YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silivri'de tecavüz iddiasına soruşturma
Silivri'de tecavüz iddiasına soruşturma
08 Mart 2012 18:47
Adalet Bakanlığı, çocuğun cinsel istismarı suçundan Silivri 5 No'lu Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan D.A'nın diğer mahkumların tecavüzüne uğradığı iddialarıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Adalet Bakanlığı, çocuğun cinsel istismarı suçundan Silivri 5 No'lu Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan D.A'nın diğer mahkumların tecavüzüne uğradığı iddialarıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bir gazetede yer alan haberin açıklamaya gerek görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Silivri 5 No'lu Ceza İnfaz Kurumu'nda ''çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'' suçlarından tutuklu D.A'nın, 4 Ekim 2010 günü acil çağrı butonuna bastığı, bunun üzerine koğuşa giden infaz ve koruma memurlarının, D.A'nın ''aynı koğuşta kalan tutuklulardan F.T'nin kendisini elle taciz ettiğini ve M.A.U, İ.F. ve S.T'nin de kendisiyle zorla cinsel ilişkiye girdiğini'' beyan etmesi üzerine iddianın tutanak altına alındığı, A.D'nin de tedbir amaçlı F-3 tekli koğuşuna konulduğu kaydedildi.

Aynı gün idari ve adli tahkikata başlandığı, idari tahkikat sonucu olaya karışan mahkumlara gerekli disiplin cezalarının verildiği ifade edilen açıklamada, 4 Ekim 2010'da uzman doktorun mağdurun ifadesini doğrular nitelikte rapor tanzim edildiği de bildirildi.

D.A'nın, olay günü Kurum 2. Müdürünce alınan ifadesine de yer verilen açıklamada, ifadesinde özetle; ''kendisine 14 yaşında iken ismi Ş. veya Ç. olan birisinin tecavüz ettiğini, onunla olan ilişkisinin yaklaşık 4 yıl sürdüğünü bu ilişkisini koğuş arkadaşlarından bazılarına anlattığını, kendisinden 3-4 ay önce koğuşa gelen M.D'nin zorla etek giydirerek tecavüz ettiğini, M.D'den sonra ise V.O, M.A.U, S.T, İ.F, E.Ç, F.T ve S.Y'nin değişik tarihlerde döverek taciz ve tecavüzde bulunduklarını, kendisine yaptıklarını ailesine söylemekle tehdit ettikleri için de idareye haber veremediğini, ayrıca geçmişte kendisinin bu tip ilişkilere rızasıyla girdiğini'' dile getirdiği ifade edildi.

Kurum idaresince 4 Ekim 2010'da ifadeleri alınan S.T, S.Y, F.T, İ.F, E.Ç. ve M.A.U'nun suçlamaları kabul etmediği, tanık olarak beyanları alınan M.D, A.T, M.A. ve Ü.B'nin ise D.A'yı doğrular yönde beyanda bulundukları kaydedilen açıklamada, bunun üzerine Silivri 5 No'lu Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünün talebiyle Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, darp, fiili livata ve beden ve ruh sağlığı yönünden rapor alınması için mağdurun Adli Tıp Kurumu'na sevk edildiği, bu raporların beklenildiği kaydedildi.

Bu arada, D.A'nın 21 Şubat 2011'de Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vererek şikayetini geri aldığı, ancak iddialara ilişkin soruşturmanın devam ettiği bildirildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler