YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şırnak'ta operasyonlar aralıksız sürüyor
Şırnak'ta operasyonlar aralıksız sürüyor
12 Ocak 2008 12:32
Şırnak'ta operasyonlar aralıksız sürüyor

Kuzey Irak Televizyonu, Türk savaş uçaklarının K.Irak'taki PKK kamplarını bombaladığını duyurdu. Dün de Hakkari Çukurca'da savaş uçağı hareketliliği gözlenmişti.Kuzey Irak televizyonu, Türk savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyini bombaladığını duyurdu. Dün de Hakkari'nin Çukurca ilçesinde savaş uçağı hareketliliği gözlenmişti. Iraklı Kürt yetkililere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri karadan da bölgeyi top atışına tutuyor. Yetkililer, hava saldırısına ilişkin bir açıklama yapmadı.


Şırnak'ta operasyonlar sürüyor


Şırnak'ta kırsalında da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar aralıksız sürdürülüyor. Operasyonlar Cudi ve Kato dağları ile Bestler Dereler, Küpeli ve Kel Mehmet bölgelerinde yoğunlaştırıldı.


Bölgeye Skorsky helikopterlerle, özel eğitimli komandolar indirirken, Kobra tipi helikopterler dağların üzerinde keşif uçuşları yaptı.


Sık sık silah seslerinin duyulduğu bölgede güvenlik güçlerinin teröristlerle çatışmaya girdiği belirtilirken, çatışmanın sonuçları hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.


TSK'nın operasyonları


1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu. 16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.


17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.


22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.


Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu. 26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler