YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyasilerden Yaşar Kemal mesajları
Siyasilerden Yaşar Kemal mesajları
01 Mart 2015 04:10
Yazar Yaşar Kemal'in hayatının kaybetmesinin ardından, siyasiler üzüntülerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Suudi Arabistan'a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Gazetecilerinde sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ünlü yazar Yaşar Kemal'in vefatından söz ederek, "Gerek hanımefendiyi, gerek yeğenini aramak suretiyle kendileriyle bu acılarını paylaştım. Derin bir teessürümüz olduğu nu kendilerine de ifade ettim. Ayrıca kendisine Allah'tan rahmet yakınlarına ve edebiyat camiamıza başsağlığı diliyorum" dedi.

Ahmet Davutoğlu

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Yaşar Kemal'in vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, "Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal'i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun yazar Yaşar Kemal'in vefatı dolayısıyla yayınladığı mesaj şöyle: "Büyük yazar, büyük sanatçı Yaşar Kemal'i kaybetmekten duyduğum hüznü ifade edecek kelime bulmakta güçlük çekiyorum. Anadolu'nun ruhunu Köroğlu, Dadaloğlu, Karacoğlan çizgisinde coşkuyla yansıtan ve modern edebiyat imkânlarıyla büyük bir romancı ve hikâyeci olarak dile getiren büyük Usta Yaşar Kemal Cumhuriyetimizle aynı yaştaydı. Söz söylemenin zor olduğu zamanlarda evrensel bir aydın duyarlılığıyla hem muhalif tavrını koruması, hem de gerçeği sakınmadan ifade etmesi; yazar ve sanatçı olarak Yaşar Kemal'in ülkesine karşı duyduğu sorumlulukla onu çok özel ve saygın bir konuma taşımıştır.

Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal'i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz. Ülkemizin çok önemli bir değeri olan, dünya edebiyatına ölümsüz eserler kazandıran Yaşar Kemal'e Allah'tan rahmet niyaz ediyor, aile yakınları başta olmak üzere sevenlerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum."

Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'dan Ankara'ya dönüşünde, Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Yaşar Kemal'in hayatını kaybetmesi ile ilgili, "Çok üzgünüz. Halkımızın başı sağolsun" dedi.

HDP'den taziye mesajı

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Yaşar Kemal'in hayatını kaybetmesi sonrası taziye mesajı yayımladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Edebiyat dünyasının 'Büyük Çınar'ını yitirdik... Acımız büyük...

Edebiyat dünyamızın büyük romancısını, ustamızı, Yaşar Kemal'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Yaşar Kemal bir edebiyatçı, gazeteci ve siyasetçi olarak yaşadığımız coğrafyanın 20. yüzyılına tanıklık etmiş ve halkların barış, özgürlük ve eşitlik mücadelelerinin bir parçası olmuştur.
Röportaj ve romanlarında, zorluklar içindeki insanın destansı mücadelesini anlatan ve 'Yaşamın orta direği, insanın direncidir' diyen Yaşar Kemal'in bize en büyük mirası umuttur.
Eserleri, insani değerler, barış ve adalet mücadelesi için ilham kaynağı olmayı sürdürecektir. Ailesine, yakınlarına ve tüm halklarımıza başsağlığı diliyoruz."


ABDULLAH GÜL'DEN YAŞAR KEMAL İÇİN FOTOĞRAFLI BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Özgür ALTUNCU / İSTANBUL DHA

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü Yaşar Kemal'e verirken çekilen fotoğrafı paylaşarak duygusal bir mesaj yayınladı. Edebiyatımızın büyük çınarı olarak tanımladığı Yaşar Kemal'in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Gül, "Hastalığı boyunca düzenli olarak Ayşe Hanım'ı arayarak durumunu takip etmiş; umutla iyileşmesini beklemiştim. Maalesef olmadı. Acı haberi alır almaz Ayşe Hanım'a ulaşarak başsağlığı ve sabır dileklerimi ilettim" dedi. Gül mesajında şu ifadeleri kullandı: "Yaşar Kemal, Homeros'tan Dede Korkut'a; Kürt destanlarından Yunus Emre ve Karacaoğlan'a; Evliya Çelebi'den Sait Faik'e uzanan edebi zenginliğimizi günümüzün süzgecinden geçirerek evrensel ve anıtsal eserlere dönüştürdü.

Edebiyatımızı en yüksek noktalara taşırken bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin ve toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde hep barıştan yana oldu, barışın dilini kullandı.2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü kendisine tevdi ettiğim törende yaptığı konuşmada, “… Bugün de sonsuz düşler kuruyorum. Düş gücünü yitiren insanın hiçbir umudu kalmaz…Ben onun için yazıyorum, sevgi için, dostluk için, savaşa düşmanlık için yazıyorum. İyi şeyler için yazıyorum yoksa gerisi ne olacak yani. Her şey ölümlüdür…İnsanın içindeki vicdan ölümlü değildir, içindeki sevgi ölümlü değildir’ demişti.Yarattığı eserlerin hepimizin düşleri ve umutları olmaya devam edeceği ve içimizdeki sevgiyi ve vicdanı ayakta tutacağı inancıyla kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun."

19:13
 // Rasim DUMAN
"Kor olur, badem gozlu olur." Yasar Kemal, Edebiyat'in "edeb"inin disinda bir adamdi. Edebiyat ile istigal eden insanlarin muktesebatinda bulunmasi gereken sarf,nahiv, kelam ve tarih ilimlerinden ; hikmet ve hitabetten mahrum, duzgun cumle kuramayan ve kitaplarinda "elfaz-i galiza"ya (kufurlu sozler) cok fazla yer veren, ictimai yapidaki meselelerin musebbibi olarak İslam'i ve muslumanlari goren ve bu tavri ile de, Siyonistler'in takdirini kazanarak "kopurtulen" ve "parlatilan" bir adamdi. Peki Nobel nicin O'na degil de, Orhan Pamuk'a verildi? Cunku Orhan Pamuk asaleten Sabetay idi. Mamaafih Yasar Kemal'e de Fransizlar Legion d'onor" nisani vererek teselli ettiler.

Yasar Kemal, edebiyatimizin katillerinden biridir....
01 Mart 2015 19:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler