YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırrı Sakık'tan olay hareket!
Yenileme seçimiyle Ağrı’ya Belediye Başkanı olan Sakık, şehirde ‘Utanç Abidesi’ dedikleri askeri anıtı kaldıracaklarını, sokak ve caddelerde Kazım Karabekir’in isminin değişeceğini söyledi.
Sırrı Sakık'tan olay hareket!
03 Haziran 2014 / 09:38 Güncelleme: 03 Haziran 2014 / 09:37

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre; Ağrı’da önceki gün yapılan yenileme seçiminde Belediye Başkanlığı’nı kazanan BDP’li Sırrı Sakık, kentin merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan ve “Utanç abidesi” dediği pilotlar anıtını kaldıracaklarını; Kazım Karabekir’in adının yer aldığı mahalle, cadde ve bazı sokakların ismini değiştireceklerini de söyledi.

Ağrı’da ipi önde göğüsleyen Sakık, kentte yapacakları projeleri anlattı. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan hava şehitliğinin kaldırılacağını söyleyen Sakık, 1930’larda düşen ve içindeki iki pilotun öldüğü uçağın Kürtleri bombalamak için havalandığını savundu. Anıtın Kürtler arasında, “Utanç abidesi” olarak anıldığını belirten Sakık, “Bu kentte ilk gözüme batan bu utanç abidesidir. Sordum dediler ki, ‘Evet, bu 1930’larda Kürtleri bombalayan pilotların abidesidir. Kimileri övünç abidesi olarak alabilir, biz utanç abidesi olarak görüyoruz. Buralarda çok acılar yaşanmış. 1930’larda burada insanlar katledilmiş. Katliamı gerçekleştirenlerin anıtları, uçakların pervaneleri bir abide olarak burada, Ağrı halkının her gün yüzleştiği ve her gün Ağrı halkının gözünün içine batan o pervaneleri, o utanç abidelerini bu kentten kaldıracağız” dedi.

Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesi için bir dönem yapılan yanlışların ortadan kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Sakık, şöyle devam etti:

Müsaade etmeyeceğiz: Mustafa Muğlalı Kışlası da parlamentodaki tepkiler, halkımızın tepkisi nedeniyle kaldırıldı. Mustafa Muğlalı’nın Muğla’da bir caddede hâlâ ismi var. Biz, bunlara müsaade etmeyeceğiz. Kürt çocukları o abideleri gördüklerinde, ‘eğer çare yoksa yol çaredir’ diyerek kendilerini isyanın adresi olan dağlara atıyorlarsa, barışı inşa edeceksek bunları bir an önce ortadan kaldırmalıyız.

Barışı büyütecek adım: Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekir. Herkes barışı büyütecek adımlar atmalıdır. Bu kentte buna benzer caddeler var. Kazım Karabekir gibi, onlarcası var. Bu coğrafyanın ruhu ile örtüşmeyen cadde ve sokaklardır, bu tür utanç abidelerinin kaldırılmaları gerekir. Eminim ki vicdan sahibi her insan, adı Türk olur, Azeri olur, Çerkes olur, Karapapağ olur; katliamcı birilerinin abidelerini bu topraklarda dikip her gün Kürde bu mesajı vermek...

Yolsuzluk önlemi: Belediyenin ne kadar borcu olduğunu ve yapılanları kamuoyu ile paylaşacağız. Başbakan Ağrı ile ilgili devasa bütçeden söz etti. Bu bütçe nereye harcandı, ne kadar borçluyuz? Devasa borçtan söz ediliyor. Ortada bir proje yok, hayata dair bir işaret yok. Projeler nerede yapıldı, bunu kamuoyu ile paylaşacağız.

Kazım Karabekir kimdir?

Kazım Karabekir (1882-1948), 1905’te Harp Akademisinden mezun oldu. 31 Mart Vakasını bastıran Hareket Ordusu’nda görev aldı. Çanakkale Muharebelerine katıldı. 1918’de I. Kafkas Kolordusu Komutanı olarak Erzincan ve Erzurum’u kurtardı. Kars ve Gümrü’yü aldı. 1919’da Erzurum’daki Şark Cephesi Komutanlığına atandı. Kars, Ardahan ve Artvin’i, Vatan topraklarına yeniden kattı. 1924’de Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı kurdu ve başkan seçildi. Bir süre sonra Atatürk’e İzmir’de suikast düzenleyenler arasına adı karıştırıldı. İstiklal Mahkemesi’nce yargılanıp suçsuz bulundu. Siyasetten çekilen Karabekir 1938’de İstanbul Milletvekili seçilmiş, 1946’da Meclis Başkanlığına getirilmişti.

İcraatçı sırrı
 // caner
Demek ki yakınlarda Ağrı nın başına bi bela gelecek. Ağrılılara acıyorum....
03 Haziran 2014 Salı 14:25
senin hesaplaşman ölen kürtler değil....
 // alemci
tehcir olayında ölen ermenilerin intikamını almak asıl beyninizin içindeki gizli hesaplaşma bu karabekir paşa ne bir kürdü nede suçsuz ermeni öldürtmedi korudu ermeni yetim çocuklarına yetimhaneler açtırdı hemde o savaş şartlarında osmanlı devletinin bir komutanı olarak doğu cepesinde ruslarla ve ermeni ceteleriyle savaştı bu gün ermeni diyasporası ermenileri en çok kürtler katletti iddasındada bulunuyorlar pkk onun içinmi en çok kürtleri katletti siz kürtlerin temsilcisi olamazsınız....
03 Haziran 2014 Salı 10:40
önerilen cadde ve meydan isimleri..
 // alemci
kazim karabekir yaşadığı dönemin özgürlük ve demokrası kahramanıdır ismini silmeyle gönüllerden silemezsin caddelere meydanlara size uygun isimler tavsiye edebilirim mao zedonk caddesi,stalin meydanı,öcalan caddesi,mark meydanı,eşbaşkanlar yolu,karayılan caddesi,boypot meydanı,hitler yolu kendi oturacağın makamın bulunduğu caddeyede pavlov caddesi uyar demekki hizmetle değil rantla ve terörize işlerle uğraşacaksın ağrılılara sabırlar dilemekten başka bir yol yok....
03 Haziran 2014 Salı 09:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler