YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivil Düşünce'de bomba açıklamalar!
62. hükümette neler değişecek, neler değişmeyecek? Deşiklikler Türkiye'nin dış politikasına nasıl etki edecek? Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan moderatörlüğünde yayınlanan Sivil Düşünce geceye damga vurdu!
Sivil Düşünce'de bomba açıklamalar!
30 Ağustos 2014 / 06:30 Güncelleme: 30 Ağustos 2014 / 13:04

Türkiye 62. Hükümet ve kabine kararlarını konuşuyor. Peki yeni kabinedeki isimler Türkiye'nin geleceği hakkında nasıl mesajlar veriyor? Alper Tan, Tamer Korkmaz, Orhan Miroğlu ve Celal Kazdağlı'nın yorumlarıyla ekranlara gelen Sivil Düşünce'de bu haftanın gündeminde 62. Hükümet vardı.

Kurulan yeni kabinede daha büyük değişiklik olmasını beklediğini söyleyen Alper Tan, bunun bir geçiş hükümeti işareti olabileceğini aktardı. Orhan Miroğlu'nun yeni kabine hakkındaki ilk yorumu ise zorunlu değişiklikler dışında bir değişiklik o lmadığı yönündeydi.

İşte Alper Tan, Orhan Miroğlu, Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz'ın yorumlarıyla Yeni Türkiye'nin Yeni kabinesi....

Orhan Miroğlu

Hakan Fidan'ın bakan olmaması Çözüm sürecine nasıl etki edecek?

Yalçın Akdoğan, yazdığı yazılarla gündemi  belirliyordu ve Başbakan yardımcısı olmamasına rağmen bu konuya çok emek veriyordu. Hakan Fidan'ın bakanlığı çok konuşulmuştu ama ben bu düşünceye çok katılamıyordum. Bana göre MİT'in konumu bugün çok önemli. Hakan Bey'in çözüm süreci bağlamında daha büyük katkıları olacak. Hükümetin seçimlere kadar en zayıf karnı çözüm sürecinin istikrarı olacak. Bu yüzden korunması önemli. Bu istikrarın Hakan Bey'in müsteşarlığı döneminde sürdürüleceğini düşünüyorum.

Celal Kazdağlı

Dış politikaya yönelik bir kabine oluşturulmuş

Yeni kabine açıklandığında heyecanlanmadım. Daha büyük bir değişiklik bekliyordum. Geçiş hükümeti kuruldu diyebiliriz. Ama buna rağmen daha dikkatli bakınca farklı şeyler ortaya çıkabiliyor.

Türkiye'nin Dış politikası çok önemli bir konu, ikincisi, çözüm süreci üçüncüsü ise Paralel Yapı ile mücadele. Bu 3 konuda da istikrarın sürdürüleceği söyleniyor. Değişikliklere baktığımızda çözüm süreciyle sorumlu olarak Sayın Akdoğan karşımıza çıkıyor. Akdoğan zaten çözüm sürecinin içindeydi. Bu konuda pek çok yazı yazdı ve açıklama yaptı.

Daha sonra karşımıza çıkan isim ise Numan kurtulmuş, TİKA ile ilgili bir bakanlığın başına geliyor. Ekonomi bekleniyordu ama dış politikayla ilgili bir kurumun başına geliyor. Kurtulmuş'un İslam Birliği açısından da dış politikaya destek verecek donanımı var. 

Volkan Bozkır zaten meslekten gelen bir isim diplomat. AB Genel Sekreterliği yapmış bir isim. AB'yi çok iyi biliyor. Geçmiş diplomasi bilgisine de sahip aynı zamanda.

Dolayısıyla dış dünyaya yönelik bir kurul oluşturulmuş. MİT, dış dünyaya yönelik bir istihbarat toplayan, analiz eden bir yapıya geldi. MİT Türkiye'nin dış politisına ait doneler oluşturabilecek, destek verecek bir yapıda. Başbakan zaten Dış politikadan geliyor. Emrullah İşler hem milletvekili hem de danışman olarak Köşk'te yer alabilir.

Tamer Korkmaz

Yarı başkanlık sistemine fiilen geçilmiş durumda

Türkiye yarı başkanlık sistemine fiilen geçmiş durumda. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildi. Bu farklı duruma alışması gerekenlerin başında CHP geliyor. Yaptığı protestolarla bunu gösteriyor. Sezercilik oynuyor. Ahmet Necdet Sezercilik oynuyor, protesto ediyor, kitapçık fırlatıyor. Ama yarın ki törene de katılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu kendi siyasi çizgisiyle bir Cumhurbaşkanı adayı bile atayamıyor.

Demirel'in 1989'da yaptığını CHP bugün yaptı

Süleyman Demirel bile uygun bulmadı ve CHP'nin bu tavrını eleştirdi. Sivil itaatsizliktir dedi. Turgut Özal'ın 9 Kasım 1989'daki döneminde Süleyman Demirel Erdal İnönü'yle el ele Özal'ı protesto etmişti. Daha sonra Anıtkabir'de Demirel Özal'ın elini sıkmıştı. Demirel kendisinin yaptığı hatayı bugün CHP'nin yapmasını eleştirdi. 

Hayati Yazıcı'nın bakan olamamasını Hüseyin Çelik şaşkınlıkla karşılamış. Ben şaşkınlıkla karşılaşmadım. Kendisine Hayati Yazıcı'nın paralel yapı yoktur açıklamasını hatırlasın.

Orhan Miroğlu

Kılıçdaroğlu, kendi ailesinin Dersim'de yaşadıklarını kabul etmeyecek kadar altı oka bağlıdır

CHP'nin bu tavrı yenilgi psikolojisi. Yaşadıkları siyasi tramvalarla alakalı. Mesela onlara Kürtler ve Türkler eşittirler denildiği zaman CHP'den "hayır değildir Türkler ulustur Kürtler milliyettir" tepkisi geliyor. Bu Başbakan Dersimden özür diledi, kızlarının kafalarını kazıdılar. CHP'li vekiller diyor ki "Ne güzel Dersim'deki kızları modernleştirilmiş" Dersim CHP'nin derinden yaşadığı bir tramvadır.

Emine Ülker Tarhan'ın 'CHP'nin mevcut liderlerlerinin CHP'nin geçmişinden utandığını hissediyorum' açıklaması beni şok etti. Halbuki Kılıçdaroğlu, kendi ailesinin dersimde yaşadıklarını kabul etmeyecek kadar altı oka bağlıdır.

CHP'nin bu tramvasının iktidardan başka tedavisi yok. CHP'nin iktidar arzusu bu gidişle asla gerçekleşmeyecek. Erdoğan'ın köşk'e çıkması mağdurların zaferidir. Bu zafer CHP'nin yenilgisidir.

ABD'nin Neocon'ları Obama Başkanlığa geldiğinde felaket gibi okudular. Ama Obama Başkan olduğunda, ilk seçildiğinde yaptığı konuşmada siyahlar ve bayazlar birbirine sarılarak ağladılar. Erdoğan ve Gül, dün yaptıkları konuşmayla Türkiye'nin neredeyse yüzde 70'ini 80'ini ağlattı.

Alper Tan

Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı yemini değişmeli çünkü...

Bence Hem Milletvekili hem de Cumhurbaşkanlığı yeminin değiştirilmesi gerekiyor. Neden bir isim üzerine yemin ediyoruz? Sadece Atatürk üzerine değil, Erdoğan'ın üzerine de Abdullah Gül'ün üzerine de yemin olmaz.. Neden Atatürk'ün üzerine bir beşerin üzerine yemin ediyoruz? Bu bir handikap.

Bana Atatürk düşmanı diyecekler ama hayır! Ben Atatürk düşmanı değilim. Atatürk'ün kurduğu partinin mevcut başkanı Kılıçdaroğlu 6 oku günün şartlarına göre yeniden yorumlamamız lazım dedi. Demek ki Atatürk ilkeleri artık güncelliğini kaybetti. Bu Atatük'ün partisinin liderinin itirafıdır.

Tamer Korkmaz

Bunların Laikliği 'ecnebi rejim arzusunu' kamufle eden bir sözcük

Laiklik 1937'de anayasaya koydular. Bu tarih bile bir şeyleri göstermekte. Bunların laiklikden anladığı ecnebi rejim arzusunu kamufle eden bir sözcük. Din hürriyeti olarak koyulmadı ve uygulanmadı.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler