görmüyoruz'' dedi.


''SALDIRI, BİRÇOK OLAYI DEĞİŞTİRECEKTİR''


Ahmedinejad, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilerine saldırısına ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi:

''Saldırı, dünyadaki birçok olayı da değiştirecektir. Siyonist rejim, yaptığı bu uygulamayla kendi yok oluşunun geri sayımını başlatmış oldu. Siyonist rejim, zalim düzenin sütunudur. Etkilendiği zaman gerçekte zalim düzen çökmüştür. Belki BM Güvenlik Konseyi'nde etkisi olacaktır. Siyonist rejim, bu uygulama ile kendisinin bölgede kalma yollarını kapatmış oldu.''

Türkiye ile İran arasında terörle mücadele konusundaki işbirliğine ilişkin bir soru üzerine Ahmedinejad, terörizmin herkesi tehdit eden bir tehlike olduğunu belirterek, terörizmle mücadele için İran, Irak ve Türkiye arasında işbirliği ortamı oluşturulması gerektiğini söyledi.


''RUSYA İLE DOST VE ORTAK OLMALIYIZ''


İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ''Son dönemde çıkan haberlerde Rusya ile İran arasında problem olduğu yönünde izlenim var. Özellikle yaptırım konusunda... Sorunlar Türkiye ziyaretinde giderilebilir mi'' sorusu üzerine, ''Biz, Rusya ile komşuyuz. Dost ve ortak olmalıyız. Böyle olmasını umuyoruz. Özel bir sorun yok, bir uyarı vardı. Seçim Rusya devlet adamlarına kalmış. Biz her koşulda diyalog kurarız ve bunlar etkili olacaktır. Bu toplantılar bunların konuşulması ve fikir birliği için düzenleniyor'' diye konuştu.

''Gazze'ye iki gemi gönderdiniz mi'' sorusuna Ahmedinejad, İran halkının defalarca insani yardımlar gönderdiğini, geçen yıl da aynı uygulamayı yaptığını anlattı.

Ahmedinejad, bundan 5 yıl önce Katrina fırtınası koptuğu zaman İran halkının ABD'de zarar gören halka yardım etmeye hazır olduğunu bildirdiğini, ancak ABD'nin İran yardımlarının gönderilmesi için yolu açmadığını kaydetti.


''BM GÜVENLİK KONSEYİ ADALETSİZDİR''


Mahmud Ahmedinejad, İranlı bir gazetecinin, ''BM gibi bazı uluslararası kurumların neden İran atom enerjisi programına karşı çeşitli uygulamalar gösterdiğini merak ediyorum. İran'ın programı tamamen barışçıldır ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunca da onaylanmıştır. Bazıları İran'a karşı yaptırım öngörürken, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) üye olmayan İsrail'in nükleer silahlara sahip olması konusunda neden hiçbir şey yapılmıyor'' demesi üzerine şunları belirtti:

''BM Güvenlik Konseyi'nin temelleri maalesef adaletsizdir. En demokratik olmayan kurum, BM Güvenlik Konseyi'dir. Birkaç ülkenin veto hakkı var. Tek başlarına tüm dünyaya hükmediyorlar. Güvenlik Konseyi'nin birçok kararında geçici üyelerin çoğu diyorlar ki, 'ABD'nin baskısı altındayız'. Bu nasıl kurum ki baskı altında karar veriyor? Bu devam edemeyeceğini gösteriyor. Apaçık ortadadır, yolun sonuna gelmiştir. Bizim yeni kurumlara ihtiyacımız var. Ancak bu vesile ile adalet yayılabilir ve gerçek demokrasi hayata geçecektir. Eğer ABD ve bazı dostları geçen 60 yıl gibi zorbalıkla, tek taraflılıkla uygulama yapabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu dönem sona ermiştir. 180'den fazla ülke Siyonizm rejimi mahkum etti ve NPT'ye katılmalarını istedi. Ancak ABD hükümeti hiçbir tepki göstermemiştir. Belki de Siyonist rejimi destekliyor. Çifte standart dönemi sona ermiştir. Bu yolda ne kadar ilerlerlerse o kadar çabuk sona yaklaşacaklar ve aldıkları kararların hiçbir değeri olmayacak.

Bizim sözümüz tüm halkların sözüyle aynıdır. Biz diyoruz ki, barışçıl enerji herkes için ve atom bombası hiç kimse için. Biz, dünyaya hükmeden düzen demokratik olmalı diyoruz. Tüm hükümetler, devletler, dünyadaki yönetimlerde etki sahibi olsun istiyoruz. Eski düzeni desteklemek, bu düzenin sonunun yaklaşmasına neden oluyor. İran halkının yolu tüm halkların yoluyla aynıdır. Biz tüm milletlerin menfaatlerini destekliyoruz. Bu geçici bir siyasi konum değildir. Bu stratejik, iman ve inançla alakalı bir siyasettir. Siyasi ve tarihi bir savaştır. Şuna inanıyoruz ki, bu yolda başarılı olunacaktır. Bir yıl boyunca ABD NPT'deki düzenlemeleri kendisine ve Siyonist rejim lehine, silah sahiplerinin lehine çevirmek için çabaladı. İran ve birkaç ülke devreye girdi, yaptıkları işbirliği ve destekle bunu tersine çevirdiler. NPT'deki bu başarı, bağımsız ülkelerin başarısıydı. Bu da şunu gösteriyor ki, milletlerin, adaletin ve temizliğin yolunda ilerlersek mutlaka başarıya ulaşacağız.''
AA

ahmedinejat'ın dürüstlüğünü anlamak istemeyenler...
 // ibrahim çelikoğlu
ABD,Fransa,Rusya ve israil vs.sırasıyla,hayatlarını silah satışı üzerine kurmuş devletlerdir.Silahın satılabilmesi için birilerinin zulüm yapması,işgal etmesi,bölünmesi vs. olması gerekir.Bu devletler ve yoldaişları bunu yapıyor.Birde pislik atıyor ve işgal ediyor.Düzeni kendi ekseni etrafında kurmak istiyor ve kuruyor.Yoksa böyle olmamış olsa kimse insanların inancından ötürü terörist yapılmaz.
İran,seçimle iktidarı başa getiriyor.Bu rejimi,seçmenin oyla...
08 Haziran 2010 16:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler