YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silivri'de ölüm tartışma yarattı
MİT’çi Kaşif Kozinoğlu’nun ölümüne CHP’li Tarhan “Cezaevleri yavaş yavaş morga dönüşüyor” diye tepki gösterirken Adalet Bakanı Ergin “Mükemmel değiliz ama geçmişe göre iyi noktadayız” yanıtını verdi
Silivri'de ölüm tartışma yarattı
15 Kasım 2011 / 07:59 Güncelleme: 15 Kasım 2011 / 08:00

Oda TV soruşturmasında tutuklanan MİT Asya Ülkeleri Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu’nun Silivri Cezaevi’nde ölümü tartışma yarattı.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan şu açıklamayı yaptı: “Silivri artık yavaş yavaş koca bir morga dönüşmektedir. Kaşif Kozinoğlu’nun, cezaevinde, daha yargıç karşısına bile çıkamadan şüpheli ölümü, hangi saikle açıldığı artık bir sır olmayan sahte davaları, cezaevine atılan muhaliflerin uzun tutukluluk sürelerini ve ağır cezaevi koşullarını yeniden sorgulamamızı gerektirmektedir. Bu hukuksuz tutuklamaların sona ermesi için daha kaç kişinin ölmesi bekleniyor? Aydınları, gazetecileri, milletvekillerini, yurtseverleri zindanlarda ölmeye yatıranlar bir gün bunun hesabını vereceklerdir.”

Ergin: Geçmişten daha iyiyiz

CHP’li Aytun Çıray da 3 ay önce Prof. Mehmet Haberal’ı ziyaret ettiklerini belirterek, cezaevi revirinde steteskop ve tansiyon aleti dışında hiçbir tıbbi cihaz olmadığını söyledi. Çıray “Şimdi sıra kimde? Bu her an Haberal’ın da başına gelebilir” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Kozinoğlu ile ilgili sorulara “Maalesef yargı süreçlerinin uzamasının bir takım sonuçlarını da bu şekilde görüyoruz” yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise eleştirilere şu yanıtı verdi: “Cezaevleri şartlarında 2002’yle mukayese edilmeyecek noktadayız. İnsani koşullara uymayan 203 ceza infaz kurumunu kapattık. Bu dönüşüm sürecinin zamana ihtiyacı var. Önemli bir kısmını aşmış durumdayız. Ceza infaz kurumlarımız periyodik olarak denetleniyor. Mükemmel değiliz ama geçmişe göre iyi noktadayız...”

Kozinoğlu Ailesi koğuş arkadaşlarıyla görüştü

KAŞİF Kozinoğlu’nun eşi Yeşim Kozinoğlu ve oğlu Özel Kozinoğlu, dün Silivri Cezaevi’ne giderek Kozinoğlu’nun koğuş arkadaşları emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve emekli Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım ile görüşmek istedi. Ancak Ergenekon sanıkları Uğur ve Yıldırım duruşmada olduğu için görüşemediler. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya öğle arası verildiğinde Yeşim ve Özel Kozinoğlu, görüşme için mahkemeye dilekçe verdi. Talep üzerine Uğur ve Yıldırım cezaevine gönderildi. Kozinoğlu ailesi de tekrar cezaevine giderek, Uğur ve Yıldırım ile görüştü. Kozinoğlu ailesinin avukatı Tuğçe Duygu Köksal, soruları “Yarın (Bugün) cenazemiz kalkacak. Açıklama cenazeden sonra yapılacak” diye yanıtladı.

Emekli Yüzbaşı Yıldırım ise görüşme sonrası Kaşif Kozinoğlu’nun eşi ile telefonla görüştüklerini belirterek “Kapalı görüşme gerçekleştirdik. Bir saat ben konuştum, bir saat de Hasan Atilla Uğur konuştu. Kaşif Kozinoğlu’nun ölümüyle ilgili görüşme yaptık. Savcı da koğuşumuzdan görüntüler çekerek eşine verdi. Olay şu an soruşturma aşamasında, benim bir şey söylemem doğru olmaz. Tüm gerçekler ortaya çıkar” açıklamasını yaptı.

Bu arada Adalet Bakanlığı’nın Kaşif Kozinoğlu’nun hastanede öldüğü açıklaması hastane tarafından doğrulanmadı. Prof. Dr. Necmi Ayanoğlu Silivri Devlet Hastanesi’nin epikriz raporunda Kozanoğlu’nun hastaneye getirildiğinde ölü olduğu belirtildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler