YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silopi'de de insan kemikleri...
Silopi'de de insan kemikleri...
19 Ocak 2012 07:33
Diyarbakır'daki kazı dan sonra Şırnak'taki kazıda da kemik çıktı...
Diyarbakır'ın ardından Şırnak'ta başlatılan kazılarda da insan kemiklerine ulaşıldığı öğrenildi. 1993 yılında Silopi'nin Görümlü beldesindeki Jandarma Tabur Komutanlığı'nda görev yapan bir askerin ifadesiyle başlayan soruşturma kapsamında, 6 kişinin gömüldüğü iddia edilen tabur içindeki kazıda üç parça kemik bulundu. Kazılar bugün devam edecek.

'Karanlık dönem' olarak bilinen 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır'da süren kazıların bir benzeri Şırnak'ın Silopi ilçesinde başladı. Silopi'nin Görümlü beldesindeki Jandarma Tabur Komutanlığı'nda, 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında kazı yapılmaya başlandı. Dün sabah savcı gözetiminde yapılan kazılarda üç parça kemik bulunduğu öğrenildi. Taburdaki kazılara bugün de devam edecek.

Görümlü beldesinde bulunan Jandarma Tabur Komutanlığı'nda askerlik yapan bir kişi, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, 1993 yılında 6 köylünün PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındığını ifade etmişti. Asker, ayrıca, tabura getirilenlerin ayaklarına kurşun sıkıldıktan sonra bir cipin arkasına bağlanıp sürüklenerek öldürüldüğünü ve tabur bölgesinde bir yere gömüldüklerini anlatmıştı. Bu ifade üzerine önceki gün keşif yapılan bölgede, dün faili meçhul kazısı yapılmaya başlandı. Silopi cumhuriyet savcısı denetiminde yapılan kazıda olay yeri inceleme ekipleri, Adli Tıp Kurumu uzmanları, Diyarbakır Barosu'ndan avukat Tahir Elçi ve ölen köylülerin yakınları hazır bulundu. Görümlü beldesi kırsal kesiminde, 13 Mayıs 1993 tarihinde çıkan ve 2 askerin şehit olduğu çatışmadan bir gün sonra Görümlü'ye bağlı Derecik mezrasında gözaltına alınan 6 kişiden 19 yıldır haber alınamıyordu.

DİYARBAKIR'DAKİ KAZILARA 'SOĞUK HAVA' MOLASI

Diyarbakır'ın Suriçi semtinde, JİTEM karargâhı olarak kullanılan binanın bahçesinde yapılan kazı çalışmalarına hava muhalefeti sebebiyle ara verildi. Sur ilçesindeki tarihi İçkale'de, bir dönem 'ceza ve tevkifevi' olarak kullanılan yapının yanında, bugüne kadar 15 kafatası ve çok sayıda kemik bulundu. Bazı kemiklerin, 1994 yılından beri kendilerinden haber alınamayan 15 kişiye ait olabileceği belirtiliyor. Kazılarda bulunan kemikler numaralandırıldıktan sonra, DNA tespiti için toplu halde İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Kayıp yakınlarından alınacak kan örnekleriyle kemiklerden elde edilen DNA'lar karşılaştırılarak kimlik tespitleri yapılacak.

Diyarbakır İçkale'de, 11 Ocak'ta doğalgaz çalışması sırasında 6 insan kafatası bulunmuş, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bölgede kazı yapılması kararlaştırılmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, "Şu ana kadar yapılan kazılarda insan kemiği olduğun u düşündüğümüz çok sayıda kemik ile toplam 15 kafatası bulunmuştur. Kar yağışı sebebiyle bugün (dün) kazılara ara verildi." dedi. Bu arada bölgenin sit alanı olması sebebiyle kazılar kazma ve kürekle yapılırken, özel yetkili savcı, kazının iş makineleriyle yapılabilmesi ve alanın genişletilmesi amacıyla Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün olağanüstü toplanmasını talep etmişti. Kurulun yeterli çoğunluğu sağlaması durumunda, bölgede iş makinelerinin çalışmasıyla ilgili izin vermesi bekleniyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler