YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırrı Süreyya çekiliyor ama 3 şartı var
CHP ile HDP'nin İstanbul pazarlığı başladı bile... Sırrı Süreyya'nın çekilmesi için üç şart var...
Sırrı Süreyya çekiliyor ama 3 şartı var
21 Kasım 2013 / 08:10 Güncelleme: 21 Kasım 2013 / 08:24

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Sırrı Süreyya Önder'in İstanbul'da aday olmayacağını, CHP ile HDP arasında pazarlık olacağını iddia etmişti. Bu iddia üzerine Habertürk bu iddiayı genişleten bir habere imza attı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP'de Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, HDP'de ise İstanbul Milletvekili Sırrı SüreyyaÖnder'in ismi ön plana çıkarken iki parti arasında seçim ittifakı iddiası da gündeme geldi.

Uzunsüreden bu yana İstanbul'da CHP ile HDP'nin seçim ittifakı yapabileceği tartışılırken iki parti arasında temasların başladığı öğrenildi. CHP'de Sarıgül isminin ön plana çıkmasının ardından Sarıgül'e yakın bazı CHP'lilerin HDP'lilerle biraraya geldiği belirtildi.

İttifak için 3 şart

İddiaya göre CHP'lilerin isteği ile gerçekleştirilen görüşmede, CHP İstanbul'da belli bir oy potansiyeline sahip olan Önder'in aday olmamasını ve seçimlere ittifakla girilmesini istedi. Bu öneriye sıcak bakan HDP'liler CHP'ye 3 şart koştu. HDP'nin ittifak şartları şunlar:

- Kartal, Maltepe, Sultangazi ve Esenler ilçelerinde HDP kökenli isimlerin CHP'den aday gösterilsin.

- Etkili bir belediye başkan yardımcılığı HDP'ye verilsin.

- İttifak gizli olmasın ve görüşmelerin sonuçları kamuoyuna açıklansın.

Sarıgül yerine Çelebi

CHP'lilerin etkili bir belediye başkan yardımcılığının HDP'ye verilmesi önerisine sıcak baktığı ancak istenilen 4 ilçeyi fazla buldukları belirtildi. HDP'nin ayrıca Sarıgül dışındaki başka bir isim üzerinde de ittifak yapabileceklerini söyledikleri belirtildi. HDP'nin, CHP'lilere DİSK eski Başkanı ve İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin ismini önerecekleri iddia edildi. Görüşmede ayrıca Adana, Mersin ve Antalya başta olmak üzere bazı illerde ve birçok ilçede ittifak için karşılıklı nabız yoklandığı ileri sürüldü.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler