YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivas katliamı 20. yılında anıldı
Sivas katliamı 20. yılında anıldı
02 Temmuz 2013 14:22
Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylarda yaşamını yitirenler, kentte düzenlenen programda anıldı.

Olaylarda yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınları ile bazı milletvekilleri, sanatçılar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin aralarında bulunduğu grup, Ethembey Parkı'nda toplandı. Grup, buradan sloganlar atarak Mevlana Caddesi güzergahından eski Madımak Oteli'nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüdü.

Burada polis barikatıyla karşılaşan grupta yer alan bazı kişiler, polislerin üzerine çok sayıda karanfil attı. Olaylarda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri ve anma programını tertip komitesi üyelerinin polis barikatından Bilim Kültür Merkezi'ne geçişine izin verildi. Sivas olaylarında ölenlerin isimlerinin okunduğu anma programında, aileler, merkezin önüne karanfil bıraktı.

Olaylarda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin'in eşi Yeter Gültekin, eski Madımak Oteli binası "utanç müzesi"ne dönüştürülene kadar Bilim ve Kültür Merkezi'ne girmeyeceklerini söyledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, olaylarda hayatını kaybedenleri andı.

"Madımak müze olmadan Alevi açılımı olmaz. Alevi açılımının başlangıç noktası, Madımak'ın müze olmasıdır"diyen Bülbül, demokrasiye inanan Aleviler olarak hükümetle, devletle her zaman görüşmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise sadece insanca, özgürce yaşamak istediklerini vurgulayarak, Sivas olayları davasının zaman aşımına uğramasının hesabını soracaklarını söyledi.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de konuşma yaptığı anma programına, CHP Genel Başkan yardımcıları Nihat Matkap ve Şafak Pavey ile CHP'li, BDP'li ve bağımsız bazı milletvekilleri de katıldı.

Anma programı için kentte geniş güvenlik önlemleri alındı. Sivas ve çevre illerden çok sayıda polisin görev yaptığı anma etkinlikleri süresince polis helikopteri tedbir amacıyla kent merkezi üzerinde uçuş yaptı.

Eski Madımak Oteli binasının bulunduğu sokak ile yürüyüşün yapıldığı güzergahlar, araç trafiğine kapatıldı. Güzergahtaki çöp konteynerleri ve park halindeki araçlar güvenlik amacıyla kaldırıldı. Bilim ve Kültür Merkezi'nde dedektör köpekle arama yapıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler