YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınır ötesi tezkere tepkisi
Sınır ötesi tezkere tepkisi
11 Ekim 2010 16:01
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, sınır ötesi tezkeresinin uzatılmasının imzaya açılmasıyla ilgili olarak, açıklama yaptı...

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, sınır ötesi tezkeresinin uzatılmasının imzaya açılmasıyla ilgili olarak, en azından bir ateşkes ortamı sağlandığını, bu aşamaya kolay gelinmediğini belirterek, '' Bunu hep birlikte değerlendirelim, kalıcı barışı gerçekleştirelim. BDP'nin de ortaya koyduğu bir hassasiyettir hep birlikte kardeşçe yaşamak. Özgürlükleri artırarak bunu sağlayabiliriz, yoksa sınır ötesi tezkerelerle, operasyonlarla bunu yapamayız'' dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, BDP'yi ziyaret ederek partinin eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile bir süre basına kapalı görüştü.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan BDP Eşbaşkanı Demirtaş, bir gazetecinin ''Sınır ötesi tezkeresinin uzatılmasının gündeme gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Sınır ötesi ihtiyacı, operasyon ihtiyacı var mı? Şu anda bir durup bakalım. PKK ateşkes ilan etmiş, eylem yapmayacağını, 1 ay sonra da bunu süresiz uzatabileceğini belirtmiş. Bu ne demektir? Eylem kararı artık almayacağım, Türkiye'nin sınırları içinde ve dışında artık Türkiye'ye yönelik eylem yapmayacağım demektir'' diye konuştu.

Böyle bir ortamda Hükümetin atması gereken adımın ''Hayır eylem yapmasan da ben sınır ötesi operasyon yapacağım dayatması'' olmaması gerektiğini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

''Bu, Hükümetin Türkiye'de acil ihtiyaç olan barış konusunda son derece samimiyetsiz, ciddiyetsiz bir yaklaşım içinde olduğunu gösteriyor. Bu ateşkes meselesi kolay sağlanan bir gelişme değil. Bunu herhalde geçmiş dönemden beri bu siyaseti takip eden herkes yakından biliyordur. Dolayısıyla Hükümet bu tür fırsatları heba etmek yerine, artık bu çatışmalar, savaş bitsin diyen bütün Türkiye'nin sesini duymalıdır. Sınır ötesi operasyon, tezkere bunları bir kenara bırakıp ne yapacak Anayasa'da, ne yapacak yasalarda, Kürt sorununu hangi pratik adımlarla çözecek bunu ortaya koyması lazım. Hükümet şu anda son derece kaygı verici bir tutum içerisinde.

En azından bir ateşkes ortamı sağlandı, bu aşamaya kolay gelinmedi. Bunu hep birlikte değerlendirelim, kalıcı barışı gerçekleştirelim. BDP'nin de ortaya koyduğu bir hassasiyettir hep birlikte kardeşçe yaşamak. Özgürlükleri artırarak ancak bunu sağlayabiliriz, yoksa sınır ötesi tezkerelerle, operasyonlarla bunu yapamayız.''

''AK PARTİ İLE YENİ BİR TEMAS YOK''

Demirtaş, başka bir gazetecinin ''Eylemsizlik süreci devam ederken, AK Parti ile son temasınızın ardından yeni bir temas oldu mu?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Hayır, şu ana kadar karşılıklı olarak herhangi bir randevu talebimiz olmadı. Ama biz Hükümetle yaptığımız görüşmede de ifade ettik sonrasında da ifade ettik. Bu diyaloğun, partilerarası diyaloğun sürmesi gerekir. Hükümetle BDP arasında yapılacak görüşmenin içeriği bizim açımızdan bu aşamadan sonra önem arz ediyor. Sadece görüşmüş olmak için görüşme yapılamaz. Biz, Hükümetin, Kürt sorununun çözümü konusunda, yeni Anayasa konusunda ve Türkiye'de demokratikleşme konusunda projesi nedir? Somut olarak nasıl bir çözüm perspektifiyle bu meselelere yaklaşıyor bunu bilmek istiyoruz. Sadece BDP olarak değil bütün kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

Bu nedenle Kürt sorunu gibi temel bir meselenin gizli oturumlarda tartışılmasını çok doğru bulmuyoruz. Ne varsa açıkça kamuoyunun göreceği, bileceği, duyabileceği şekilde tartışılmalıdır. Şu saate kadar Hükümetten böylesi bir randevu talebi de gelmedi. Meclis'te bir bilgilendirme yapılacağı ifade ediliyor. Bu ne kadar tatmin edici olur bilemiyoruz.''

ZİYARET

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar da yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla BDP'yi ziyaret ettiklerini, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Yeni yasama yılını, BDP ve TBB arasında daha fazla diyalog ve yakınlaşma sağlanmasını konuştuklarını anlatan Coşar, ''Ayrıca ülkemizde barışın tesisi, demokrasinin yerleşmesi, kurumsallaşması için hem de hak ve özgürlüklerin alanının genişlemesi konularını paylaştık. Bir de TBMM'nin gündeminde görüşülmek üzere Türk Ticaret, Borçlar ve Hukuk Usulü Muhakemeleri yasası var. Bunların hazırlanmasında Türkiye Barolar Birliği olarak bizim de katkımız oldu. Bu taslakların bir an önce yasalaşmasını istiyoruz. Bu konuda BDP'den de destek istedik'' dedi.

Coşar, Demirtaş'ın da belirtilen yasaların ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştirilmesi konusunda görüş bildirdiğini kaydetti. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler