YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sinirlioğlu'ndan "güvenli bölge" açıklaması
Sinirlioğlu'ndan "güvenli bölge" açıklaması
11 Ağustos 2015 23:44
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu:"DAEŞ'ten arındırılacak bu (güvenli) bölgenin kontrolü ve korunması Suriye Muhalefeti Kuvvetleri tarafından yapılacak. Bölge Muhafaza Gücü'ne gereken hava korumasını ve desteği ABD ve Türkiye sağlayacak" dedi.
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin, DAEŞ'ten arındırılacak bölgenin kontrolünün ve korunmasının Suriye Muhalefeti Kuvvetleri tarafından yapılacağını, Suriye muhalefeti unsurlarının oluşturacağı Bölge Muhafaza Gücü'ne gereken hava korumasını ve desteği ABD ve Türkiye'nin sağlayacağını bildirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bugün bazı basın yayın organlarında Sinirlioğlu​'na atfen "Suriye'deki güvenli bölge"ye ilişkin haberler yer aldı.

Müsteşar Sinirlioğlu, bugün bir grup gazeteciye ABD ile Türkiye arasındaki mutabakat çerçevesinde DAEŞ'ten arındırılacak bölgenin fiilen bir güvenli bölge haline geleceğine dair ABD basınında da haberler yer aldığını belirtti.

DAEŞ'ten arındırılacak söz konusu bölgenin kontrolünün ve korunmasının Suriye Muhalefeti Kuvvetleri tarafından yapılacağını ifade eden Sinirlioğlu, Suriye muhalefeti unsurlarının oluşturacağı Bölge Muhafaza Gücü'ne gereken hava korumasını ve desteği ABD ve Türkiye'nin sağlayacağını kaydetti.

Diplomatik kaynaklarca, bunun dışında Sinirlioğlu'na atfen yayımlanan hususlara itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler