YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silivri'de rezalet...
Verdiği şok ifadeyle Ergenekon'un gizli tanıklarından olduğu ortaya çıkan Ümit Sayın'ın sürekli tehdit edilmesine rağmen, hala sanıklarla aynı koğuşta...
Silivri'de rezalet...
15 Aralık 2009 / 10:17 Güncelleme: 15 Aralık 2009 / 10:19

7 Aralık'taki şok ifadesiyle Ergenekon'un gizli tanıklarından olduğu ortaya çıkan Ümit Sayın'ın sürekli tehdit edilmesine rağmen, hala sanıklarla aynı koğuşta bulunuyor. Sayın, geçtiğimiz haftaki duruşmada deşifrelerde bulunurken, “az sonra koğuşa geleceksin” şeklinde tehdit edilmişti

 

Sayın ifadesinde neler söylemişti?
Sayın 7 Aralık'ta verdiği ifadede, askeri okuldaki öğrencileri vasıtasıyla ve gittiği konferanslar nedeniyle tanıştığı komutanlar tarafından kendisine TSK içerisinde gizli bir yapılanma olduğunun söylendiğini anlattı.

Adının “Ergenekon” olduğunu bilmediği bu örgütlenmenin, sivil toplum örgütleriyle koordineli olarak çalıştığını ve düzenli olarak gizli toplantılar yapıldığını ileri süren Sayın, “Konuştuğum komutanlar Türkiye'deki durumun iyiye gitmediğini, bu örgütlenmenin bu gidişe bir dur diyeceğini söylediler. Komutanlar muhtıra verilmesini savunuyorlardı. Tolon da dahil...” dedi.

Sayın, önceden Genelkurmay Psikolojik Harp Dairesi Başkanı olan Tümgeneral Can Teler ile yaptığı konuşmayı anlatarak, “Bana 'komutanların bir takım görüşmeler yaptığını, askeriye içinde birtakım toplantılar yapıldığını, özel telefonlar kullanıldığını' söyledi. 'Askeriye içinde bir hareket olduğunu, bu gidişe 'dur' denileceğini' belirtti” dedi.

TOLON VE ERUYGUR İLE GÖRÜŞMELER


Sayın, yine 2006 yılında Merkez Orduevi'nde emekli orgeneral Hurşit Tolon ile de görüştüğünü ifade ederek, şunları anlattı:
“Bana ordu içinde, TSK içinde bir yapılanma olduğunu, bu yapılanmanın gidişata dur diyeceğinden bahsetti. Beni Şener Eruygur ile tanıştırdı. Eruygur ile 2006 yılında Fenerbahçe  Orduevi'nde yaptığımız görüşmede, bana TSK içinde böyle bir örgütün varlığından, sivil toplum örgütleriyle koordinasyon kurulduğundan söz etti. Konuştuğum diğer komutanlar bana görev üstlenmem konusunda bir şey söylemedi. Sadece Eruygur, 'sivil kanadında yer alır mısın?' dedi. Ben de alamayacağımı söyledim.”

Genelkurmay istihbaratından emekli Tümgeneral Alaattin Parmaksız'ın da Genelkurmay istihbaratının bu konudan haberi olduğunu söylediğini öne süren Sayın, 2006 yılında Kadıköy'de aynı internet sitesinde yazı yazdığı tutuklu sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk ve emekli Tümgeneral Reha Taşkesen'in de bu örgütlenmeden söz ettiğini savundu.

“EN AYRINTILISINI KIVRIKOĞLU ANLATTI”

Tutuksuz sanıklardan Kemal alemdaroğlu ile 2004 yılında rektörlük binasında yaptıkları konuşmayı açıklayan Sayın, “Bana bu yapılanmadan söz etti. Sivil toplum örgütleriyle bağlantısı olduğunu söyledi. 'Görev alır mısın' dedi. Katılamayacağımı söyledim. Emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile de 2005 yılında Fenerbahçe Orduevi'nde görüştük. Bana en ayrıntılısını da Hüseyin Kıvrıkoğlu anlattı. Örgütlenmenin 'Encümen-i Danış' olduğunu, toplandıklarını söyledi. Encümen-i Danış içerisinde büyükelçiler, komutanlar ve devletin üst kademesindeki insanların bulunduğunu, görevi sırasında da böyle toplantılar yapıldığını söyledi” diye konuştu.

Ergenekon davasında örgüt veya sanıklarla ilgili itirafta bulunan kişilere uygulanan baskı ve deşifre çabaları hafızalardaki tazeliğini korurken; 7 Aralık'ta talep ettiği gizli oturumda çarpıcı itiraflarda bulunan Ümit Sayın'ın, hala sanıklarla aynı koğuşta tutuluyor olması akla ziyan bir durum sergiliyor.

8 gün önce verdiği şok ifadelerle dikkat çeken Sayın'ın aldığı ölüm tehditlerinin korkusuyla, Cezaevi Müdürlüğü'ne 5 kez revir talebinde bulunduğu, sanıklarla birlikte kaldığı koğuşa gitmek istemediği ve havalandırmaya çıkmadığı bildirildi. Ergenekon savcıları, geçen Cuma mahkemeden “etkin pişmanlık” hükümlerinin uygulanma ihtimali dikkate alınarak Sayın'ın tahliyesini talep etti. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ise Sayın'ın başka bir koğuşa veya bir başka cezaevine nakliyle ilgili sessizliğini koruyor.

Birinci Ergenekon davasının 124. oturumunda söz alarak Genelkurmay eski Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, Emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu bazı isimlerin, kendisine TSK içerisindeki cuntacı yapılanma ve sivil uzantılarından bahsettiklerini anlatan Ümit Sayın'ın, kritik ifadesinden sonra, hala Ergenekon sanıklarıyla aynı koğuşta tutuluyor olması, soru işaretlerine neden oluyor. Ümit Sayın, 7 Aralık'ta verdiği ifade sonrasında koğuş arkadaşı Emin Gürses tarafından, “Az sonra koğuşa geleceksin” denilerek tehdit edilmişti.

8 GÜNDE 5 DEFA REVİR İSTEDİ

Ergenekon sanıkları tarafından gizli tanık Anadolu olduğu iddia edilerek koğuşta ve havalandırmada sürekli taciz edildiği öğrenilen Ümit Sayın'ın, baskı ve tehditler yüzünden sürekli revir isteğinde bulunduğu ifade edildi. Sayın'ın 8 günlük süre içinde bulunduğu koğuştan uzaklaşabilmek için 5 defa revir isteğinde bulunduğu iddia edildi.

PEKGÜZEL, ‘ETKİN PİŞMANLIK' HÜKÜMLERİNİN UYGULANMASINI İSTEDİ

Ergenekon Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ise Ümit Sayın'ın 7 Aralık'ta yapılan duruşmadaki ifadesi sırasında, gizli tanık olarak beyanda bulunduğunu ve deşifre olduğunu belirterek, gizli tanığın kimliğinin açığa çıkması ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Sayın hakkında koruma tedbirlerinin uygulanmasını istedi. Sayın'ın 7 Aralık tarihindeki ifadesinde dava konusu suçu aydınlatıcı bilgiler verdiğini dile getiren Pekgüzel, “etkin pişmanlık” hükümlerinin uygulanma ihtimali dikkate alınarak, Sayın'ın tahliyesini talep etti.

ZEKERİYA ÖZ ALEYHİNE ZORLA MEKTUP YAZDIRMIŞLAR

Daha önce de Ümit Sayın'ın gizli tanık olduğundan şüphelenen sanıklar, Sayın'a baskı uygulayarak içeriğinde Savcı Zekeriya Öz ile ilgili çirkin iftiraların bulunduğu bir mektubun altına imza attırmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı. Ümit Sayın, mahkemede Hayrettin Ertekin'i suçlayarak “Savcılık makamını kötülemek istiyorlardı. Hayrettin Ertekin her istediğini yaptırmak istiyordu. Emin Gürses'i dövmeye bile kalktılar. Koğuştan atma ve dövme tehdidinde bulunuyorlardı. Ben de ‘Sorun olmasın' diye yazdım. Bu sözler Hayrettin Ertekin'e aittir” diye konuşmuştu.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, verdiği ifadeyle deşifre olmasından sonra can güvenliğinden endişe duyulan Ümit Sayın'ın, başka bir cezaevine veya en azından başka bir koğuşa nakliyle ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Genel Müdürlük, konuyla ilgili sorularımızı cevapsız bıraktı.

YİĞİT, TEKİN'LE AYNI KOĞUŞA KONDUKTAN SONRA İFADE DEĞİŞTİRMİŞTİ

Ümit Sayın'ın aleyhinde ifade verdiği sanıklarla hala aynı koğuşta tutuluyor olması, akıllara Muzaffer Tekin ile aynı koğuşa konulduktan sonra ifade değiştiren Ali Yiğit'i getirdi. Ali Yiğit, Emniyet ve savcılık sorgusu sonrasında 9 Ağustos 2007 tarihinde Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne nakledilmiş, burada hakkında olumuz yönde ifade verdiği Muzaffer Tekin ve Mahmut Öztürk ile aynı koğuşa konulduğu ortaya çıkmıştı. Ali Yiğit, 9 Ağustos tarihine kadar Emniyet'te ve savcılıkta verdiği ifadenin arkasında dururken, bu tarihten sonra çelişkili açıklamalar yaparak ifade değiştirmişti.
Vakit

Ahlak kurallarının unutulduğu zamandayız.
 // ibrahim çelikoğlu
Kahvede,vatan hayırı için gördüğümüz konuları ortaya koyuyoruz.
Birçok kişi şahit.Bir bakıyorsunuz,vatanın yanında kimse yok.Kendi
menfeatları için herşeyi feda edebilen bir millet.Devletine tükürüyor.
Karanlık bir devlet içinde yaşayanlar,korku içinde.Güvenlikleri olmuş olsa korkmazlardı.Adres belli.Bu işlerde aynı.Ergenekon yargılanamaz,geri dönüş olacaktır diyenlerin güvenceleride belli.Bir
bildikleri,işbirlikçileri var.Zor günler yaşıyoruz.Dikka...
16 Aralık 2009 09:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler