YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi de kıyafette kanser tehlikesi!
Şimdi de kıyafette kanser tehlikesi!
17 Aralık 2014 02:36
Ekonomi Bakanlığı, kanser yapıcı etkiye sahip ‘azo boyar’ madde denetimlerinde kadınların çanta, eldiven, ayakkabı, şal, eşarp, kaşkol ve şapkalarında zararlı kimyasal madde tespit etti.

Zehirli  ayakkabılardan sonra Ekonomi Bakanlığı’nın kanser yapıcı etkiye sahip ‘azo boyar’ madde denetimlerinde kadın el ve sırt çantası, eldiven, ayakkabı, şal, eşarp, kaşkol ve şapka gibi ürünlerde zararlı kimyasal madde tespit edildi. Sağlık riski oluşturan malzemeler arasında kamuoyunun yakından bildiği markalarda yer alıyor.

Çin, Hindistan, Pakistan, Danimarka, Honkong, İran ve İspanya’dan ithal ürünlere yönelik denetimlerde sadece ‘azo boyar’ madde içeren on binlerce kadın çantasına rastlandı. Tekstil ve konfeksiyon ağırlıklı ürünlerin yer aldığı denetiminlere göre sağlığa aykırı ürün ithal eden firmaların her yıl farklı sektörlere yöneldikleri ortaya çıktı. Test sonuçları uygunsuz çıkan 51 ürünlerde yüksek miktarda ‘fitalat ve azo boyar’ maddeye rastlandı.

Çocuk giysilerine dikkat

2013’deki denetimlerde çocuk giysisi ürün grubunda 558 firmanın 369’unun ürününde aykırılık tespit edildi. Daha çok çocuk ayakkabısı ve  kırtasiye ürünlerindeki aykırılık tavan yaptı. Bu ürünler için toplatma kararı alındı.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler