YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şırnak İdil’deki öğretmenlere SMS ile seminer çağrısı
Şırnak’ın İdil İlçesi’nde, ’sokağa çıkma yasağı ilan edilecek’ tartışması devam ederken, ilçede görevli 1200 öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen SMS’lerle İstanbul’da düzenlenecek seminere katılma çağrısı yapıldı.
Şırnak İdil’deki öğretmenlere SMS ile seminer çağrısı
07 Şubat 2016 / 11:37 Güncelleme: 07 Şubat 2016 / 11:47

Tüm Türkiye yarın yarı yıl tatilinin sona ermesiyle 2015-206 eğitim sezonunun ikinci yarısına başlamayı beklerken Şırnak'ın İdil ilçesinde okulların açılamayacağı ortaya çıktı.

İdil’deki 1200 öğretmene İstanbul'da düzenlenecek eğitim seminerine katılmaları için bakanlıktan SMS yoluyla çağrı gönderildi. Öğretmenlere cep telefonlarından gönderilen SMS çağrısında, "08-12 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet içi eğitim enstitüsünde düzenlenecek 2016000374 numaralı öğretmenlik uygulamaları seminerine katılmanız önem arz etmektedir. Bilgilerinize" denildi.

BÜYÜK OPERASYON BAŞLIYOR

İdil'de görev yapan öğretmenlere bu çağrının gönderilmesi yarından itibaren ilçedeki bazı mahallerde bulunan hendek ve barikatların temizlenmesi için sokağa çıkma yasağı ilan edileceği olarak yorumlandı.

Şırnak'ın Cizre ve Silopi içlerinde 14 Aralık tarihinde başlayan sokağa çıkma yasağı öncesinde de benzer çağrılar gönderilmiş ve öğretmenlerin büyük kısmı iki ilçeden ayrılmışlardı.

Cizre ve Silopi'deki öğretmenlerin ilçeden ayrılması PKK tarafından da propaganda malzemesi yapılmış, Beyaz Show'a bağlanan bir sahte öğretmen yaptığı propagandayla gündeme oturmuştu:

İDİL’E ASKERİ SEVKİYAT DEVAM EDİYOR

İlçede sokağa çıkma yasağı söylentileri nedeniyle yaklaşık 15 gün önce büyük göç görülürken özellikle öğretmen ile memurlar yanlarına aldıkları eşyalar ile ilçeden ayrılmıştı. İdil'e, bu hafta çok sayıda TIR ile mühimmat, yatak, ranza, jeneratör getirilerek Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okullarına taşındı.

İlçede hendek ve barikatların bulunduğu bölgede bulunan İdil Anadolu Lisesi,,Atatürk İlköğretim okulu ve Cumhuriyet İlköğretim okulu geçtiğimiz günlerde yakılarak büyük çapta hasar görmüştü.

İKİ MAHALLE TAMAMEN BOŞALTILDI

İdil ilçesinde Yeni ve Turgut Özal Mahallesi'nde PKK'lı grupların kazdığı hendek ve barikatlar bulurken, diğer 3 mahallesinde ise barikat ve hendek bulunmadığı belirtildi. İlçe'de barikat ve hendeklerin bulunduğu 2 mahalle sakinlerinin büyük kısmının da evlerine terk ettikleri ifade edildi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler