YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sınav takvimi aksayabilir"
Katsayı farkını ortadan kaldıran YÖK kararının yürütmesini durduran Danıştay bir çok tartışmayıda beraberinde getiridi....
"Sınav takvimi aksayabilir"
26 Kasım 2009 / 11:18 Güncelleme: 26 Kasım 2009 / 13:24

Danıştay 8. Daire'nin katsayı kararı bir anda her şeyi alt üst etti. Katsayı farkını ortadan kaldıran YÖK kararını durduran Danıştay'ın bu kararı sonrası ne olacağı ise merak konusu...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı(ÖSYM) Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Danıştayın, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasıyla "ortada tam bir belirsizlik olduğunu"nun altını çizerek, "Bu seneki sistemin nasıl uygulanacağının belirginleşmesi, bunun 20 Aralıktan önce olması lazım. Yoksa sınav takvimimiz aksar" uyarısında bulundu.

Danıştayın, YÖK Genel Kurulunun aldığı kararın 3, 4 ve 5. maddelerinin yürütmesini durdurduğunu anımsatan Yarımağan, şöyle devam etti:

"Karardaki 3. maddede, (adayların yerleştirme puanlarının hesaplanmasında Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) 0,15 katsayısı ile çarpılacağı), 4. maddede (öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP'nın 0,06 ek katsayı ile çarpımı sonucunda bulunan değerin, 3. maddeye göre hesaplanan yerleştirme puanına ekleneceği), 5. maddede de (meslek lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanı türünün yanı sıra bir de Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan türü belirleneceği, meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın adayların bu programlara yerleştirilmesinde bu iki türden puanların büyük olanının esas alınacağı) hükümleri bulunuyor. Şimdi bu üç maddenin yerine yeni şeylerin gelmesi lazım. Aslında sadece belki 3. maddeyle ilgiliydi yapılmak istenen. Diğer ikisinin yürütmesi niye durdurulmuş bilemiyorum"

SINAV TARİHİ DEĞİŞEBİLİR

YÖK'ün karara itiraz edeceğini de hatırlatan Yarımağan, sınav takviminde aksama yaşanmaması için bunların biran önce sonuçlanması gerektiğini vurguladı.

Yarımağan, "Sınav tarihleri mi değişebilir?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Tabii. Sınavlar için bizim öngördüğümüz takvimde başvurular 11 Ocak 2010'da başlıyor. Birinci aşama sınavı 11 Nisan 2010'da yapılacak, ikinci aşama sınavlarının takvimi belli. Bu takvimin yürüyebilmesi için sınav kılavuzu baskısının 20 Aralıkta başlaması lazım. Bunun başlayabilmesi için de belirsizliklerin ortadan kalkması lazım. Bir itiraz varsa itirazın sonuçlanması, yürütmesi durdurulanların yerine uygulanacak olan kararların alınması lazım. Ortada bir belirsizlik var ve bu belirsizlik bizi son derece endişelendiriyor."

YÖK kararındaki 4 ve 5. maddelerin yürütmesinin durdurulmasına gerek bulunmadığı görüşünü yineleyen Yarımağan, şöyle konuştu:

"Sınav takviminin yürüyebilmesi için belirsizliklerin kalkması gerekiyor. Çünkü yeni bir sistem geliştiriyoruz. Zaten işimiz zor. Bu zorluklar içinde yeni belirsizliklerin olması bizi endişelendiriyor. İnşallah zamanında belirsizlikler ortadan kalkar, şöyle veya böyle uygulamanın nasıl olacağı belirginleşir, biz de ona göre uygulamalarımızı sürdürürüz."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler