YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivil savcıların sorgulamaları neden engellendi?
Albay'ın Ergenekon zanlısı Serdar Öztürk’le ilişkisini incelediniz mi, ne sonuca vardınız?
Sivil savcıların sorgulamaları neden engellendi?
25 Haziran 2009 / 13:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genelkurmay Askerî Savcılığı, Taraf’ın yayımladığı “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı” belgesinin fotokopi olduğu gerekçesiyle “Kovuşturmaya yer yok” kararı verdi. Şu sorular cevap bekliyor...


1- Kurmay Albay Dursun Çiçek’in imzasıyla ilgili kararınızı verirken “şüpheli”nin askerî savcılık ifadesinde attığı sahte imzayı neden tümüyle soruşturma dışı bıraktınız?


2- Jandarma, Emniyet ve Adlî Tıp raporlarındaki “imza benzer” saptaması “kesin kanaat” olmasa bile ciddi şüphe ihtiva ederken, neden bu şüphenin üstüne gitmediniz?


3- Tübitak’ın, fotokopi üzerinde belgenin orijinalinde olmayan unsurların eklenmesi yoluyla tahrifat yapılmadığı saptamasını neden görmezden geldiniz?


4- Kurmay Albay Çiçek’in devre arkadaşı olan ve ofisinde söz konusu belgenin bulunduğu Ergenekon zanlısı Serdar Öztürk’le ilişkisini incelediniz mi, ne sonuca vardınız?


5- Kurmay Albay Çiçek’in imza örneklerinin belgedeki imzayla benzerliği ortadayken, “şüpheli”nin evindeki bilgisayarı incelemek için neden beş gün beklediniz?


6- Belgenin “fotokopi” olmasına dayanarak “kovuşturmaya gerek yok” diyorsunuz. Neden belgenin aslı bulunmadan soruşturmayı durduruyorsunuz?


7- Planın Genelkurmay Karargâhı’nda hazırlanmadığını söylüyorsunuz ama neden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir biriminde hazırlanmadığını açıklamıyorsunuz?


8- “İrticayla Mücadele Eylem Planı” için sahte demiyorsunuz, gerçek de demiyorsunuz. Bu şartlarda bu soruşturmayı nasıl bitirebiliyorsunuz?


Taraf


Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz de "Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın dünkü açıklaması saç baş yolduracak cinsten!" dedi ve TSK'ya belgeyle ilgili 6 soru sordu:


* Peki, kurumu karıştıran, suratları kızartan onca telaş, kuşku, sıkıntı neydi?


* Bir, iki gün içinde sonuçlanacak bir araştırma, niye 12 gün sürdü?


* Niye sivil savcıların belgeyi hazırladığı iddia edilen albayı sorgulamaları engellendi?


* Plandaki imzanın adı geçen albaya ait olduğu kesinleşmişken, bu ne çelişki? Genelkurmay personeli boş zamanlarında, evinde, çay bahçesinde filan eylem planları mı hazırlıyor?


* Eylem Planı'nın Ocak 2009'dan itibaren hazırlandığını söyleyen emekli orgeneralin sözlerini çöpe mi atacağız?


* Kendini 'Ergenekon'un avukatı' ilan etmiş bir Deniz Baykal'ın dahi cuntalara karşı çıktığı bir ortamda, ne oldu da belgenin mevcudiyeti reddediliverdi?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler