YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdiye kadar akılları neredeydi?
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de yapılması planlanan hidroelektrik santrallerine ilişkin açıklama yaptı.
Şimdiye kadar akılları neredeydi?
09 Eylül 2011 / 17:07 Güncelleme: 09 Eylül 2011 / 17:14

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santrallerin tüm dünyada en temiz ve en yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu söyledi.

Eroğlu, Ilısu Barajı'ndaki incelemelerinin ardından Batman'a gelerek Vali Ahmet Turhan'ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin Türkiye'de yapılması planlanan hidroelektrik santrallere ilişkin sorularını yanıtlayan Eroğlu, ''Hidroelektrik santrallar, tüm dünyada en temiz en yenilenebilir enerji kaynağıdır'' dedi.

Santrallerin çevreye asla zarar vermeyeceğini, aksine çevreye faydasının bulunduğunu, taşkınları ve erozyonu önlediğini kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu:

''O bölgeye içme suyu, sulama ve sanayi suyu temin ediyor. Türkiye'de barajlar olmazsa, ne şehirlere su verebilirsiniz ne de sulama suyu verebilirsiniz. Siz de görüyorsunuz, Almanya'da, Avrupa'da pek çok yerde hiç durmadan yağış var. Oralarda baraj yapmaya gerek yok. Ama bizde yağışlar belli mevsimde yağıyor. Eğer biz bu suları biriktirmezsek, yazın en çok suya ihtiyaç olduğu yerde susuz kalırız. Demek ki biz bu suyu biriktireceğiz, yazın kullanacağız.''

UNESCO'nun Hasankeyf ilçesini Dünya Doğa ve Kültür Mirası Listesi'ne almak istediği yönündeki haberlere ilişkin de Eroğlu, ''Şimdiye kadar akılları neredeydi. Hasankeyf'i çok eskiden gören bir kişiyim. Hasankeyf'teki o tarihi köprünün ayakları yıkılırken, taşları sökülüp gecekondu yapılırken akılları neredeydi. Zeynel Bey Türbesi dökülüyor. Şu anda dokunsanız çökecek, neredeydi bunlar. Onları kurtaracak bizleriz. UNESCO işin fiyakasında, kusura bakmasınlar. Restorasyon bitiyor. O tarihi değerleri kurtaracak olan da biziz, başkası değil'' dedi.

Daha sonra Vali Turhan, Eroğlu'na Hasankeyf işlemeli tabak hediye etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler