YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sır perdesi aralanıyor...
Sır perdesi aralanıyor...
18 Eylül 2010 08:56
Hakkari'nin Geçitli köyü yakınlarında yola döşenmiş mayınların patlaması sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili önemli ipuçlarına ulaşıldı.

Yola döşenmiş mayınların patlaması sonucu bir minibüsün içinde bulunan 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasındaki sis perdesi kalkıyor. Polis, olay yerindeki çantanın içinde bulunan güçlendirilmiş patlayıcı mühimmatın PKK taktiği olduğunu tespit etti. Ayrıca, mayınların güvenlik güçlerinin envanterinde bulunmadığı ve benzerlerinin İran-Irak savaşında kullanıldığı belirtildi.

Polis, hain saldırıdan hemen sonra olay yerindeki iki sırt çantasından çıkan 2 anti tank mayını ve havan mühimmatı içine tuzaklanmış C-4 patlayıcıları incelemeye aldı. Bir yandan da elindeki istihbarat bilgileri doğrultusunda saldırıyı masaya yatırdı. Öncelikle, anti tank mayınlarının içine C-4 yerleştirerek güçlendirilmiş patlayıcı oluşturmanın PKK'nın daha önce bazı eylemlerde kullandığı bir taktik olduğu tespit edildi.

Bunun yanı sıra imam Aziz Tan cinayetinden sonra 29 Ağustos sabahı 2 kilo C-4 pat- layıcı ve el bombalarıyla yakalanan M.E.'nin verdiği bilgiler de mayınlı saldırıya ışık tutar nitelikte. M.E.'nin, bölgede Serhat kod adlı Ferhat A.'nın kontrolünde 40 kişilik bir terörist grubun bulunduğunu ve Durankaya mevkiinde askere yönelik saldırı planladığını anlattığı belirtildi. Terörist grubun Kato bölgesinden gelerek bölgede eylem yapmak istediği de bu bilgiler arasındaydı. M.E.'nin anlattıkları ve olay yerine bırakılan 'askere aitmiş' süsü verilen içi mühimmat dolu çanta bölge halkına yönelik provokasyon olarak değerlendirildi. Ayrıca mayınların NOTO standartlarına uygun olmadığı, güvenlik güçlerinin envanrerinde bulunmadığı ve benzerlerinin İran-İrak savaşında kullanıldığı vurgulandı.

Çantanın saldırıdan sonra bölge halkını provoke etme amacıyla kullanıldığı değerlendirmeleri de buna eklendi. Çantada yer alan mayınların ise NATO standartlarına uymadığı için güvenlik güçlerinin envanterinde yer almadığı kaydediliyor. Benzer mayınların Irak ve İran sınırlarında bulunduğu, Irak-İran savaşı esnasında ise kullanıldığı vurgulanıyor. Olay yerinde bulunan ve saldırının ardında bölgede bulunan çantalarda çıkan anti tank mayınların içinin boşaltılması ve C-4 takviye edilmek suretiyle güçlendirilmesi taktiğinin PKK tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Bölgede unutulan çanta ya da baskınlarda askerden alınan mühimat çantalarının örgüt tarafından bu şekilde kullanıldığı da kaydediliyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre ise, olay yerinde bulunan asker çantası ve mühimmat PKK timleri tarafından koyuldu. Habere göre, patlamanın ardından KCK üyesi BDP'lilerin 'Bırakılan asker çantasını ön plana çıkarın, provokasyonu sahiplenin' talimatı verdiği ortaya çıktı. Hakkâri Emniyeti'nin yaptığı teknik takipte, KCK'lı bir kişinin telefon talimatıyla PKK'nın olay yerine asker çantası bıraktığı tespit edildi. Hakkâri'de gerçekleştirilen patlamanın ardından uzmanlar olay yerinde inceleme yaptı. Köylüler, olay yerine yakın bir yerde asker çantaları bulduğunu öne sürdü. Çantalardan birinde iki adet mayın, diğerinde ise dürbün ve kasatura vardı. Ancak olay yerinde bulunan askeri çantaların oraya terör örgütü tarafından provokasyon amaçlı konulduğu ortaya çıktı. Hakkâri Terörle Mücadele Şubesi'nin yaptığı teknik takip, çantaların terör örgütünün tuzağı olduğunu gösterdi. Patlamanın ardından 'Bırakılan asker çantasını ön plana çıkarın' talimatı verildiği böylece olayın farklı saiklerle işlendiği görüntüsünün oluşturulmak istendiği belirtildi. Hakkâri polisinin saldırıyı organize eden 3 PKK militanının kimliğine ulaştığı da ileri sürüldü. Yapılan tespitlere göre, Geçitli köyündeki saldırıyı gerçekleştirenlerle daha önce Hakkâri merkezde Aziz Tan isimli imamı şehit eden grup aynı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler