YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınıftan atılan bana gelsin
YÖK Başkanı Prof. Özcan, başörtülü öğrencilerin dersten çıkarılması haberlerine tepki göstererek “Bize başvursunlar gereğini yaparız” dedi
Sınıftan atılan bana gelsin
13 Ekim 2010 / 08:04 Güncelleme: 13 Ekim 2010 / 08:05

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, hiçbir öğrencinin başörtüsü sebebiyle sınıftan çıkarılamayacağını belirterek “Bu öğrencilerimiz bir dilekçe ile bize şikâyetlerini bildirsinler, biz gereğini yaparız. Artık üniversitelerimizde başörtüsü diye bir problem yok” dedi.

ESKİ GÜZEL GÜNLERE DÖNECEĞİZ

Özcan Bursa’da Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun akademik yılı açılış töreninde soruları yanıtlarken başörtülü öğrencilerin başörtüsüzlere ‘mahalle baskısı’ yapacağı söylemlerin yersiz olduğunu söyledi. İktidarın ve muhalefetin gayet olumlu yaklaştığını belirten Özcan, “Bazı kesimler başörtüsüz öğrencilere baskı olacağını düşünüyor. Ancak ben kendim garanti ediyorum. Başörtüsüz öğrenciler de bizim güvencemiz altında olacak. Mahalle baskısı olmayacak. Bu ülkede geçmişte başörtüsüz öğrenciler başörtülü öğrenci arkadaşları için sokağa çıkıp eylem yaptılar. 12 yıl önce hiç bir şey olmuyordu. Aynı sırada yan yana oturuyorlardı. Öyle güzel bir ortamın tekrar sağlanacağını düşünüyorum. Aradan geçen zamana rağmen öğrenciler arasında problem olmayacaktır. Büyükler kaşımazsa hiçbir şey olmaz.” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı pozisyonun takdire şayan olduğunun altını çizen Özcan, şöyle dedi:

BUNDAN SONRA TOP SİYASİLERDE

“Bundan sonra yapılması gereken şey; siyasi liderlerimizin birleşip bunu halka duyurmaları. CHP PM üyesi Sencer Ayata bilgi notu hazırlıyor. Kendisiyle neler yapılabileceğini konuştuk. Bilgi notu bitmiş değil. O bana ‘Başörtüsüz öğrenciler için bir şey olur mu’ diye sordu. Kendisi de ihtimal vermiyor. Ama bu konuda güvence vermeye hazır olduğumu açıkladım.” (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler