YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırada Sezer mi var?
Sırada Sezer mi var?
17 Şubat 2011 15:55
Kanal A'da Gazeteci Ömer Şahin'in hazırlayıp sunduğu Görüş Farkı programının bu haftaki konuğu Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu'ydu... Soner Yalçın'ın gözaltına alınmasını değerlendiren Orakoğlu müthiş iddilarda bulundu...

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A da ki “Görüş Farkı” programına katılan Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Ergenekon ve Balyoz Davasıyla ilgili çok çarpıcı iddialarda bulundu. Bülent Orakoğlu, önceki gün gözaltına alınan gazeteci Soner Yalçın’dan sonra sırada 5 gazetecinin daha olduğunu iddia etti.

Eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt’ın da yargılanacağını savunan Orakoğlu, “Bana göre sıra onlara da gelecektir” derken çarpıcı bir iddia daha ortaya attı:” Hiç ummadığınız insanlara da sıra gelebilir. Askeri kışkırtan siviller yargılanabilir. Farkı insanlar gözaltına alınabilir” dedi. Orakoğlu, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Danıştay saldırısından 10 dakika sonra söylediği sözler yüzünden yargılanabileceğini de ima etti.

Görüş Farkı’na Prof. Dr. İhsan Dağı, Taraf Yazarı Lale Kemal ile birlikte katılan Bülent Orakoğlu, Balyoz davası kapsamında yapılan son tutuklamaları değerlendirirken gündemi sarsacak açıklamalar yaptı. Ergenekon Operasyonu’nun henüz bitmediğini söyleyen Orakoğlu, sivillere dönük muhtemel operasyonun işaretini verdi. Orakoğlu, “ 28 Şubatta darbeye sırt veren medya mensuplarının hepsi bugün önemli mevkilerde. Darbe sürecine destek veren 5–6 gazeteci var, bunların alınmasını bekliyorum” dedi. Orakoğlu, “Kim bu gazeteciler?” sorusuna rağmen isimleri açıklamazken bu gazetecilerin önemli medya gruplarında kritik konumlarda görev yaptıklarını ifade etti.

Bülent Orakoğlu, eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ ile Yaşar Büyükanıt’ın da Ergenekon davası kapsamında yargılanacağını öne sürdü. Savcı Zekeriya Öz’ün İnternet andıcıyla ilgili Başbakanlığa gönderdiği yazının operasyonların habercisi olduğunu söyleyen Orakoğlu, İlker Başbuğ’un “irtica eylem planı”, Yaşar Büyükanıt’ın da 27 Nisan e-muhtırasından dolayı yargılanacağını belirtti. Orakoğlu, “Bana göre sıra onlara gelir” ifadelerini kullandı.

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de yargılanmasını gündeme getirdi. Ergenekon kapsamında hiç umulmayan, farklı isimlerin gözaltına alınabileceğini açıklayan Orakoğlu, “Sayın Demirel’i mi kastediyorsunuz?” sorusuna, “Ben Sayın Sezer olarak anlamıştım. Danıştay baskınında tetikçi Alparslan Aslan hâkimi şehit ettiğinde, 10 dakika sonra Sayın Sezer muhafazakâr insanları sıkıntıya sokacak açıklama yaptı. Bu açıklamanın sorgulanması lazım. Darbe sürecine kim destek verdiyse sorgulanır, bundan geri dönüş yok” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler