YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivas katliamı kurbanları etkinliklerle ANILIYOR
37 kişinin öldüğü Sivas katliamının bugün yıldönümü
Sivas katliamı kurbanları etkinliklerle ANILIYOR
02 Temmuz 2009 / 11:13 Güncelleme: 02 Temmuz 2009 / 00:00

Bugün 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamının 16. yıldönümü. Madımak Otelinin yakılması sonucu hayatını kaybedenler, çeşitli ekinliklerle anılacak.


Anma etkinlikleri çerçevesinde, Ethem Bey Parkı önünde toplanacak gruplar, Mevlana Caddesi'nden Madımak Oteli'ne yürüyecek.


Kalabalık, Atatürk Anıtı'na da çelenk koyacak. Ankara'da da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonunca düzenlenen "2 Temmuz Anma Mitingi", Ankara Kolej Meydanı'nda yapılacak.


İstanbul'da ise sivil toplum kuruluşlarınca organize edilen katliamı protesto mitingi Kadıköy İskele Meydanı'nda gerçekleştirilecek.


Türkiye Yazarlar Sendikası da Sivas Katliamında yaşamını yitiren yazar eleştirmen Asım Bezirci ile halk ozanı Nesimi Çimen'i mezarları başında anacak....


O GÜN NELER OLMUŞTU:


Sivas Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 33 Alevi yazar, ozan ve aydının ve iki otel çalışanının yakılarak hayatlarını kaybetmesi, oteli ateşe verenlerden de ikisinin de ölmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında etkinliklerin bir bölümünün de Pir Sultan Abdal’ın sazının çalındığı Sivas şehir merkezinde yapılması öngörülmüştü. Bu kapsamda pek çok aydının yanı sıra Aziz Nesin bu etkinlik nedeniyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente gelmişti.


2 Temmuz 1993 günü organize biçimde öğle saatlerinde Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı kısmen tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.


Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000'e ulaşan grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000'e yaklaştı. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı bunun sonucunda taşlanarak camları kırılan Madımak oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin,merdiven trabzasındaki görevli tarafından darp edilip,merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan azgın kalabalığa doğru itildiği dönemin özel televizyonları tarafından belgelendi.Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç edilmekten araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi\'ne götürüldü.


Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Yine olaylar sırasında Atatürk - Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstü tahrip edildi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.


KAYNAK: VİKİPEDİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler