YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda 'kimyasal' alarmı
Sınırda 'kimyasal' alarmı
01 Eylül 2013 17:26
Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığı iddialarının ardından Türkiye'deki sınır kapılarında güvenlik önlemleri artırıldı.

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bulunan sınır kapısında kimyasal sızmalara karşı KBRN keşif aracı ile önlemler alındı.

Kurulan sistemle sınır kapısından geçen Suriyeli yaralılar, önce keşif aracı tarafından kontrol ediliyor, daha sonra Akçakale Devlet Hastanesi'ne sevk ediliyor. KBRN keşif aracı ile birlikte sekiz görevli ve bir yaralı takip çadırı kurularak kimyasal sızıntıya karşı aktif çalışmalar sürdürülüyor. Akçakale esnafından İsa Timur alınan tedbirlerin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “Suriye’de yaşanan bu kimyasal olaylardan sonra, devletimizin sınır bölgelerinde almış kimyasal sızmalara karşı önlemden dolayı mahalleli olarak memnunuz. Biz Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız.

Bu çadırın mahallemizin kenarında kurulmasıyla, Suriye’den gelecek olan kimyasalla ilgili herhangi bir kalıntı varsa tespit edilip önlem alınacaktır” dedi.Öte yandan, Akçakale Sınır Kapısı'nda güvenlik gerekçesiyle beş gündür yaralılar dışında Suriyelilerin Türkiye’ye girişlerine izin verilmediği öğrenildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler