YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silivri savaş alanına döndü!
Ergenekon davasında bugün, sanıklara savcılığın mütalaasına karşı söz hakkı verilmesi bekleniyor. Sanıklara destek olmak için mahkeme salonu dışında toplanan bir grup barikatı aşmaya çalışınca polis müdahale etti.
Silivri savaş alanına döndü!
08 Nisan 2013 / 14:30 Güncelleme: 08 Nisan 2013 / 15:55

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Cezaevi'nde görülen Ergenekon Davası'nda savcının mütalaasının ardından bugün sanıklara söz verilmesi bekleniyor.

Sanıklara destek olmak amacıyla bir grup sabah erken saatlerden itibaren cezaevi önüne gelmeye başladı.

Ellerinde CHP, İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) bayrakları taşıyan gruplar, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde sloganlar attı ve İstiklal Marşı okudu.

Geniş güvenlik önlemi alan jandarma bölgede barikatlar kurdu, araçların cezaevi önüne gelişine izin vermedi. Kalabalıktan bir grup barikatı aşmak isteyince, polis müdahale etti, tazyikli su sıkıldı. Kalabalıktan da güvenlik araçlarına taş fırlatıldı. Silivri Cezaevi önündeki gerginlik sürüyor.

CHP'Lİ Vekiller bariyer yıkmaya çalıştı

Ergenekon davasında duruşmanın başlamasının ardından CHP’li vekiller salondaki bariyerleri yıkmaya çalışınca duruşmaya ara verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında, salona alınan sanıklar izleyiciler tarafından alkışlandı. Bu sırada seyircilere dönen CHP milletvekili tutuklu sanık Mustafa Balbay, “Bu mütalaayı hep birlikte yırtacağız” diye bağırdı.

Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme başkanı, sanık ve avukat yoklamasını yapmak istedi. Başkan Hasan Hüseyin Özese yoklamanın ardından esas hakkındaki savunmaların alınacağını ve var ise usule ilişkin taleplerin alınacağını belirtti.

Bu sırada duruşma salonunda bulunun yaklaşık 30 CHP milletvekili mahkeme başkanına bağırarak avukatlara ayrılan boş yerlere oturmak istediklerini belirtti. Ancak mahkeme başkanı o kısmın avukatlara ayrıldığını belirterek, “Oturacak yerleriniz var oralara oturabilirsiniz” dedi.

Ancak mahkeme başkanına itiraz eden Muharrem İnce, Mahmut Tanal, Umut Oran ve Nur Serter başta olmak üzere CHP vekilleri itirazlarını sürdürdüler.

Vekiller mahkeme başkanının yoklama yapmasına engel olmak için zaman zaman alkışlayarak başkanın söylediklerinin duyulmasına engel oldular.

Salonda sessizliğin sağlanarak yoklamaya devam edildiği her fırsatta Muharrem İnce, mahkeme başkanına bağırarak, “Orayı niye kapatıyorsun bize aç orayı. Biz ayaktayız” diye tepki gösterdi. İnce’nin her tepki göstermesinin ardından diğer vekillerin de destek vererek bağırmaya başladıkları gözlendi.

Salonda bulunan bazı yazarlar ile milletvekilleri ayaklarını yere vurarak, “Aç burayı ve adalet istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar. Vekiller Muharrem İnce’nin, “Biz buraya gireriz” şeklindeki sloganlarının ardından duruşma salonunda bulunan çelik bariyerleri yıkmaya çalıştı. Vekiller bariyerleri yıkmaya çalışırken jandarma görevlileri ise vekillere engel olm

Öte yandan duruşma salonunun bulunduğu bina önünde toplanan gruba jandarma görevlileri gaz sıktı. Gaz rüzgarın etkisiyle duruşma salonuna kadar geldi. Salon çevresinde bulunan da gazdan etkilendi.
Annesinin kucağında salon önünde duran ufak bir bebek de gazdan etkilendi. Gazdan etkilenen bebek mahkeme kalemine alındı.

Mütaaladan sonra ilk duruşma

Savcıların mütalaarını açıklamalarının ardından yapılacak olan ilk duruşmada sanıkların birinci iddianamedeki sanık sırlamasına göre son savunmalarını yapmaları bekleniyor. Gaziler, İP üyeleri, Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyeleri ve Antalya'daki 2B mağdurlarının da arasında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü mütalaanın ardından görülen ilk duruşmada sanıklara destek vermek için Silivri'ye geldi.

Dışarıda yoklama yapıldı

Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve parti flamalarıyla desteklerini sürdüren yaklaşık 5 bin kişi 10’uncu Yıl Marşı’nı okudu. Mikrofondan sanıkların tek tek ismi anons edilirken topluluk “Burda” diyerek karşılık verdi. Sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye” diye slogan atıldı. Topluluğun bir ara bariyerlere yüklenmesi üzerine mikrofondan, “Arkadaşlar, bariyerleri yıkmak için yüklenmeyin. Hiç kimsenin gücü Türk askeriyle bizi karşı karşıya getirmeye yetmeyecektir. Askerimizle bizi çatıştıramayacaktır. Zaten başta ABD ve AB olmak üzere herkes Türk Ordusu’nun belini kırmak için uğraşıyor. Biz bu ortamda onların karşısında değil yanında yer alacağız” diye anons yapıldı. Bunun üzerine bariyerlere yüklenen kalabalık sakinleşti. “Dağ Başını Duman Almış” marşı ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan okuyan kalabalığa sürekli konuşmalar yapılıyor.

64 kişiye ağırlaştırılmış müebbet istendi

13 Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4,5 yıldır devam eden Ergenekon davasının 18 Mart 2013’de görülen 281’inci oturumunda 278 sanık hakkındaki görüşünü açıklayan duruşma savcıları 2271 sayfalık mütalaada Ergenekon isimli terör örgütünün varlığı sabit olduğunu öne sürdüler. Cumhuriyet Savcıları Murat Dalkuş, Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel’in hazırladığı mütalaada Haberal, Balbay, Perinçek, Başbuğ’un da arasında bulunduğu 64 sanığın hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler