YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda sistem çöktü böyle oldu!
Sınırda sistem çöktü böyle oldu!
02 Şubat 2011 13:47
Kapıkule sınır Kapısı'nda Merkez Bilgi Sistemi'nin veri tabanında oluşan arıza nedeniyle sistem çökünce 16 saat boyunca giriş çıkış yapılamadı.

Gümrük Müsteşarlığı'ndaki Merkez Bilgi Sistemi'nin veri tabanında oluşan arıza nedeniyle Türkiye genelindeki sınır kapılarında sistemler çöktü. Sistem arızası nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda da 16 saattir giriş ve çıkışlar yapılamazken, saatlerce kuyrukta bekleyen TIR sürücüleri duruma tepki gösterdi. 

Gümrük Müsteşarlığı'ndaki merkezi bilgi sisteminin ve tabanında meydana gelen arıza nedeniyle tüm Türkiye'de gümrük kapıları adeta çöktü. 16 saattir giriş çıkışların yapılamadığı Kapıkule Sınır Kapısı'nda 6 kilometre TIR kuyruğu oluşurken, onlarca araç da gümrük sahasında bekliyor. 

Saatlerdir kuyrukta beklediklerini söyleyen TIR sürücüleri, "Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kapıkule sınır kapısında da bilgisayar sistemleri çökmüş, saatlerdir kuyrukta bekliyoruz. Kimse bir açıklama yapmıyor, daha ne kadar bekleyeceğiz bilmiyoruz. Normalde hafta sonra kuyruk olurdu, sistemlerin çökmesi nedeniyle  bu günde kuyruk oldu" diye konuştu. 

Kuyrukta beklerken mazotu biten ve bidonla aldığı yakıtı TIR aracına koyan sürücü ise, "Beklemekten mazotumuz bitti. Araç sebze yüklü ne yapacağımızı bilmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Yetkililer ise, "Gümrük Müsteşarlığı bilgisayar sistemindeki arıza nedeniyle sistemler çöktü. Gümrük sahasındaki  tuvaletler ücretsiz olarak hizmetinizdedir, sabrınızdan dolayı teşekkür ederiz" şeklinde anons yaparak sürücüleri bilgilendiriyor. Sınır kapılarının ne zaman normale döneceği ise bilinmiyor.

İHA

Gümrük Müsteşarlığının Merkezi Bilgi Sistemlerinde Aksaklık
 // MAHMUT PEKER
merhabalar sevgili okurlar yaşanan bu sorun göz ile bakıldığında çok fazla bir zararı yok gibi ama bu Gümrük Müsteşarlığının Merkezi Bilgi Sistemlerinde çokme basite alıncak bir sorun değil . yaşanmakta olan bu aksaklıktan doğacak olan sorunlar cezasınını ihracat yapan firmalar mı ödeyecek ya Frigo Tır(soğutuculu )larda bulunan sebze ve meyveler ya alıcı ülke tarafından alınmaz ise bu problemi kim çözer ? rüşvetin önüne bu şekilde enlenleyemezler.....
03 Şubat 2011 09:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler