YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Siyasetçi gibi konuştu"
Yalçınkaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 18. Onur Günü'nün açılış konuşmasına yaptı. Yalçınkaya'nın konuşması hukukçular tarafından 'siyasetçi gibi konuştu' diye eleştirildi...
"Siyasetçi gibi konuştu"
05 Haziran 2010 / 10:22 Güncelleme: 05 Haziran 2010 / 10:24

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın anayasa reform paketi hakkında yaptığı açıklamalara hukukçulardan tepki geldi.

Dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 18. Onur Günü'nde konuşan Yalçınkaya'nın, Mahkeme'ye 'değişikliklerin Anayasa'ya aykırı olduğu' mesajı vermesi, davayı etkilemeye yönelik açıklamalar şeklinde değerlendirildi. Emekli Yargıtay eski Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel, konuşmayı 'talihsizlik' olarak nitelerken, Onursal Yargıtay Üyesi Cevdet İlhan Günay ise paketin değiştirilemez nitelikteki maddelere aykırı olmadığını vurguladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, dün Yargıtay Konferans Salonu'nda düzenlenen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 18. Onur Günü'nde konuştu. Anayasa değişikliği paketini eleştirdi. Yapılan açıklama, pakete karşı çıkan çevrelerin ileri sürdüğü görüşler ile CHP'nin itiraz başvurusundaki gerekçelerle örtüştü. Anayasa paketinde yargı ile ilgili değişikliklerin yargı bağımsızlığına aykırı olduğunu ise üstü kapalı olarak savundu. Açıklamayı eleştiren Yargıtay Onursal Üyesi İlhan Günay, "Anayasa paketi hukuk devleti ilkesine aykırı değil. Yürütmenin gücünü azaltıyor. AB kriterlerine daha uygun. Bunları göz ardı edip hukuk devletine kuvvetler ayrılığına aykırı denemez. Mahkemeyi etkileme amaçlı konuşmamak lazım ama Yüksek Mahkeme üyelerinin Yargıtay Başsavcısı'nın beyanlarından etkileneceğini zannetmem." diye konuştu. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de Yalçınkaya'nın açıklamalarının davaya müdahale niteliğinde olduğunu kaydetti. Ardından şu ifadeleri kullandı: "Böyle hassas bir dönemde başsavcının konuyu hiç dile getirmemesi, Anayasa Mahkemesi'nde görülen davanın daha sağlıklı bir şekilde görülebilmesi açısından önem taşıyor. Onun için bu açıklama talihsiz bir açıklamadır. Yargı kararları kesin hüküm haline geldikten sonra eleştirilebilir, önemli olan yargı makamlarını etkileyecek açıklamalardan kaçınmaktır." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler