YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silopi'ye huzur geldi
Şırnak’ın Silopi ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının gündüzleri kaldırılmasının ardından halk, 36 gün sonra ilk kez dışarıya çıktı. Vatandaşlar market ve bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Silopi'ye huzur geldi
20 Ocak 2016 / 07:55 Güncelleme: 20 Ocak 2016 / 08:00

Şırnak'ın Silopi'de sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından terör örgütü PKK mensuplarının ilçeye verdiği zarar ortaya çıktı. Silopi ilçesinde 14 Aralık'ta bu yana teröristlerce kazılan hendeklerin kapatılması, bariyerlerin kaldırılması, tuzaklanmış patlayıcıların imha edilmesi ve vatandaşların can güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağı dün saat 05.00 itibarıyla kaldırıldı.

EVLER DARMADAĞIN

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla ilçeyi terk eden vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren tekrar evlerine dönmeye başladı. Tahrip olmuş evlerini gören bazı vatandaşlar, şaşkınlık yaşadı. Vatandaşlar, duvarlarında delik açılmış, eşyaları kullanılmış ve patlayıcılar sonucu zarar gören evlerine yerleşmeye çalıştı. Evlerine dönen vatandaşlar, olası bir el yapımı bir patlayıcı tuzağına karşı dikkatli davranırken, özellikle buzdolabı ve dolaplarını kontrollü bir şekilde açıyor.

DÜKKANLAR İLK KEZ AÇILDI

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla bazı dükkan ve iş yerleri yeniden açıldı, bankaların ATM'leri önünde kuyruklar oluştu. Esnaflar da 35 gün sonra yeniden iş yerlerini açmaktan memnun olduklarını söyledi. Öte yandan terör örgütü PKK mensuplarınca ateşe verilen Nur Mahallesindeki 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi kullanılmaz hale geldi.

Kardeşlik tırı yolda

Sur, Cizre, Silopi'de sivil halkın ihtiyaçlarının karşılayacak tılar bugün Kocaeli'nden “Kürdüz, Türküz, Arabız biz birlikte Türkiye'yiz, biz kardeşiz” sloganı ile yola çıktı. Konya, Manisa, Antalya, Bursa'dan yardımlar Cuma günü yola çıkacak. Yardımlarla birlikte her ilçeye AK Parti'den 3 görevli de gidecek. Soba, battaniye, çocuk bezi, bot, kaban ve havludan oluşsan yardımlar, Kaymakamlıklar ve AK Parti teşkilatları aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

40 metrede bir bomba

Cizre'de PKK'ya karşı son süratle yürütülen operasyonlarda dört bir yandan kıstırılan terör örgütü üyeleri güvenlik güçlerinden kaçmaya başladı. Nur mahallesinde güvenlik güçlerinden kaçan teröristler cadde ve sokaklara el yapımı patlayıcılar yerleştirerek güvenlik güçlerinin hızlı ilerleyişini yavaşlatmak istiyor. Güvenlik güçleri dün sabah 5 saat içerisinde, 40 metre aralıklarla yerleştirilen 150 el yapımı patlayıcıyı imha etti.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler