YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınıra özel maaşlı asker
Sınıra özel maaşlı asker
17 Temmuz 2010 10:52
Dün Başbakan Erdoğan'ın ilk bilgileri verdiği özel birlikle ilgili Savunma Bakanı Vecdi Gönül Radikal'in sorularını yanıtladı... Gönül, "Özel ordu değil, maaşlı askerlik" dedi...

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra ilk ipuçlarını verdiği  ‘Özel hudut birlikleri’nin ne olduğu konusundaki ilk ayrıntılı bilgiler, Milli Savunma Bakanı Vecdi Görül tarafından açıklandı.
Savunma Bakanı Gönül, Radikal’in soruları üzerine yaptığı açıklamada, yeni kurulacak yapının özel ordu, ya da devlet kapısında yeni bir kariyer olmayacağını, beş yıl sürecek ve iyi bir maaşı olacak özel bir askerlik türü olarak düşünüldüğünü söyledi.

Gönül, Genelkurmay’a bağlı çalışacak bu terörle hudut boylarında mücadele biriminin, geçmişte yaşanan çeteleşme istismarları göz önüne alınarak tasarlandığının altını çizdi.

Gönül’ün (PKK’ya karşı kullanılacak olan Türk yapımı ilk insansız hava aracının tanıtım törenine katılmadan önce) Radikal'den Murat Yetkin'e verdiği cevaplar şöyle;

(...) * Başbakan AK Parti il başkanları toplantısında ilk ayrıntıları beş yıl görev süresi ve hudut boyları olarak verdi ve çalışmanın sürdüğünü söyledi. Çalışmaya ilişkin başka ne gibi ayrıntılar ortaya çıktı?

* Aslında bir değil iki çalışma var. Bu çalışmalar konusundaki talimatı sayın Başbakan son Güvenlik Zirvesi sırasında verdi. (PKK’nın 19 Haziran Şemdinli saldırısı ardından 21 Haziran’da Erdoğan başkanlığında yapılan ve 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu’na altyapı oluşturan Güvenlik Zirvesi-MY)
Çalışmaların hukuki tarafını Milli Savunma Bakanlığı, askeri tarafını da Genelkurmay yürütüyor.
Netice itibarıyla yeni bir statü oluşturuluyor. Genelkurmay bu yapının teknik yönünü çalışıyor. Yani Genelkurmay bu yapıyı kendi bünyesinde nereye bağlayacak, ne kişilere nasıl, ne kadar süreyle eğitim verilecek gibi konular...

Genelkurmay’a bağlı, yeni bir yapı

* Kime eğitim verilecek? Yeni bir birlik mi kurulacak, yoksa eldeki uzman erbaşlar, ya da komandolardan mı faydalanılacak?

* Biz Bakanlık olarak bu konular dahil hukuki yönüne bakıyoruz. Biliyorsunuz orduda bir jandarma erbaşlar, bir de uzman erbaşlar var. Jandarma erbaşlarla zaten bu konu ilgili değil.
Uzman erbaşların sayısı 3 bin 550. Ama bunların hepsi hudut bölgelerinde ve terörle mücadelede görevli değil. Mesela Deniz Kuvvetleri’nde oranın işiyle görevli uzman erbaştan dağlarda yararlanamayız. İşte bu konuları mevcut yasayla mı çözeriz, yeni yasa mı gerekir? Buna çalışıyoruz.

* Hudut boylarında görev yapacak dendiğinde, Avrupa Birliği’nin sınırların sivil denetime devri konusu da akla geliyor. Onunla bir ilgisi var mı?

* Onunla bir ilgisi yok. O sınır geçiş kapılarının, vatandaşların geçiş yaptığı bölümlerin kontrolüne ilişkin. O terörle mücadele kontrol altına alındıktan sonraki bir konu. Biz hudut bölgesindeki dağlarda terörle mücadele edecek personelden söz ediyoruz.

* Korucular bu yapıda yer alacaklar mı?

* Hayır. Bu yapının koruculukla ilgisi yok.

Beş yıl maaş var, emeklilik yok

* O zaman uzman erbaşlardan mı kuracaksınız, Genelkurmay’a bağlı tamamen
yeni bir yapı mı olacak?

* Uzman erbaşlar için 1980’lerde Amerikan modeli örnek alınmış, ama bugünün ihtiyaçları karşılanıyor. Son bir kanunla biliyorsunuz, emeklilik hakkı da kazandırdık. İşte 45 yaşında emekli oluyor, 52’sine karşı bakanlıkta sivil görev alabiliyor gibi... Böylece devlet içinde yeni bir meslek dalı, bir kariyer de ortaya çıkardık. Yeni yapıda bunu istemiyoruz. Yani şimdi yeni statüde bu bir devlet kariyeri, bir meslek olmayacak.

* Peki nasıl olacak?

* Bir tür uzun süreli, terörle mücadelede uzmanlaşmış ve maaşlı askerlik gibi düşünün. Bir tarihte mesela jandarmalar dört yıl askerlik yapardı. Bu personel de, halen devam eden çalışmamıza göre, gönüllülük esasına göre, beş yıl askerlik yapacak, iyi bir maaş alacak, ama süresi bitince devletle ilişkisi kalmayacak; örneğin emekli maaşı almayacak.

Yeni askerler mi, tecrübeli askerler mi?

* Peki bu durumda askere yeni gelen gençler arasından mı, ya da daha önce askerliğini, örneğin komando olarak yapmış olanlardan mı seçeceksiniz bu personeli?

* O konuda hâlâ tereddüt var. Yani askerliğe yeni gelenlerden isteyenler mi devam etsin beş yılı tamamlasın, ya da askerliğini komando olarak yapıp tamamlamış olanlardan mı gelsin diye... Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var. İlkinde genç ve bekâr olması bir avantaj, diğerinde ise 25 yaş üstü dediğimizde tecrübe avantajı var. İlkinde dezavantaj, daha çocuk yaşta oldukları eleştirisi, ikincisinde dezavantaj, evli barklı olmaları ve bir meslek ararken, devlet kapısında iş beklentisiyle gelme ihtimalleri. Oysa biz uzman çavuşlar örneğinde olduğu gibi bir kariyer beklentisi ile gelinsin istemiyoruz. Sağlık hakları ve ödeme yapılacağına göre sosyal güvenlik primlerinin emeklilikte sayılmasının başka haklar getirip getirmeyeceği tartışmaları da var. Bütün bunlar yasa taslağı ortaya çıktığında belli olacak. Ama biz bu yeni statünün devlette yeni bir meslek edinme kapısı olmasını arzu etmiyoruz.

Çeteleşme ihtimaline karşı
Daha önceki benzeri girişimlerde, çeteleşme gibi, istismar gibi ucu bugün süren bazı davalara uzanan görev ve insan hakları ihlalleri söz konusu olmuştu. Bu yöndeki endişeleri dikkate alıyor musunuz?
Geçmişteki örneklere tabii bakıyoruz.
Bu tür istismarların bu yapıda olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü devletin mevcut yapısına
resmen bağlı bulunacak, görev yaparken başında subay olacak, Genelkurmay bünyesinde çalışacak. Yasaya tabi olacak.
Bu çalışma ne zaman bitecek?
Sayın Başbakan’ın talimatı, Meclis’in kapanışına dek bitirilmesi yönündeydi. Ama maalesef yetişmeyecek gibi. Yine de gerek duyulursa, takdire göre Meclis toplantıya çağırılabilir. (Radikal)

çok mantıklı
 // sehat kçpnr
bence cok mantıklı bişey askerlik 15 ay 3 ayı acemi birlik 4 ayı operasyon egitimleri geriye kalıyo 8 ay o zaman içerisinde asker araziyimi kesfetsin yoksa psikolojiyemi kendini hazırlasın zaten kafasında bide ana baba yar hasreti varsa ki dikkatsizligin en büyük nedeni bu ondan sonra mansett şehit şehit şehit bu durumda olmaması mümkün mü? ama bu özel ordunun çok işe yarıycagına eminimm polis dedigniz sehir içlerinde bişey yapamıyoda dagdamı kök kazıycakk. ...
08 Kasım 2010 09:19
SEN OYLE SAN
 // TUĞRUL BOZKURT
YA KARDESIM NE DIYOSUN SENYA POLİS BITİRİRMİŞ NEYİ BİTİRİYOR BİLİP BİLMEDEN KONUSUYOSUN TAMAM TSK YA GİDER ÇOK AMA TERÖR BİTMİYOSA BU ASKERİN SUÇU DEĞİL RÜTBELİ DEMİYORUM ASKER DİYORUM DIKKAT İSTİHBARAT SIFIR DOĞRU BILGI VERILMIYOR YANLIŞ YERLERDE INTIKAL EDIYORLAR TERÖRUN BITMESI İÇİN BAŞTAKİ RÜTBELİ ASKERLERIN DOĞRU DURÜST BILGI VERMELERI GERKIR DOLAYISIYLA SINIRDAKI GEÇİŞ GÜZERGAHLARINA INSANSIZ ATES EDEBILEN HAREKET EDEN CANLIYI AFFETMEYEN ROBOT KOY...
21 Temmuz 2010 21:53
BU İŞİ ANCAK POLİS BİTİRİR.
 // 26HALİL
SN GÖNÜL özel ordu kursanız kaç yazar. bu ülkede32 YILDIR tankıyla,topuyla,uçaklarıyla,hali kopterleriyle yüzbinlerce askerleriyle kat trilyonlarla ve her türlü manevi maddi desteğe rağmen ORDUMUZ bu ülkede 32 YILDIR pekekayı bitirmedi. bizlerde bu ülkede askerlik yaptık.P.K.K. illetini bu ülkeden BİR HAFTA İÇİNDE tam yetkiyle POLİS KÖKÜNÜ KAZIR ve bitirir....
17 Temmuz 2010 22:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler