YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınav operasyonu derinleşiyor
Sınav operasyonu derinleşiyor
15 Kasım 2012 12:57
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''sınav'' operasyonu derinleşiyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''sınav'' soruşturması kapsamında Temmuz ve 12 Kasım 2012'deki operasyonlarda gözaltına alınan ve başkalarının yerine sahte belgelerle sınavlara girdikleri iddia edilen öğretmen ve öğretim üyelerinin, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda ''gözetmen'' olarak görev alıp almadıkları araştırılıyor.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılan sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütlerine yönelik yürütülen soruşturması sürüyor.

Soruşturmayla ilgili kurulan özel ekip, iki operasyonda da gözaltına alınan ve başkalarının yerine sahte belgelerle sınava girdikleri iddia edilen öğretmen ve öğretim üyelerinin görevli oldukları okullara, il milli eğitim müdürlüklerine ve ÖSYM'ye yazı yazılarak sınavlarda ''gözetmen'' olarak görev alıp almadıklarını sorduğu belirtildi.


-Nüfus müdürlüklerine de sorulacak-


Suç örgütünün, yerine sınavlara girilecek olan adayları nüfus müdürlüğüne göndererek, kimlik kayıp başvurusunda bulundurdukları, ''joker''lerin fotoğraflarının nüfus cüzdanlarına yapıştırılarak yeni kimlik çıkarttıkları iddia edildi.

Soruşturmayı bu yöne de kaydıran ekiplerin, operasyonun gerçekleştirildiği illerdeki nüfus müdürlüklerinden kayıp nüfus cüzdanı başvurusu yapanların listelerini istediği öğrenildi.


-Milyonlarca fotoğraf taranacak-


Bu arada, ÖSYM'nin 2005 yılından bu yana yaptığı sınavlara katılan adayların verilerini tarayacak olan özel bilgisayar programının, parmak izi sistemi gibi çalışacağı dile getirildi.

Operasyonlarda gözaltına alınan ''joker''lerin ve üzerlerinde çıkan fotoğrafların, bilgisayar programı sayesinde, milyonlarca adayın fotoğrafını tarayarak eşleştireceği, başka sahtecilik olaylarının olup olmadığının tespit edileceği bildirildi.

İzmir merkezli 7 ilde, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütüne yönelik 13 Kasım Salı günü düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 19 kişi adliyeye sevk edildi.

Temmuz 2012'de 8 ilde terör örgütünün şehir yapılanması KCK bağlantılı suç örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda 34 kişi gözaltına alınmış, zanlılardan 21'i tutuklanmıştı. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler