YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silivri'deki hastaneye baskı yapılıyor
Ergenekon sanıklarının başka hastanelere geçiş için köprü olarak kullandığı Silivri Devlet Hastanesi, artık usulsüz sevklere izin vermiyor
Silivri'deki hastaneye baskı yapılıyor
29 Aralık 2009 / 08:47 Güncelleme: 29 Aralık 2009 / 08:52

Cezaevindeki Ergenekon sanıklarının, istedikleri hastaneye geçiş için kullandığı Silivri Devlet Hastanesi, usulsüz sevklere artık izin vermiyor. Kadrosu genişletilen hastaneden, kritik hastalar dışında kimse sevk edilmeyecek. Doktorlara da bu yönde kesin talimat verildi. En son, emekli bir asker mahkûmun üst basamak hastaneye gitme talebi geri çevrildi

Bunun son örneği önceki gün yaşandı. Emekli askerin kendisini bir üst basamak hastaneye sevk ettirme çabası sonuçsuz kaldı. Silivri Cezaevi'nden hastaneye sevk alan sanık, acil serviste muayene edilmeden başka bir hastaneye gönderilmesini talep etti. Görevliler, bu isteği 'size bakacak uzmanımız var' diyerek reddetti. Daha önce hem üniversite hastanesinde hem de GATA'da tedavi olan emekli asker, aldığı raporları görevlilere gösterdi. Sanığın ısrarına rağmen muayene olunmadan sevk yapılamayacağını belirten yetkililer, nöroloji ve dâhiliye uzmanlarını evlerinden çağırdı. Doktorlar gelmesine rağmen muayene olmamakta direnen emekli asker, cezaevine geri gönderildi.

Son atamalarla kadrosunu farkı branşlarda 50 doktora kadar çıkaran hastane, yeni dönemde çok kritik hastalar dışında kimseyi başka hastanelere sevk etmeyecek. Doktorlara da bu yönde kesin talimat verildi. Ayrıca hastanede yeni açılan mahkûm koğuşuyla, uzun süre yatacak hastalar için de yer sorunu kalmamış oldu.

Geçmişte emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, eski rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, eski rektör Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Albay Arif Doğan'ın yolu Silivri Devlet Hastanesi'nden geçmişti. Söz konusu sanıklar bu hastaneden aldıkları sevklerle gittikleri hastanelerden ya taburcu oldular ya da bir daha cezaevine geri dönmediler. Son olarak Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Erkut Ersoy geçen ağustos ayında Silivri Devlet Hastanesi'nden Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmişti. Sevkteki usulsüzlükten dolayı doktorlar hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Silivri Devlet Hastanesi'nde Ergenekon sanıklarının dert yandığı birçok hastalık için yeterli uzman bulunuyor. Bunlar arasında üroloji, psikiyatri uzmanı, kalp damar cerrahisi uzmanı, kardiyoloji, nöroloji, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, ortopedi ve beyin cerrahi uzmanları yer alıyor. Önümüzdeki dönemde hastaneye yeni atamalar da gerçekleştirilecek.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler