YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdiki CHP, çakma CHP!
Şimdiki CHP, çakma CHP!
20 Nisan 2013 13:58
AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP'nin Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki partiyle bir ilgisinin kalmadığını belirtti ve CHP’yi ‘çakma’ diye nitelendirdi.

İzmir teşkilatıyla seçim işleri başkanlığının görev ve çalışmaları hakkında düzenlenen toplantıya katılmak için İzmir’e gelen  AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Profesör Doktor Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki partiyle bir ilgisinin kalmadığını belirtti ve CHP’yi ‘çakma’ diye nitelendirdi. 

Beraberinde AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay olduğu halde basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında buluşan AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Mustafa Şentop, Başta Ege ve Karadeniz olmak çözüm süreci ve sürece verilen destek oranlarının arttırılması, Yeni Anayasa, Anayasa’dan Türklük kavramının çıkarıldığı tartışmaları, İzmir’in anket sonuçlarında AK Parti’ye oy verme lehinde gösterdiği eğilim gibi konularla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şentop, “Şu anki CHP, Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki, ya da Ecevit’in dönemindeki parti değil. Bu parti çakma Cumhuriyet Halk Partisi şimdi. Tüm siyasi partiler kapatıldı, mal varlıkları hazineye devredildi. Şu anki CHP; dedesiyle kendi ismi aynı olan çocuklar vardır. Bugünkü CHP’nin eskisiyle alakası isim benzerliğinden ibarettir” dedi.

Yerel seçimler İzmir için bir dönüm noktası olacak

Başbakanın açıkladığı İzmir anketinde AK Parti ve CHP arasındaki makasın daraldığını, önümüzdeki yerel seçimleri İzmir için bir dönüm noktası olacağını, bir kez AK Parti’ye oy verecek olan İzmirlilerin bundan sonra da, sürekli AK Parti’ye oy vereceğini söyledi:  “İzmir’in problemi bir seçimdir. İzmirliler AK Partiyi tercih ettiği zaman bir daha sürekli AK Parti’ye oy verecektir.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türklüğün Anayasa’dan çıkarılması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını, 80 Anayasası’nın 49 yerinde Türklük kavramı geçtiğini ancak bunun Türklüğü güçlendiren değil zaafa uğratan bir durum olduğunu söyledi.

Türklük anayasadan çıkarılmıyor

Şentop, “Türklüğü Anayasa’dan çıkarıyor diyorlar. Böyle bir şey yok. Türk Milleti ibareleri mevcut. Tamamen yalan. Türklüğünü Anayasaya bakarak anlayanlar, sadece Anayasa’daki Türk ifadesine bakarak Türklüklerini hatırlıyor. Onlar bu tartışmaların öncülüğünü yapan kişiler. Mevcut anayasa’da 49 yerde Türk kavramı geçiyor. Bu Türklüğü güçlendiren mi zaafa uğratan bir durum mudur.? Osmanlının güçlü olduğu dönemlerde bu ifadeler yok. Ne zaman zayıflamaya başladığımız da temel kavramların istismarı artıyor. Biz binyıldır bu topraklardayız, ilelebet de kalacağız” diye konuştu.

CHP’nin Türk Ulusu kavramını da eleştiren Şentop, Türk tarihinin Çatalhöyük’e dayandıran CHP’lilerin yanıldığını savundu ve şu açıklamada bulundu: “Kimlik istismarcılarıyla tartışıyoruz. Türk Milleti Anayasa metnimizin başlangıç ve ana metninde geçiyor. Onun için CHP ve MHP. CHP zaten Türk Ulusu diyor, Çatalhöyük’e dayandırıyor. Cilalı taş devrine dayandırıyor. Hukuk tarihi profesörüyüm. Cilalı Taş Devri’nde Anadolu’da Türk yok. Türk ulusu yok.”

Çözüm sürecinin temelleri 11 yıl önce atıldı

Türkiye’nin 2000’li yıllardan bugüne büyük bir dönüşüm sürecinden geçtiğini, bunun aynı zamanda tarihi bir zorunluluk da olduğunu ancak CHP ve MHP gibi partilerin bu süreci algılayamadığını belirten Şentop, çözüm sürecinin altyapısını 11 yıl önce başlattıklarını açıkladı.

Şentop, terörün sona ermesiyle birlikte Türkiye’nin ‘uçacağını’ belirterek, kendilerini pazarlık yaptıkları ve ihanet içinde oldukları şeklinde suçlayan muhalefet partilerine sert çıktı:

Şentop, “Bu süreç yeni bir süreç değil. Alt yapısı, ekonomik yatırımları ve süreç on yıldır atılıyor. Şimdi artık onun meyvelerini toplamaya yöneldiğimiz bir dönem. Bunu bir pazarlık süreci olarak da değerlendirmemek lazım.  Başkanlığı almak için yapıyorlar deniyor. Tamamen saçma bir şey. Biz başkanlığın doğru olduğunu düşünüyoruz ama dört partiyle anlaşırsak geri çekebiliriz. Türkiye’de bilgiye dayalı olarak tartışılmasını ve neticelenmesini istiyoruz. Çözüm süreciyle alakası yok. Terör sorununu çözersek, bir taraftan bölgeyi alakadar eden bir sorun bir taraftan dünyanın önemli siyasi aktörlerinin bir tarafında yeraldığı bir sorun. Terör  biterse ekonomik gelişmeyi, siyasi istikrarı, bölgesel aktör olma sürecini katlayarak büyütecektir. Türkiye’nin bu sorunu çözmesiyle birlikte Türkiye uçacaktır. Milletimiz siyasi partileri çok iyi analiz ederek, hak ettiği yeri veriyor. Yalanlarla, iftiralarla yapılan siyasetin Türkiye’de artık yeri yok. Kısa vadede heyecanlara sebebiyet verebilir ama uzun vadede. Türkiye bu sorunu çözmedikçe sosyal barışını, ekonomik gelişmesini ve dünya çapında aktör olamaz. Bunu anlatacağız, tartışacağız, sorulara yanıt vereceğiz. AK Parti 11 yıldır bu sürecin altyapısını hazırlıyor. Tmü resmi metinlerinde ortaya koymuş. Gizli saklı hiçbir şey yok. Milletimizden sakladığımız hiçbir şey yok. İhanet edecekse her yerde destekçisi olan bir parti mi ihanet eder. Biz kimseyi ihanetle suçlamıyoruz. Ama siyasi terbiyeyle bilgiyle yalan söylemeden, iftira etmeden siyaset yapacağız” şeklinde konuştu.

Endişeleri anlıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, çözüm sürecini anlatmak üzere İzmir ve Ege illerine de gelen akil adamlar heyetine verilen desteğin istedikleri oranda olmadığını ancak endişeleri haklı bulduklarını kaydetti.

Şentop, “Endişeleri haklı buluyoruz. Biraz zaman vermek lazım. Duygusal yaklaşımlar olabilir. Ama biraz zamanın gerçekleri görme konusunda faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu tabloyu normal karşılıyoruz. Herkesi derinden etkileyen bir sorundan bahsediyoruz. Elbette böyle keskin ve yakıcı sorunun çözümünde tepkileri normal karşılıyoruz. Sürecin doğru şekilde manipülasyon yapılmadan, iftira atılmadan tartışılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Çözüm süreci İzmir'de daha iyi anlatılmalı

Mart ayı anketlerinde destek oranının Türkiye çapında yüzde 58 olduğunu, başka bir firmanın yaptığı ankette ise destek oranın yüzde 68’lere vardığını söyleyen Prof. Şentop, en düşük oranın Karadeniz ve Ege illerinde çıktığını anlatarak, sürecin bu şekilde ilerlemesinin ‘normal’ olduğunu vurguladı.

Çözüm sürecinin İzmir’de daha iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürekli çalışmalar yapıyoruz, değerlendiriyoruz. Mart ayı anketinde yüzde 58 destek var. En düşük olan bölgeler Karadeniz ve Ege. Ama bu bize göre düşük. Diğer partilerin hayal bile edemeyeceği oran, yüzde 44’lerde. Bu çalışmaların yapıldığı dönem mart ayı başları henüz somut bir söylem olarak süreçle ilgili kamuoyunu bilgisi vardı. Başka bir firmanın yaptığı ankette de yüzde 68’lere varıyor destek.  Güzel İzmirimizin desteği önemli. Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahip yeniliklerin öncüsü olmuş bir şehirdir İzmir. İzmir’de de çözüm sürecinin anlatılmasında fayda var. Yüzde 95’lerin üzerinde çözüm olmalı. Çözüm desteği ise düşüyor yüzde 68. çözülürken birtakım yanlış şeyler yapılabilir mi, verilebilir mi endişeleri var. Böyle bir endişenin giderileceğinden eminiz. ‘Niye şimdi?’ diye soruyor MHP’li arkadaşlar CHP’li arkadaşlar. Çünkü kendileri Demirel gibi dün dündür, bugün bugündür diye siyaset yaptılar. Tarihi bir siyasi tarihi bir fotoğraf karesi gibi görüyorlar, film karesi gibi değil. ‘Çözüm süreci niye şimdi çıktı?’ diyorlar. Milletimiz ana hatlarıyla bu sürece destek vermiş oldu.”

Bayrak gibi ortak değerleri kimsenin istismar etme hakkı yok

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) İzmir’de Bayrak Mitingi düzenlemesini de eleştiren Prof. Dr. Mustafa Şentop, bayrağın bir siyasi partinin tekelinde olamayacağını söyledi ve milletin karnesini daha sonra vereceğini savundu.

Şentop, MHP’nin ortak değerleri istismar ederek hareket ettiğini, kimsenin ortak değerleri istismar etme hakkının olmadığını belirterek, şöyle dedi:

“Siyasi partiler çeşitli toplantılar yapıyor. MHP Bursa’da yapmıştı, ubgün de yapıyor. Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi de ortak değeri olan kavramlara bazı siyasi partilerin sadece kendilerininmiş gibi sahip çıkması sorunu.bu bir taraftan kolay bir iş. Milletin ortak değerlerinin tek temsilcisiymişsiniz. Yüzde 13 mü bayrağa sahip çıkanlar? Böyle düşünüyorsak hata yapıyoruz. O zaman bitmiştir Cumhuriyet mitingleri yapıyorlardı.

Anayasanın ilk maddeleriyle ilgili önerilerini verdiği tüm siyasi partiler, dört siyasi parti de Cumhuriyetle ilgili bir sorun yaşamadığını belirtti. Cumhuriyet de bayrak da ortak değerdir. Mitingin adı Bayrak Mitingi. Kreatif olamayabilir. Bunun dışında bir dördüncü kavram üretemeyebilir ama bir tehlikeye işaret etmeliyim. Tek bir siyasi partinin üstlenmesi milletin ortak değerini. Bu bir istismardır. Daha özgün bir takım isimler, başlıklar bulabilirler. Milletimiz daha sonra karne verecek.”

CHP’li belediyeler sadece fuar ve park yapıyor

Şentop, CHP’li belediyelerin park ve fuar yaptığını, gerçek belediyeciliğin temel sorunlarını anlamadıklarını savunarak, şunları söyledi: “İstenilen oranda destek değil. Daha yüksek olmasını istiyoruz. Başbakanımızın anketi  kasım 2012’de yapılmış. Bugün yapıldığında makasın daha da kapandığını görüyoruz. Niye böyle düşünüyoruz. İzmir Serbest Fırka’nın, Demokrat Parti’nin kalesi olan bir kenttir. Statüko partiler İzmir’den destek alamamıştır. Yaklaşık bir yıl önce İzmir’e gelmiştim. Anaysa Uzlaşma Komisyonu toplantısı için. Beş yıldır gelmemiştim. Farka baktım. Özel propagandaya gerek yok. İstanbul ve İzmir diye fotoğrafı koysak yeterli. İzmir’in belediyecilikle ilgili pek çok sorunu çözülememiş. Büyümüş bir kasaba görüntüsü veriyor İzmir. CHP’li belediyecilik anlayışının ürünüdür. Park yaparlar, fuar yaparlar. Ama belediyeciliğin temel sorunlarını anlamazlar. İzmirlilerin rasyonel bir değerlendirme yapmasını bekliyoruz. Milletimizin başlangıçta yaşam tarzı meselesiyle ilgili birtakım endişeleri vardı. Bunlar 2002’de normaldi. Fakat 94’ten itibaren İstanbul’da yerelde, 2002’de çoğunluk iktidarı olan AK Parti ne yaşam tarzıyla ilgili bir endişe taşımaması gerekiyor. Birtakım yerel, lokal meseleler de işin içine giriyor. Artık Türkiye’de İzmir gibi seçmenin daha bilgili, kültürlü olduğu İzmir’de bu seçimlerin bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler