YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivilleşmede yol haritası
Sivilleşmede yol haritası
01 Eylül 2011 18:04
Sivilleşme yolunda hükümet, asker-sivil ilişkilerinde tepeden tırnağa değişim için birçok yenilik getirecek.

Radikal gazetesine konuşan genel başkan yardımcısı Hüseyin Çelik, yaş ve MGK'da oturma düzenlerinin değişimi, 27 Nisan bildirisinin Genelkurmay sitesinden çıkarılmasının ardından, hükümetin sivilleşme yolunda atacağı ileri adımları açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin soğuk savaş dönemine göre yapılandırıldığını ancak aradan geçen sürede, diğer NATO ülkeleri iç değişimlerini yaparken Türkiye’nin bunu yapamadığını söyleyen Çelik, "Gerekli düzenlemeler yapılamaz, hücre yenilenmesi sağlanamazsa bünye kendi kendisini tüketir" diye konuştu.

Bu düzenlemelerin Genelkurmay'ın kendisinin yapacağına dikkat çeken Çelik, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerinin içeriği ve askerler tarafından verilmesinin de yanlış olduğunu savundu.

Hükümetin asker-sivil ilişkilerinde sivilleşmeyi hedefleyen yol haritasında, Türk-Yunan ilişkilerini de yakından etkileyecek önemli bir başlık da bulunuyor. Buna göre, Yunanistan ile Balkanlar'dan gelen tehdit algısına karşı 1975 yılında kurulan Ege Ordusu ve 1'inci Ordu'nun varlığı ile TSK'da verilen askeri eğitim de tartışmaya açılacak. Hüseyin Çelik'in bu açıklaması, ege ordusunun kaldırılmasına yönelik bir sinyal olarak yorumlanıyor.

Çelik'in açıkladığı asker sivil ilişkilerini 2023 yılına kadar baştan aşağı yeniden düzenleyecek olan 15 maddelik yol haritasında şu başlıklar yer alıyor.

İŞTE 15 MADDELİK EYLEM PLANI

1- Genelkurmayın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacak.
2- Darbelere dayanak olan 35'inci maddenin kaldırılacak.
3- Jandarmanın yapısı, konumu ve görevi yeniden tanımlanacak.
4- Profesyonel orduya geçilecek.
5- Askerlik süresi kısaltılacak.
6- Zorunlu askerlik konusunda düzenlemeye gidilecek.
7- TSK'da verilen askeri eğitim yenilenecek.
8- Okullardaki Milli Güvenlik dersleri kaldırılacak.
9- Kaç ordu komutanlığı olacağı, bunların nerelerde bulunacağı yeniden planlanacak.
10 -33 Köylüyü kurşuna dizen Mustafa Muğlalı gibi isimler kışlalardan silinecek.
11- Askere dayak, kötü muamale sıfırlanacak.
12- Milli günlerde tanklı, toplu kutlamalara son verilecek.
13- Askeri harcamalar şeffaflaşacak.
14- OYAK'ın varlığı ve işlevi gözden geçirilecek.
15- TSK'da verimlilik, etkinlik ve tutumluluk prensibi uygulanacak.

"EGE ORSUSU KALDIRILMIYOR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ''İleri demokratik standartların gereği olarak, sivil asker ilişkileri ve ordumuzun konumu bağlamında yaptığım açıklamalar içerisinde 'Ege Ordusunun kaldırılması' gibi bir ifade yer almamaktadır'' dedi.

Çelik yaptığı yazılı açıklamada, bugün bir medya organına verdiği demeçte, şahsına ait olan bazı görüşler ve temennilerin, sanki bir hükümet eylem planıymış gibi veya parti kurullarında görüşülen ve karara bağlanan bazı hususların açıklanmasıymış gibi yansıtıldığını bildirdi.

Söz konusu görüşlerinin AK Parti’nin kurumsal kimliği tarafından tartışılmış ve hükümete önerilmiş bir şey olmadığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''İleri demokratik standartların gereği olarak, sivil asker ilişkileri ve ordumuzun konumu bağlamında yaptığım açıklamalar içerisinde 'Ege Ordusunun kaldırılması' gibi bir ifade yer almamaktadır. Gazetenin bu iddiası, 'Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kaç ordu komutanlığından oluşacağı ve bu komutanlıkların nerede konuşlanacağı gözden geçirilmelidir' ifadesinden yola çıkılarak gazete tarafından yapılmış bir yorumdur.

Türkiye, 2023 vizyonunun gereği olarak, elbette ki medeni ve kalkınmış ülkelerde sivil ve asker ilişkileri, orduların konumu neyse bu standartlara kavuşmalıdır. Sözü edilen 15 madde AK PARTi’nin kurumsal kimliği tarafından tartışılmış ve hükümete önerilmiş 15 madde olmadığı gibi; bu konular, hükümet tarafından karara bağlanmış bir eylem planı da değildir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler