YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınav başına 30 bin dolar
Sınav başına 30 bin dolar
14 Kasım 2012 16:27
Sınav çetesine yönelik operasyonda çarpıcı ayrıntılara ulaşıldı. 'Joker' diye tabir edilen kişilerin sahte belgelerle girdikleri sınav başına adaylardan 20-30 bin dolar aldığı belirtildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''sınav'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve başkalarının yerine sahte belgelerle sınavlara girdikleri iddia edilen 9 kişiden 6'sının öğretmen, 3'ünün ise bir üniversitede öğretim üyesi olduğu bildirildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılan sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına aldığı 19 şüphelinin sorgusu sürüyor.

''Joker'' diye tabir edilen ve adayların yerine ÖSYM'nin yaptığı sınavlara sahte belgelerle giren şüphelilerden 6'sının öğretmen, 3'ünün ise bir üniversitede öğretim üyesi olduğu belirtildi. 

Bu kişilerin sahte belgelerle çok sayıda adayın yerine sınava girdiği tahmin ediliyor.

Suç örgütünün, ''Joker'' diye tabir edilen kişilerin sahte belgelerle girdikleri sınav başına adaylardan 20-30 bin dolar aldığı belirtildi.


-Özel ekip oluşturuldu-


İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekibin, ÖSYM ile ortak çalıştığı, özel bir bilgisayar programı sayesinde 2005'den bu yana yapılan sınavlara katılan tüm adayların verilerinin taranacağı bildirildi.

Zanlıların ve üzerlerinde ele geçirilen çok sayıda vesikalık fotoğrafın da bu kapsamda taranarak adayların verileriyle karşılaştırılacağı, bu kapsamda başka sahtecilik olaylarının olup olmadığının tespit edileceği ifade edildi.

Öte yandan şüphelilerin üzerlerinde terör örgütü mensuplarının fotoğraflarının da ele geçirildiği belirtildi.

Temmuz 2012'de 8 ilde terör örgütünün şehir yapılanması KCK bağlantılı suç örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda ise 34 kişi gözaltına alınmış, zanlılardan 21'i tutuklanmıştı. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler