YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırdaki okullara Suriye tatili...
Sınırdaki okullara Suriye tatili...
20 Eylül 2012 07:53
Sınırdaki okullara Suriye tatili...

Suriyeli muhalifler Şanlıurfa sınırındaki Tel Abyad Sınır Kapısı'nda kontrolü ele geçirdi ve mevcut yönetimin bayrağıyla Beşar Esad posterlerini indirdi. Çatışmalar bölgede heyecan dolu saatler yaşanmasına yol açtı

Şanlıurfa'nın Akçakale sınırı ile bitişik olan Suriye'nin Rakka kentindeki Tel Abyad Gümrük Kapısı'na, Özgür Suriye Ordusu tarafından önceki gece roketli saldırı düzenlendi. Ortalığın savaş alanına döndüğü saldırıda, çok sayıda Esad ordusuna ait asker ve Özgür Suriye Ordusu askerinin öldüğü belirtildi. Tel Abyad Sınır Kapısı'ndaki çatışma gece boyu devam ederken, Suriye'nin çeşitli bölgelerinden Tel Abyad'a takviye ekip gönderildiği öğrenildi. Muhalifler dün sabah saatlerinde Tel Abyad ilçesinin kontrolünü ele geçirdi ve mevcut yönetimin bayrağını indirip, yeşil, beyaz ve siyah renklerden oluşan 3 yıldızlı bayrak astı. Beşar Esad'a ait posterler de indirildi. Muhalifler, uzun namlulu silahlarla havaya ateş ederek sevinç gösterisi yaptı. Muhaliflerin sınır kapısını ele geçirmesinden bir süre sonra silah sesleri kesildi. Ancak bir süre sonra bölgeden yeniden top sesleri gelmeye başladı. Bir top mermisi, muhaliflerin kontrolüne geçen gümrük binası yakınlarına düştü. Sınıra sıfır noktada bulunan Yenimahalle ve Hürriyet mahalleleri de boşatılarak burada yaşayan vatandaşlar akrabalarının yanına yerleştirildi. Evlerin duvarlarına mermi isabet etti. Çatışmalar esnasında yaşadıkları bölgeyi terk eden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli sınırı geçerek geldikleri Türkiye topraklarında güvenlik güçlerine sığındı. Sığınmacılar işlemlerinin ardından Süleyman Şah Çadır Kenti'ne yerleştirildi. Bazı vatandaşlar, Tel Abyad ilçesinin kontrolünün ele geçirilmesinin ardından sınırın karşı tarafında yaşayan akrabalarına içme suyu ve yiyecek gönderdi. Türkiye tarafındaki akrabalarının ulaştırdığı içme suyu ve yiyecekleri alan Suriyeliler, yeniden evlerine geri döndü.

İLÇEDE OKULLAR TATİL
Türkiye tarafında önlemleri artıran güvenlik güçleri, sınır kapısında bekleyen vatandaşları bölgeden uzaklaştırdı. Akçakale ilçesinde sınıra yakın bölgelerdeki bazı okullar dün tatil edildi. Çatışmalar nedeniyle Akçakale Anadolu Lisesi'ne kurşun isabet etti. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala çatışmalar nedeniyle eğitime ara verildiğini söyledi. Pala, duruma göre okulların bugün de tatil edilebileceğini kaydetti. (Sabah)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler