YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şirinoğlu: Başbakan’a teşekkür için geç bile kaldık
Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin taziyesine ‘taziye’ ilanı ile karşılık veren Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı İşadamı Bedros Şirinoğlu, “Hastanemize haçı, vakfiyeyi ve arazilerimizi o geri verdi. Teşekkür etmeyelim mi” dedi.
Şirinoğlu: Başbakan’a teşekkür için geç bile kaldık
29 Nisan 2014 / 14:43 Güncelleme: 29 Nisan 2014 / 14:45

Stargazete'de yer alan habere göre, Başbakan Erdoğan’ın 1915 Olayları için 23 Nisan’da yaptığı taziye açıklamasına Türkiyeli Ermenilerden gazete ilanlarıyla destek sürüyor. İşadamı Leon Armanlı’nın ardından Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı İşadamı Bedros Şirinoğlu da, ilan vererek, “Bizlere ilkleri yaşatan, saygıdeğer başbakanımız güzel insan sayın Erdoğan. Taziye mesajınıza en içten teşekkürlerimi arz eder, ben ve ailem adına kötü günlerde hayatını kaybeden Müslüman kardeşlerimin torunlarına taziyelerimi sunarım. Başbakan, 99 yıl sonra elini uzatmışsa, o eli boş bırakmak olmaz” dedi.

ASALA örgütü ile tehdit ettiler

Türkiye’deki Ermeni toplumunun en güçlü temsilcisi sayılan Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı ve Şirinoğlu Faktöring’in sahibi Bedros Şirinoğlu, STAR’A özel açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan’ın tarihi taziyesi ile 2015’teki 100’üncü yılına 1 kala 1915 Olayları için Türkiye ve Ermenistan’ın yakınlaştığını belirten Şirinoğlu, bundan çıkar çevrelerinin rahatsızlık duyduğunu da anlattı. İlan verme kararından söz eden Şirinoğlu, “Duygularımı ifade etmek istedim. Sayın Başbakan’a olan sevgimi bir şekilde duyurmak istedim. Başbakan, 99 yıl sonra elini uzatmışsa, o eli boş bırakmak olmaz” dedi.

Memnuniyet ve öfke mesajlarını da topladığını anlatan Şirinoğlu, şunları söyledi: “Bu işten diasporada nemalananlar memnun değil. Benim üzerime gelip, tehdit edenler var. Bizim Erdoğan’a destek olmamızı Diasporada istemiyorlar.  Çıkar hortumları kesilince bu iş rahatlayacak. ASALA ile tehdit eden var. Neler diyorlar. Ölüm bir dakikalık iş.?”

Haç ve malımızı geri verdi

Cemaat adına değil kendi adına konuştuğunu vurgulayan Şirinoğlu, şöyle konuştu: “Hastanemizin haçı yoktu, haçını koydu rica ettik Başbakan’dan. Vakfiyemiz iptal edilmişti, onu geri verdi. Arazileri geri verdi.  Tüm cemaatlerin iade edilen mallarına ilişkin 2.5 milyar dolarlık değer biçiliyor. Bunlar iyi değerlendirilecek olsa, iade edilen miktar 5-6 milyar dolardır. Mesela Selamet Han. İade edilmiştir. Biz kiraya verdik; butik otel olacak. Bize gelir gelecek. Netice itibariyle hastanenin başkanıyım ben, o parayla hastalara, fakirlere bakıyoruz, okullara yardım ediyoruz. Bu paralar bir şekilde cemaate ulaşıyor. İade edilmesiydi ekonomik dar boğazda olan insanlar nasıl yardım isteyecektik ki. Dönelim geriye. Malları elli yıldır alamıyorduk. Sayın Başbakan sayesinde aldık mı malları? Başbakan’a teşekkür etmek gerekmez mi? Başbakan vermeyecek olsaydı ne olacaktı? Başbakan’a teşekkür ediyoruz.

İktisadi Kalkınma Vakfı’ndan (İKV) yapılan açıklamada da, şu ifadelere yer verildi: “Unutulmamalıdır ki Türkiye, 1915 olaylarına ilişkin Osmanlı arşivlerini ulusal ve uluslararası araştırmacıların kullanımına yıllar öncesinde açarak, bu yöndeki eleştirileri gidermeye dönük adımları zaten atmıştır. Bu noktadan sonra da, konunun bilimsel kriterlere uygun bir şekilde araştırılması ve sonuca varılmasında fayda vardır. Altında yatan nedenlere bakılmaksızın, hiç şüphesiz 1915 olaylarının sonucu itibariyle bir ‘ortak acı’ olduğu ortadadır.”

AB için de yapıcı olacak

“Bu acının Türkiye’de en yüksek seviyede paylaşılıyor olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğüne yakışır nitelikte bir tavırdır ve özellikle taraflar arasındaki ihtilafların çözümüne olumlu katkı sağlayacaktır.1915 olaylarına ilişkin bu son yaklaşımın, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olduğu kadar, ülkemizin 2005 yılından bu yana Avrupa Birliği ile yürüttüğü müzakere sürecine de yapıcı bir etki sağlayacağını düşünüyoruz. “ Öte yandan, Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Nazim İbrahimov da, “Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddialarına karşı da Türkiye’nin yanında olacağız. Kardeş ülke olarak, durumu kendi mücadelemiz gibi görerek Türkiye’yi destekleyeceğiz” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler