YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sinan Aygün serbest bırakıldı
Sinan Aygün serbest bırakıldı
Sinan Aygün serbest bırakıldı
14 Temmuz 2008 / 19:20 Güncelleme: 14 Temmuz 2008 / 00:00


Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan ve ilk sorgusunun ardından tutuklanan ATO Başkanı Sinan Aygün ve Barbaros Altıntaş serbest bırakıldı.


''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile Barbaros Hayrettin Altıntaş'ın yapılan itiraz üzerine mahkemece serbest bırakılmasına karar verildi.


Aygün ile Altıntaş'ın tutukluğuna, avukatları tarafından itiraz edildi. İtirazı değerlendiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Aygün ve Altıntaş'ın tahliyesine karar verdi.


Gerekli evrakların tutuklu bulundukları cezaevlerine ulaştığında Aygün ve Altıntaş'ın tahliye edilecekleri öğrenildi.


Bu arada, Aygün ve Altıntaş'a yurtdışına çıkış yasağı getirildiği belirtildi.


Öte yandan, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un da aralarında bulunduğu 8 kişinin tutukluluklarına yapılan itirazların ise mahkemece reddedildi.


İşte Sinan Aygün'ün ilk açıklaması:


ATO Başkanı Sinan Aygün, Kocaeli Kandıra 2 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nden tahliye edildi. İşte Sinan Aygün'ün ilk açıklaması:


''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Kocaeli 2 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, tahliye edildi.


Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve 8 Temmuz 2008 tarihinde Kocaeli 2 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konulan Aygün'ün tahliyesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının Cezaevi'ne ulaşması üzerine gerçekleşti.


Aygün'ü, karşılamak için eşi Mine Aygün, kız kardeşi Sibel Aygün, avukatı İsmail Hakkı Tekay, İzmit Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci, ATO Meclis Üyesi Faik Öztürk Cezaevi'ne geldi.


Aygün, işlemlerin tamamlanmasının ardından saat 21.32'de Cezaevi'nden çıktı.


14 GÜN MİSAFİR KALDIM


Cezaevi çıkışında bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulunan Aygün, şunları söyledi:


''Tutukluluk halimi, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, 14 gün misafir olarak kaldığımı kabul ediyorum. Gördüğünüz gibi giydiğim gömlekle daha sağlam, daha sıhhatli çıkıyorum. Allah içeridekilere sabır versin. Müsaade ederseniz, bu kadar açıklama yapıyorum. Yarın ATO Meclis toplantısı sonrası açıklama yapacağım.''


Aygün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in ''Ergenekon'' soruşturması iddianamesiyle ilgili açıklamasını izleyip izlemediğinin sorulması üzerine, o sırada avukatlarıyla görüştüğünü, ancak serbest kaldığını televizyon haberlerinden öğrendiğini belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne teşekkür ediyorum'' dedi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler