YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi onlar düşünsün! Envantere alınıyor
Şimdi onlar düşünsün! Envantere alınıyor
04 Ocak 2016 11:14
TSK envanterine alınan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan BAYRAKTAR TB2 Taktik İHA'larının Emniyet Genel Müdürlüğünün de kullanımına sunulmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Güvenlik birimlerinin insansız hava aracı (İHA) ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen milli çözümlerin envanterlerdeki ağırlığı artıyor. Bu alandaki ilk milli çözüm 2001'de envantere giren ve TUSAŞ/TAI tarafından geliştirilen 'Turna' hedef uçağı oldu.

Kara Kuvvetleri için Kale/Baykar Grubu tarafından geliştirilen sabit kanatlı mini İHA sistemleri 2007'de envantere alındı. 

KATAR 10 ADET SATIN ALDI 

Bayraktar mini İHA sistemi halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından kullanılıyor. Mini İHA'lar aynı zamanda yurt dışına ihraç edilen ilk sistem. Katar, söz konusu sistemden 10 adet almıştı. 

EMNİYET VE JANDARMA 

Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan Kale-Baykar Grubu üretimi 'Bayraktar TB2'den 2 parti halinde 12 araç envantere alındı. EGM'ye de bu araçlardan temin edilmesi yönündeki proje sürüyor. Jandarma Genel Komutanlığına da bu İHA'lardan alınması planlanıyor.

‘ANKA S’ 2017'DE HİZMETTE 

TUSAŞ'ın geliştirdiği 'ANKA'nın temel kullanıcısı Hava Kuvvetleri olarak öngörülürken EGM'nin de tedarik konusunda planları bulunuyor. Projesi 2013'te imzalanan ANKA geliştirme projesi 'ANKA S'in 2017'de hizmete girmesi planlanıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler