YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda sıcak saatler!
Genelkurmay Başkanlığı, uyarı ateşi açılan kaçakçıların ateşle karşılık verdiğini bildirdi.
Sınırda sıcak saatler!
10 Aralık 2013 / 11:00 Güncelleme: 10 Aralık 2013 / 12:17

Genelkurmay Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hatay Narlıcı, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Hacıpaşa Hudut Karakol sorumluluk sahasında, Suriye tarafından 10 şahsın, Asi Nehri üzerinden bidonlar geçirerek, üç adet kamyona yükleme yaptığı tespit edildiği belirtilerek, "Yapılan bu tespiti müteakip, şahıslara ’Dur’ ikazında bulunulmuş, şahısların ikaza uymaması üzerine havaya uyarı amaçlı ateş açılmıştır. Kaçakçı şahıslar bu ikaza da uymayarak ateş açmıştır. Hudut unsurlarımızın derhal ateşe karşılık vermesi üzerine, şahıslar Asi Nehri içerisinde bulunan 60 adet mazot bidonunu imha ederek, Suriye istikametine doğru bölgeden uzaklaşmış ve kaçakçılık girişimi engellenmiştir. Bölgede gözetleme ve devriye faaliyetlerine devam edilmektedir" denildi.

Bir başka olayda ise Hatay Narlıca, Suriye Sınırı 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Şht.Çvş.M.Özeker Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, 120-130 araç ve 500-550 şahsın kaçakçılık yapmak maksadıyla hududa doğru yaklaştığı tespit edildiği vurgulanarak şöyle denildi:

"Tespit edilen bu durum üzerine, kaçakçı şahıslara ’Dur’ ikazında bulunulmuş, ikazlara uyulmaması üzerine uyarı amaçlı havaya ateş açılmış ve kaçakçı şahıslar tel engeline 20 m kala durdurulmuştur. Ancak, bölgeden ayrılmamışlar ve hududun değişik kesimlerine yayılarak 9-10 noktada kaçakçılık girişimine devam etmişlerdir. Hudut unsurlarımızın kararlı tutumu üzerine, kaçakçı grup bölgeden uzaklaşmış ve kaçakçılık girişimi engellenmiştir. Bölgede gözetleme ve devriye faaliyetlerine devam edilmektedir."

Boru hattı imha edildi

Hatay Narlıca Suriye sınırında, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Kıyıgören Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, Mobil Yol kontrol unsurunun devriye faaliyeti esnasında, birinci derece kara askeri yasak bölgede, stabilize yolda şekil bozukluğunun tespit edilmesi üzerine yapılan detaylı incelemede, kaçakçılık için tesis edilen, içi zeytinyağı dolu 450 metre uzunluğunda bir boru hattı tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu boru hattının, Altınözü Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla sökülerek olay yerinde imha edildiği kaydedildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler