YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi sıra tazminatta...
Şimdi sıra tazminatta...
16 Nisan 2011 08:40
HSYK'nın göreve dönüş yolunu açtığı Ferhat Sarıkaya,bir haksızlığın daha giderilmesi için mücadele verecek.

Sankaya, iddianame sebebiyle 4 komutana ödemeye mahkum edildiği 40 bin lirayı devletten talep edeceğini açıkladı.

Hakimler ve Savalar Yük sekKurulu'nun(HSYK) mesleğe geri dönüş yolunu açması eski Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sankaya'yı sevindirdi. İhraç karanmn ardından sürekli olarak 'haksızlığa uğradığını düşündüğünü' belirten Sankaya, Hiçbir zaman umudumuzu kesmedik. Hak, adalet yerini buldu" dedi.

Sankaya, 12 Eylül 2010'da yapılan halkoylamasının ardından HSYK'nın yapısının değişmesiyle "hiçbir zaman kaybolmayan umuriannın daha da güçlendiğini" belirtti. Sankaya, "Haksızlığa uğrayan bir insan, hakkının en nihayetinde iade edileceğini düşünür. Yapısı değişen HSYK ile yeni bir yol açılmıştı, hak yerini buldu. Tüm enerjimle Türkiye'nin her köşesinde çalışırım'' şeklinde konuştu.

Sankaya, HSYK'nın hakkındaki ihraç kararını kaldırmasının ardından ödediği tazminatları geri almak için kolları sıvadı.

Tazminatlarımı geri alacağım

Dört komutana yüklü miktarda tazminat ödediğini kaydeden Sarıkaya, ihraç sebebine dayanarak bazı komutanlara ödediği tazminatları devletten geri talep edeceğini açıkladı. Sarıkaya, "Verdiği kararlar nedeniyle hakim ve savcılar hakkında tazminat davası açılmasını engelleyen yasa değişikliğini inceleyeceğim. Şartlarım uyuyorsa hukuk mücadelesi başlatacağım" dedi. İhraç kararından sonraki süreci daha çok manevi kayıp olarak değerlendiren Sarıkaya, "O dönem birçok komutana tazminat ödemek zorunda kalmıştım. Haklı olduğuma inanıyordum hep" dedi.

4 komutana 40 bin lira

Sarıkaya, 4 komutana faiziyle birlikte yaklaşık 40 bin lira ödemişti. Sarıkaya-'nın hazırladığı Şemdinli İddianamesi'n-de yer alan bir mektupta, bölgede rüşvetin her kapıyı açtığı, aşiret ağalarının üst rütbeli komutanlarla işbirliği içine girip kaçakçılıktan büyük kazanç elde ettikleri iddiası yer almıştı. İhracın ardından iddianamede adı geçen isimler tazminat davası açtı.

İlk davayı dönemin Şırnak Jandarma Komutanı Habip Doğar açarken onu Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı emekli Tümgeneral Ali Kara-baba, Tümgeneral Ahmet Yavuz ve emekli Albay Aziz Ergen izledi.

AB Komisyonu: İhraç orantısız bir karardı

Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç kararının kaldırılması AB'de olumlu karşılandı. AB Komisyonu, "ihraç kararı orantısızdı" açıklamasında bulundu. Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle'nin Natasha Butler, HSYK'nin son kararını daha detaylı incelemeye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Butlar, bununla birlikte AB Komisyonu'nun 2006 yılından bu yana konuyu yakından takip ettiğini ve yayımladığı tüm ilerleme raporlarında buna yer verdiğini hatırlattı.

Butler, "AB Komisyonu Şemdinli davası olarak bilinen davada HSYK'nın savcıyı mesleğinden ihraç etmesini orantısız bulmuştu. Komisyon, ayrıca o dönemde HSYK'nın diğer devlet kurumlarından bağımsızlığıyla ilgili sorular sormuştu" ifadelerini kullandı. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler