YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınıra 5 bin kişilik TİM
Sınıra 5 bin kişilik TİM
06 Temmuz 2010 09:02
21 Haziran'da gerçekleştirilen 'Güvenlik Zirvesi'nde alınan kararların detayları gün yüzüne çıkıyor. Buna göre Hakkâri ve Şemdinli arasındaki 150 kilometrelik sınırın 5 bin kişilik prfesyonel birlik tarafından koruması kararlaştırıldı...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında 21 Haziran’da gerçekleştirilen “Güvenlik Zirvesi”nde alınan kararların detayları gün yüzüne çıkıyor. Zirvede, Hakkâri ve Şemdinli arasındaki 150 kilometrelik sınır hattının, yeni oluşturulacak 5 bin kişilik profesyonel birlik tarafından korunması kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Barkın Şık'ın haberine göre, sınırı koruyacak yeni profesyonel uzman erbaşlar, Ocak 2011 tarihinden itibaren hudut karakollarını teslim almaya başlayacak. Irak sınırını tamamen profesyonel askerlerin koruması çalışması, 2014 yılına kadar tamamlanacak.

Gediktepe’de 11 şehit verilmesinden sonra toplanan güvenlik zirvesinde alınan kararlar, “Son gelişmelerin ışığında kısa ve orta vadeli ilave tedbirler alınması kararlaştırılmıştır. Bu bağlamda istihbarat ve bölgede görev yapan personelin yapısının gözden geçirilmesi hususunun üzerinde durulmuştur” şeklinde kamuoyuna duyurulmuştu.

Genelkurmay Başkanlığı, Güvenlik Zirvesi’nin ardından 25 Haziran’da düzenlediği haftalık basın bilgilendirime toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 5 komando tugayının yanı sıra, hudut birliklerinin de profesyonelleştirileceğini açıklamıştı. Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Harekât Daire Başkanı Tümgeneral Fahri Kır, bu toplantıda, “Hudut birliklerinin de profesyonel askerlerden oluşturulması kapsamında başlatılan ön çalışmada; Irak hududundan başlamak üzere, hudut birliklerinin operasyonel faaliyetlerinde görev yapacak personelin, belirli bir süre içerisinde, profesyonelleştirilmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışma netleştiğinde, kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Öncelik 150 kilometrede

Hudut birliklerinin profesyonelleşmesi çalışması kapsamında Hakkâri ve Şemdinli arasındaki sınır hattına öncelik verilecek. Terör örgütü militanlarının sınırdan en çok sızma yaptığı bu bölge profesyonel timler tarafından korunacak. Yeni istihdam edilecek 5 bin uzman erbaş, bu sınır hattında görev yapacak. Yeni birlikler Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olacak.

2011’de teslim almaya başlayacaklar

Yeni profesyonel birlikler, 2011 Ocak ayından itibaren sınırı teslim almaya başlayacak. Çalışmanın üç yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Sınırı koruyacak uzman erbaşlar, Isparta’daki Eğirdir Dağ ve Komando Okulu’nda eğitimden geçirilecek. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı komando tugaylarının ise Ağustos 2010 tarihinde tamamen profesyonelleşmesi öngörülüyor. Hem komando tugaylarında hem de hudut birliklerinde yalnızca operasyonel unsurları tamamen profesyonellerden oluşacak. Komando tugayları ile hudut birliklerinde bulunan, hizmet ve destek unsurları ile şoför gibi diğer faaliyetlerde görevli olan personel, yine şu anki temel askerlik sisteminde 15 aylık askerlik görevini yapan erbaş ve erlerden oluşacak. (Cumhuriyet)

birgün gelecek: 2012 senesinde???
 // ibrahim çelikoğlu
Ne olacağını biz bilmiyoruz;Sanki bunların haberi varmış gibi ara yere sıkıştırmışlar......
06 Temmuz 2010 16:32
NEREDE NE VE NASIL YAPACAĞINIZI SÖYLEMEYİNİZ !
 // VATANDAŞ
Teröriste yapılacak hiç bir iş duyurulmasın yoksa sen kaç ben geliyorum demektir. Lütfen neyi nasıl nerede ne şekilde yapacağınız sizde kalsın medyayada ne yapacağınızı söyleyip bilgi vermeyin ajanları karşıya aktarıyor ondansonrada tuzak olarak başımıza geri dönüyor. Tedbirini al gereğini yap nasıl yaptığınıda ballandırarak anlatma ! Bir şey yapacaksınız kör görüyor sağır duyuyor tabiki zayiat bizden oluyor."Isıracak .. dişini göstermez" !...
06 Temmuz 2010 10:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler