YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sisi'Konuşursa olay olur'diyen Eymür'e ne dedi
28 Şubat'ın baş aktörü Seyhan Soylu, JİTEM elemanı mı?
Sisi'Konuşursa olay olur'diyen Eymür'e ne dedi
21 Haziran 2009 / 10:47 Güncelleme: 21 Haziran 2009 / 00:00

Eski MİT'çi Mehmet Eymür, 28 Şubat aktörleri Ali Kalkancı, Müslüm Gündüz ve Fadime Şahin olaylarında adı gündeme gelen 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu'nun JİTEM elemanı olduğunu söyledi: Konuşursa yer yerinden oynar... Eymür'e cevap veren Sisi ise 'Nereye çalıştığımı ifşa etmem' dedi.


Ergenekon soruşturmasının tanığı, MİT eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, uzun süredir koruduğu sessizliğini bozdu... Eymür, Müslüm Gündüz, Fadime Şahin ve Ali Kalkancı'nın baş aktörleri olduğu 28 Şubat sürecine ilişkin olarak adı çeşitli şekillerde gündeme gelen 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu'nun JİTEM elemanı olduğunu söyledi. Yeni Şafak'ın görüştüğü Sisi ise 'JİTEM'e çalıştığını' kesin bir dille yalanlamadı.


'SİSİ' ÇOK ŞEY BİLİYOR


Sabah gazetesine konuşan Mehmet Eymür, Ergenekon soruşturması, 28 Şubat süreci, JİTEM ve darbe andıcıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınarak, takipsizlik kararı ile serbest bırakılan Seyhan Soylu için '28 Şubat sürecinde Fadime Şahin, Müslüm Gündüz, Ali Kalkancı gibi isimlerle irtibatlı bazı çalışmalarda yer aldığını duydum' şeklinde konuştu. Sisi'nin JİTEM'e çalıştığını söyleyen Eymür 'Konuşursa Türkiye'de yer yerinden oynar' dedi.


GÜNEY MİT'İN ELEMANI İMASI


Ergenekon soruşturmasının kilit ismi Tuncay Güney'in anlattıklarının dikkate alınması gerektiğini belirten Eymür, 'Bütün söyledikleri doğrudur diye kefil olamam. MİT'e yardımcı olan birçok gazeteci vardır. Milli bir müesseseye destek olmak her Türk vatandaşının görevidir' diyerek Güney'in MİT'in elemanı olduğunu ima etti. Eymür Güney'in 'İpek' kod adının da gizliliği


sağlamak için yürütülen faaliyetlerde kullanmış olabileceğini belirtti. Eymür'ün Tuncay Güney ile Seyhan Soylu'yu görevleri açısından birbirine benzetmesi dikkat çekti.


ANDIÇ BİR OYUN OLABİLİR


Eymür, Türkiye'nin tartıştığı darbe andıcının dış kaynaklı bir operasyon olabileceğini ileri sürürek şöyle konuştu: Ben Türkiye'yi -özellikle de böyle kritik dönemlerde- bizlerin değil de, görünmeyen bazı yabancı güçlerin idare ettiğini düşünüyorum. Yani Genelkurmay'a ait olduğu öne sürülen belgede yabancı güçlerin parmağı olabilir. Bir taşla üç kuş vurmayı hedefliyor olabilirler. Orduyu yıpratmak, AK Parti'yi ve Gülen cemaatini TSK ile karşı karşıya getirmek. Bu sorunu yaratan güçler, sonradan da problemi çözen hakem rolünü üstlenirlerse hiç şaşırmamak gerekir.'


'Yalan' yerine 'açıklamam' dedi


Seyhan Soylu, Mehmet Eymür'ün 'JİTEM elamanı' iddiasına cevap verdi. Soylu, Doğu Perinçek'i kastederek 'Benim Apo'nun ordusunu teftiş ederek ona moral veren fotoğraflarım medyada çıkmadı. Çalıştığım yeri ifşa etmem” dedi.


DEVLET GÖREV VERİRSE YAPARIM


Eymür'e “Bu ülkede hiç görüşlerimi açıklayamayacakmıyım' sözleriyle tepki gösteren Soylu, 'Devletin herhangi bir merciinde resmen görev almadım. Almış dahi olsam bu komoyuna paylaşmam sözkonusu olmaz. Eğer görev verilirse canımın son damlasına kadar hazır olan bir neferim' dedi. Soylu Eymür'ün 'JİTEM'e çalışıyor. Konuşursa Türkiye'de yer yerinden oynar' açıklamalarına 'böyle bir görevde bulunmuş olan insan bunu söylüyorsa kendini tüketmiş insandır' diyerek cevap verdi.


EYMÜR GİBİ GÖREVİ DEKLARE ETMEM


'Bu durumda bizim anladığımız çalıştınız ama açıklamıyorsunuz?' sorusuna net bir cevap vermeyen Soylu'nun 'Ben asla deklare etmem. Çünkü ben ifşaatçı biri değilim' diye konuşması dikkat çekti. Ergenekon soruşturmasında kendisi için takipsizlik kararı verildiğini vurgulayan Soylu 'Hala örgüt içerisinde gösterilmem doğru değil. Ben kendimi biliyorum. Eymür'e şunu tavsiye ediyorum. İnsanlar üretmedikçe tükenecektir. Ben tükenecek kişilerin içerisinde değilim. Üretici kurum ve kişilerin yanında oldum' dedi.


Yeni Şafak

20.06.2009


Eymür: Sisi konuşursa yer yerinden oynar


Detay


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler