YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırf annesi çarşaflı diye kızını ÖLÜME terk ettiler!
Çapa Tıp Fakültesi doktorları hakkında suç duyurusu yapıldı
Sırf annesi çarşaflı diye kızını ÖLÜME terk ettiler!
29 Mayıs 2009 / 14:26 Güncelleme: 29 Mayıs 2009 / 00:00

Yüksek ateş sonucu kızını Çapa Tıp Fakültesi'ne götüren anne Aynur Tezcan(30), kendisinin çarşaflı olduğu gerekçesiyle nöbetçi doktorların kızıyla ilgilenmediğini, ölüme terk ettiklerini söyledi.


Aynur Tezcan'ı (30), annesi çarşaflı olduğu için ölüme terk ettikleri iddia edilen Çapa Tıp Fakültesi doktorları hakkında suç duyurusu yapıldı. Mazlumder ve Hasta Hakları Aktivistleri Derneği, görevini ihmal ettiği öne sürülen nöbetçi doktorlar hakkında Fatih Adliyesi'ne 'kasten insan öldürme, ayrımcılık, görevi kötüye kullanma' gerekçesiyle şikayette bulundu. Zaman, acı olayı 23 Mayıs'ta 'Hastanede 6,5 saat sedyede bekletilen genç kız öldü' başlığıyla gündeme getirmişti.


Suç duyurusu öncesinde basın açıklaması yapan Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkan Yardımcısı Mahir Orak, tıp etiği açısından en azılı suçlulara bile ayrımcılık yapılması mümkün değilken, insanların kıyafetleri dolayısıyla karşılaştıkları ayrımcılıkların sınır tanımaz hale gelmesinin çok acı olduğunu söyledi. Ailenin ciddi iddiaları karşısında kurumun suskunluğunun düşündürücü olduğunu ifade eden Orak, şunları kaydetti: "Başörtülü ve dindar insanlara karşı yıllardır ekilen kin tohumları bir kez daha başak vermiş ve hayatının baharında bir genç kız, yasakçı zihniyetin ektiği tohumların son kurbanı olmuştur." Baba Kalender Tezcan, 23 Nisan'da kızı Aynur Tezcan'ı yüksek ateş şikâyetiyle Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürmüştü. Nöbetçi doktorların, eşi çarşaflı olduğu için kendileriyle ilgilenmediklerini ileri süren baba, acil serviste kızına 6,5 saat müdahale edilmediğini ileri sürmüştü. Bu sürenin sonunda kızının kalbinin durduğunu ve bitkisel hayata girdiğini belirtmişti. Şu an özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde olan genç kızın beyin ölümü gerçekleşti.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler